Lietuva aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Ceturtdien, 21. septembrī, Lietuvas Seims galējā lasījumā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas nosaka zvēraudzēšanas aizliegumu Lietuvā no 2027. gada. 

Šodien Lietuvas Seima balsojumā pieņemtie likuma grozījumi paredz, ka pilnīgs zvēraudzēšanas aizliegums Lietuvā stāsies spēkā no 2027. gada 1. janvāra, nosakot pārejas periodu 3 pilnu gadu apmērā no 2024. līdz 2026. gadam. Grozījumi arī paredz, ka gadījumā, ja kažokzvēru audzēšana tiek izbeigta līdz 2025. gadam, zvēraudzētāji var saņemt kompensāciju 3€ par dzīvnieku, līdz 2026. gadam – 2€ par dzīvnieku, bet līdz 2027. gadam – 1€ par dzīvnieku.

Par zvēraudzēšanas aizlieguma likumprojektu balsoja 68 deputāti, pret – 25, atturējās – 15. Vislielāko atbalstu zvēraudzēšanas aizliegumam pauda “Brīvības partijas” (90% par), "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" (70% par), “Liberāļu kustības” (50% par) un “Sociāldemokrātu partijas” deputāti (50% par), savukārt visnoraidošākie bijuši “Zemnieku un zaļo savienības” deputāti (63% pret) un jauktās deputātu grupas deputāti (63% pret).


Šobrīd Lietuvā darbojas 44 ūdeļu fermas, kuras ik gadu kopumā izaudzē un nogalina apmēram vienu miljonu dzīvnieku, kā arī 31 šinšillu fermas, kuras izaudzē ap 30000 dzīvnieku.


Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere komentē: “Šī ir vēsturiska uzvara gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Par spīti sabiedrības vairākuma nosodošajai attieksmei gadiem ilgi zvēraudzētāji Lietuvā ir pakļāvuši milzu ciešanām un mokpilnai nāvei nevainīgus dzīvniekus, lai no viņu mirstīgajām atliekām ražotu apģērba dekorācijas. Nu šai cietsirdībai beidzot tiks pielikts punkts un zvēraudzēšana būs aizliegta visā Baltijā.”

Lai likums stātos spēkā, tagad tas 10 dienu laikā ir jāizsludina Lietuvas prezidentam Gitanam Nausēdam.

Ētisku un dzīvnieku labturības apsvērumu dēļ kažokzvēru audzēšanas aizliegumi ir jau pieņemti 22 Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, Igaunijā, Austrijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē, Čehijā un citur. 

21.09.2023
Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada

Rīgas pašvaldības izglītības iestādes vairs neiepirks sprostos dētas olas

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta publisko iepirkumu noteikumos ieviesta jauna prasība ēdinātājiem – neizmantot sprostos dētas olas. Jaunā prasība nosaka, ka ēdinātāji

Slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās

Igaunijas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Nähtamatud Loomad” (“Neredzamie dzīvnieki”) 20. septembrī publicējusi slepeni uzņemtus kadrus no Igaunijas lielākajām olu ražotnēm, atklājot nežēlīgus un

Spītējot lietum, priekpilni aizvadīts Vegānfestivāls 2023

30. jūlijā, Rīgā, Lastādijas kultūras kvartālā notikušais Vegānfestivāls par spīti lietum pulcēja ap 3000 apmeklētāju, kuri visas dienas garumā baudīja dažādus augu valsts ēdienus un apguva ar

Meklējam brīvprātīgos sociālo tīklu satura autorus

"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas nemitīgi mācīties un ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.