Iesniedz 880 457 parakstus par zvēraudzēšanas izbeigšanu visā pasaulē

21.10.2021.

Starptautiskā dzīvnieku aizstāvības organizāciju koalīcija “Fur Free Alliance” Itālijas G20 delegācijai iesniegusi petīciju “Stop Deadly Fur” ar vairāk nekā 880 000 parakstiem. Petīcijā G20 valstu līderi mudināti jau tuvākajā samitā atzīt, ka ir nepieciešams visā pasaulē pārtraukt zvēraudzēšanu. Nākamais G20 samits šī mēneša beigās notiks Romā. Ņemot vērā Covid-19 izplatību vairākos simtos ūdeļu audzētavu visā pasaulē, pasaules līderi mudināti publiski paziņot, ka sabiedrības un dzīvnieku veselības aizsardzības vārdā zvēraudzēšana ir jāizbeidz. 

Ūdeles ir ļoti uzņēmīgas pret Covid-19. Vīruss strauji izplatās audzētavās, kurās bieži vien tūkstošiem dzīvnieku tiek turēti saspiestos, antisanitāros un stresa pilnos apstākļos. Kopš 2020. gada aprīļa Covid-19 atklāts vairāk nekā 440 ūdeļu fermās 12 Eiropas un Ziemeļamerikas valstīs, tostarp Latvijā. Ar vīrusu inficējušās (un rezultātā nokautas) miljoniem ūdeļu, un to skaits turpina augt.

Veselības jomas autoritātes, tādas kā Pasaules Veselības organizācija, ir brīdinājušas, ka Covid-19 ūdeļu fermās apdraud gan cilvēkus, gan savvaļas dzīvniekus.1 Turklāt pētnieki pauduši bažas, ka ūdelēs atrastie vīrusa varianti var samazināt vakcīnu efektivitāti.2 3

Neskatoties uz to, lielākā daļa kažokādu ražotājvalstu ļauj zvēraudzētājiem turpināt intensīvu ūdeļu pavairošanu par spīti augošajām bažām par sabiedrības veselību. G20 samitā Romā  pasaules līderiem būs iespēja atzīt zvēraudzēšanas radītos riskus un nekavējoties rīkoties, lai šo praksi izbeigtu. 

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere komentē: “Covid-19 uzliesmojumi ūdeļu fermās parāda, ka cietsirdīgie, nehigiēniskie zvēraudzētavu apstākļi ir ideāli piemēroti vīrusu izplatībai un mutācijai. Petīcijas parakstītāji aicina pasaules līderus atzīt pandēmisko slimību riskus, ko rada šī industrija, un steidzami rīkoties, lai to izbeigtu.”

Covid-19 krīze turpina negatīvi ietekmēt industriju, kuras noriets sācies jau iepriekš.4 Pēdējās divās desmitgadēs 20 valstis ir ierobežojušas zvēraudzēšanu, apliecinot, ka šī prakse ir nežēlīga, nemoderna un nevajadzīga.5 Atbildot patērētāju vēlmei pēc ētiski ražota apģērba, arvien vairāk dizaineru atsakās no kažokādu izmantošanas savās kolekcijās. Pēdējos gados kažokādu cenas strauji samazinājušās, un to krājumi mēdz palikt neizpārdoti.6

Savu atbalstītāju vārdā “Fur Free Alliance” kopā ar tās dalīborganizāciju biedrību “Dzīvnieku brīvība” aicina visas kažokādu ražotājvalstis nekavējoties rīkoties, lai apturētu šo panīkušo industriju, un mudina G20 līderus publiski atzīt, ka zvēraudzēšanai ir jābeidzas. Zvēraudzēšana rada gan milzīgas ciešanas dzīvniekiem, gan labvēlīgus apstākļus, lai rastos no dzīvniekiem uz cilvēkiem pārnēsājamu vīrusu mutācijas. Tas liecina, ka ir īstais laiks atstāt zvēraudzēšanu pagātnē. 

  1. https://www.who.int/publications/i/item/WHO-2019-nCoV-fur-farming-risk-assessment-2021.1

  2. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2021.698944/full

  3. https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2021/cluster-5-minkvirus-varianten-er-nu-faerdig-undersoegt

  4. https://www.cbc.ca/news/canada/nova-scotia/mink-farming-canada-agristability-boom-bust-1.5495165

  5. https://www.furfreealliance.com/fur-bans/

  6. https://politiken.dk/indland/art7165224/Kopenhagen-Fur-fyrer-hver-fjerde-efter-prisfald-p%C3%A5-skind

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Ko mēs kopā paveicām 2021. gadā?

Ziņojums par mūsu 2021. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Aicina parakstīt Eiropas pilsoņu iniciatīvu par zvēraudzēšanas aizliegumu ES

Vairāk nekā 60 dzīvnieku aizsardzības organizācijas visā Eiropā ir sākušas parakstu vākšanu oficiālā Eiropas pilsoņu iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām”.

Saeima 2. lasījumā atbalsta kažokzvēru audzēšanas aizliegumu

Š. g. 5. maijā Saeima ar pārliecinošu balsu vairākumu — 67 PAR, 6 PRET, 2 ATTURAS — atbalstīja zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā.

Kā tiek izlietota Ukrainas dzīvniekiem saziedotā nauda?

Informācija to, kā tiek tērēti biedrības “Dzīvnieku brīvība” organizētajā ziedojumu vākšanas kampaņā saziedotie līdzekļi Ukrainas dzīvniekiem. Pēdējoreiz atjaunināts: 29.07.2022.

Īrija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

29. martā Īrijas Senāts ar pārliecinošu balsu pārsvaru pieņēma zvēraudzēšanas aizliegumu valstī. Aizliegumu Īrijā atbalstīja vairums deputātu no visdažādākajām politiskajām partijām.

Dolce&Gabbana atsakās no kažokādām

31. janvārī slavenais itāļu luksusa modes zīmols Dolce&Gabbana paziņojis, ka, sākot no 2022. gada, savās kolekcijās vairs neizmantos kažokādas.

Akcijā pie Saeimas aicina deputātus atbalstīt zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā

Trešdienas, 19. janvāra rītā pie Saeimas notika dzīvnieku aizstāvības organizācijas “Dzīvnieku brīvība” rīkotā atbalsta akcija kažokzvēru audzēšanas aizliegumam Latvijā.