Latvijas pilsoņi visaktīvākie Eiropā, pieprasot zvēraudzēšanas aizliegumu ES

08.12.2022

Latvija izvirzījusies pirmajā vietā visā Eiropā parakstu vākšanā par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Eiropas Savienībā, krietni apsteidzot citas Eiropas valstis pēc parakstu skaita uz iedzīvotāju. Ievērojamo parakstu pieplūdumu izsaucis virāls video sociālajos medijos, kurā 12 Latvijā pazīstami cilvēki emocionāli reaģē, vērojot video no zvēraudzētavām, un aicina parakstīt oficiālo Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Eiropa bez kažokādām” vietnē www.eiropabezkazokadam.lv.

Trešdien, 7. decembrī, Latvija vienas dienas laikā savāca vairāk nekā 21 tūkstoti Latvijas pilsoņu parakstu oficiālajā Eiropas pilsoņu iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām”, kas pieprasa kažokādu industrijas slēgšanu visā Eiropas Savienībā (ES). Kopumā Latvija šajā iniciatīvā savākusi jau vairāk par 40 tūkstošiem parakstu.

“Šis ir bezprecedenta gadījums, nebijusi Latvijas cilvēku aktivitāte dzīvnieku aizstāvībā,” komentē dzīvnieku aizsardzības organizācijas “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere. “Latvijas pilsoņu aktīvā rīcība, pieprasot izbeigt zvēraudzēšanas cietsirdību Eiropā, skaidri parāda, ka mūsu tautai ir ļoti svarīga cieņpilna un taisnīga attieksme pret mūsu mazākajiem brāļiem – dzīvniekiem.”

Milzīgo cilvēku aktivitāti radīja sociālajos medijos ļoti populārs video, kurā 12 Latvijas influenceri skatās video no zvēraudzētavām un pauž savu viedokli par redzēto. Video piedalās tādi Latvijā pazīstami cilvēki kā Guntars Račs, Ieva Florence, Intars Busulis, Ralfs Eilands, Signe Meirāne, Kristīne Virsnīte, Jānis Krīvēns, Niklāvs Mičulis, Maija Rozīte-Krištopane, Katrīna Karele, Laura Ķīse un Ingus Rutulis.

“Protams, tad, kad tu uzvelc to savu vienu izstrādājumu, tu droši vien neaizdomājies, ka tā tas materiāls nonāk līdz tavai jakai,” komentē viena no video dalībniecēm, radio personība Maija Rozīte -Krištopane. Savukārt mūziķis Ralfs Eilands norāda: “Mums ir, ko vilkt mugurā. Kāpēc lai mums kaut kas tāds būtu jādara?” Aktrise Ieva Florence caur asarām saka: “Kāpēc vēl joprojām kaut kas tāds pastāv? Tas vienkārši ir jāaizliedz ar likumu!”

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir rīks, ar kuru ES dalībvalstu pilsoņi var ierosināt izmaiņas ES likumos, tieši vēršoties Eiropas Komisijā – tā ir iespēja iedzīvotājiem aktīvi piedalīties ES likumdošanas veidošanā. Iniciatīva “Eiropa bez kažokādām” aicina Eiropas Komisiju visā ES aizliegt dzīvnieku audzēšanu kažokādu ražošanas nolūkā, kā arī zvēraudzētavās iegūtu kažokādu un tās saturošu izstrādājumu laišanu ES tirgū. Latvija šajā iniciatīvā savākusi jau vairāk par 40 tūkstošiem balstiesīgu pilsoņu parakstu.

Eiropas pilsoņu parakstus iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām” vāc vairāk nekā 60 dzīvnieku aizsardzības organizācijas visā Eiropā kopš 2022. gada maija. Šīs iniciatīvas ierosinātāja ir  dzīvnieku aizstāvības organizāciju apvienība "Eurogroup for Animals", bet Latvijā parakstu vākšanu tajā organizē biedrība “Dzīvnieku brīvība”. Iniciatīvu var parakstīt vietnē www.eiropabezkazokadam.lv.


Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

"Ezītis miglā" 16 kafejnīcas pilnībā atteikušās no sprostos dētām olām

Kafejnīcu tīkls "Ezītis miglā" visās savās 16 filiālēs ir pilnībā atteicies no sprostos dētu olu izmantošanas ēdienu gatavošanā. Līdz ar to "Ezītis miglā" ir kļuvis par pirmo kafejnīcu tīklu Latvijā,

Ko mēs kopā paveicām 2023. gadā?

Ziņojums par mūsu 2023. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ceptuve LĀČI apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Ceptuve LĀČI apņēmusies no 2025. gada visā uzņēmuma darbībā 50% apmērā atteikties no sprostos dētu olu un to produktu izmantošanas, un no 2027. gada 1. janvāra – atteikties pilnībā

“Food Union” atteiksies no sprostos dētām olām

Piena pārstrādes un saldējuma ražotājs "Food Union" plāno atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gada beigām.

Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR” Latvijā ir apņēmies pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam.

ELVI apņēmies atteikties no sprostu olām 2025. gadā

Veikalu tīkls ELVI ar vairāk nekā 100 veikaliem Latvijā paziņojis par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības, noslēdzot pāreju 2025. gadā.

Aicina pieteikties dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Trešdien, 13. decembrī, atvērta pieteikšanās populārajam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas 2024. gada janvārī ikvienam sniegs iespēju atklāt gardas, daudzveidīgas augu valsts ēdienu receptes un