Saeima 2. lasījumā atbalsta kažokzvēru audzēšanas aizliegumu

06.05.2022.

Šī gada 5. maijā Saeima ar pārliecinošu balsu vairākumu — 67 PAR, 6 PRET, 2 ATTURAS — atbalstīja grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas nosaka aizliegumu audzēt un turēt dzīvniekus, ja to turēšanas un audzēšanas vienīgais vai galvenais iemesls ir kažokādu ieguve.

Saeima atbalstīja Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas rosināto priekšlikumu par aizlieguma spēkā stāšanās termiņu noteikt 2028. gada 1. janvāri, lai saskaņā ar tiesiskuma principiem dotu zvēraudzētājiem pietiekamu laiku pakāpeniski izbeigt savu darbību un atgūt ieguldītās investīcijas.

Saeimas atbalstu nesaņēma vairāki deputāta Armanda Krauzes (ZZS) priekšlikumi:

  • mainīt likuma spēkā stāšanās datumu uz 2032.gada 1.janvāri;

  • reizē ar audzēšanas aizliegumu pieņemt arī kažokādu importa aizliegumu;

  • aizliegt Latvijā audzēt kažokzvērus tikai tad, kad šāds aizliegums tiks pieņemts visā Eiropas Savienībā.

Pirms Saeimas sēdes aptuveni 70 cilvēku pulcējās akcijā pie Saeimas, lai iestātos par kažokzvēru dzīvnieku aizsardzību. Akcijas dalībnieki pauda atbalstu zvēraudzēšanas aizliegumam ar plakātiem "Par dzīvnieku aizsardzību!", "Ir laiks aizliegt zvēraudzēšanu", "Kažokādas pagātnē", "Mana mamma, nevis tavs kažoks".

Lai aizliegums tiktu pieņemts, vajadzīgs Saeimas deputātu vairākuma atbalsts kopumā trīs likumprojekta lasījumos.

Likumprojekta iesniedzēji — deputāti no teju visām Saeimas frakcijām — iepriekš akcentējuši, ka dzīvnieku ciešanas ir neizbēgama kažokzvēru audzēšanas sastāvdaļa, bez kā šis uzņēmējdarbības veids nebūtu rentabls.

Eiropā dzīvnieku audzēšana kažokādām ir aizliegta jau 18 valstīs, un vairākās valstīs uzsāktas parlamentāras diskusijas par aizlieguma pieņemšanu, tostarp Lietuvā un Latvijā. Pērn zvēraudzēšanas aizliegumus pieņēma arī Igaunija, Francija un Itālija.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi 2022" rezultāti

Dabai un dzīvniekiem draudzīgās ēšanas izaicinājumā “Neapēd zemeslodi” jau otro gadu pēc kārtas piedalījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku. Iepazīsties ar izaicinājuma rezultātiem!

Mēs to paveicām: Latvija aizliedz zvēraudzēšanu

Šī gada 22. septembrī Latvijas Saeima pēdējā, izšķirošajā balsojumā pieņēma zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā.

Ko mēs kopā paveicām 2021. gadā?

Ziņojums par mūsu 2021. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Aicina parakstīt Eiropas pilsoņu iniciatīvu par zvēraudzēšanas aizliegumu ES

Vairāk nekā 60 dzīvnieku aizsardzības organizācijas visā Eiropā ir sākušas parakstu vākšanu oficiālā Eiropas pilsoņu iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām”.

Kā tiek izlietota Ukrainas dzīvniekiem saziedotā nauda?

Informācija to, kā tiek tērēti biedrības “Dzīvnieku brīvība” organizētajā ziedojumu vākšanas kampaņā saziedotie līdzekļi Ukrainas dzīvniekiem. Pēdējoreiz atjaunināts: 29.07.2022.

Īrija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

29. martā Īrijas Senāts ar pārliecinošu balsu pārsvaru pieņēma zvēraudzēšanas aizliegumu valstī. Aizliegumu Īrijā atbalstīja vairums deputātu no visdažādākajām politiskajām partijām.