Lietuva aizliedz kažokzvēru audzēšanu

21.09.2023

Ceturtdien, 21. septembrī, Lietuvas Seims galējā lasījumā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas nosaka zvēraudzēšanas aizliegumu Lietuvā no 2027. gada. 

Šodien Lietuvas Seima balsojumā pieņemtie likuma grozījumi paredz, ka pilnīgs zvēraudzēšanas aizliegums Lietuvā stāsies spēkā no 2027. gada 1. janvāra, nosakot pārejas periodu 3 pilnu gadu apmērā no 2024. līdz 2026. gadam. Grozījumi arī paredz, ka gadījumā, ja kažokzvēru audzēšana tiek izbeigta līdz 2025. gadam, zvēraudzētāji var saņemt kompensāciju 3€ par dzīvnieku, līdz 2026. gadam – 2€ par dzīvnieku, bet līdz 2027. gadam – 1€ par dzīvnieku.

Par zvēraudzēšanas aizlieguma likumprojektu balsoja 68 deputāti, pret – 25, atturējās – 15. Vislielāko atbalstu zvēraudzēšanas aizliegumam pauda “Brīvības partijas” (90% par), "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" (70% par), “Liberāļu kustības” (50% par) un “Sociāldemokrātu partijas” deputāti (50% par), savukārt visnoraidošākie bijuši “Zemnieku un zaļo savienības” deputāti (63% pret) un jauktās deputātu grupas deputāti (63% pret).


Šobrīd Lietuvā darbojas 44 ūdeļu fermas, kuras ik gadu kopumā izaudzē un nogalina apmēram vienu miljonu dzīvnieku, kā arī 31 šinšillu fermas, kuras izaudzē ap 30000 dzīvnieku.


Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere komentē: “Šī ir vēsturiska uzvara gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Par spīti sabiedrības vairākuma nosodošajai attieksmei gadiem ilgi zvēraudzētāji Lietuvā ir pakļāvuši milzu ciešanām un mokpilnai nāvei nevainīgus dzīvniekus, lai no viņu mirstīgajām atliekām ražotu apģērba dekorācijas. Nu šai cietsirdībai beidzot tiks pielikts punkts un zvēraudzēšana būs aizliegta visā Baltijā.”

Lai likums stātos spēkā, tagad tas 10 dienu laikā ir jāizsludina Lietuvas prezidentam Gitanam Nausēdam.

Ētisku un dzīvnieku labturības apsvērumu dēļ kažokzvēru audzēšanas aizliegumi ir jau pieņemti 22 Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, Igaunijā, Austrijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē, Čehijā un citur. 

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Ceptuve LĀČI apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Ceptuve LĀČI apņēmusies no 2025. gada visā uzņēmuma darbībā 50% apmērā atteikties no sprostos dētu olu un to produktu izmantošanas, un no 2027. gada 1. janvāra – atteikties pilnībā

“Food Union” atteiksies no sprostos dētām olām

Piena pārstrādes un saldējuma ražotājs "Food Union" plāno atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gada beigām.

Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR” Latvijā ir apņēmies pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam.

ELVI apņēmies atteikties no sprostu olām 2025. gadā

Veikalu tīkls ELVI ar vairāk nekā 100 veikaliem Latvijā paziņojis par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības, noslēdzot pāreju 2025. gadā.

Aicina pieteikties dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Trešdien, 13. decembrī, atvērta pieteikšanās populārajam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas 2024. gada janvārī ikvienam sniegs iespēju atklāt gardas, daudzveidīgas augu valsts ēdienu receptes un

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada