Eiropas Parlaments iestājas pret sprostiem

11.06.2021.
Raksta autors
Paula Cukura

Ar satriecošu balsu vairākumu Eiropas Parlaments (EP) mudina Eiropas Komisiju aizliegt lauksaimniecības dzīvnieku turēšanu sprostos ar pārejas periodu līdz 2027. gadam, skaidri iezīmējot sprostu ēras beigas Eiropas Savienībā. 

Vēsturiskajā 10. jūnija plenārsēdē Eiropas Parlaments apstiprināja Eiropas pilsoņu iniciatīvas “End the Cage Age” jeb "Izbeigt sprostu laikmetu" rezolūciju ar satriecošu balsu vairākumu. Par balsoja 558 EP deputāti, pret – 37, bet 85 atturējās. 

Rezolūcija mudina Komisiju pārskatīt novecojušo ES lauksaimniecības dzīvnieku direktīvu, iekļaujot aizliegumu turēt dzīvniekus sprostos. Šīs izmaiņas skars vairāk nekā 300 miljonus dzīvnieku katru gadu, kuri šobrīd tiek ieslodzīti sprostos – dējējvistas, cūkas, trušus u.c. Taču šīs izmaiņas neskar dzīvniekus, kurus izmanto kažokādu ieguvei.

Rezolūcijā arī uzsvērts, ka visiem produktiem ES tirgū, tajā skaitā importētajiem, būs jāatbilst bezsprostu standartam. Tas nozīmē, ka šis aizliegums ietekmēs arī ļoti daudzus dzīvniekus ārpus Eiropas Savienības robežām.

Šis straujais progress dzīvnieku labturības uzlabošanai nebūtu iespējams bez aktīvas dzīvnieku aizstāvju iesaistes. Arī Latvijas sabiedrība piedalījās “End the Cage Age” iniciatīvas parakstu vākšanā, neskaitāmās vēstulēs uzrunāja EP deputātus un komisārus, aicinot viņus paust atbalstu sprostu aizliegumam, un citādi turpina atbalstīt iniciatīvas virzību.


“Dzīvnieku brīvības” pārstāve Paula Cukura norāda: “Eiropas Savienības pilsoņi gadiem ilgi ir gaidījuši sprostu aizliegumu. Mēs esam patiesi priecīgi par Eiropas Parlamenta nepārprotamo nostāju pret dzīvnieku turēšanu sprostos, ieklausoties 1,4 miljonos pilsoņu, kuri parakstīja “End the Cage Age” iniciatīvu un kuri turpina aktīvi iestāties pret sprostiem. Šis ir vēsturisks balsojums, kas ietekmē neiedomājami daudzu dzīvnieku likteņus. Tagad viss ir atkarīgs no Eiropas Komisijas."

"Mēs sagaidām, ka vārdiem sekos darbi, piedāvājot skaidru plānu, kā jau drīzumā atteikties no šiem novecojušajiem dzīvnieku spīdzināšanas instrumentiem – sprostiem.”

Eiropas Komisija, institūcija, kas Eiropas Savienībā izstrādā likumprojektus, plāno paziņot savu atbildi uz “End the Cage Age” pilsoņu iniciatīvu šī gada 30. jūnijā, kā rezultātā paredzamas izmaiņas normatīvajos aktos. Priekšlikumi būs jāapstiprina Eiropas Parlamentā un Eiropas Savienības Padomē. 

Paziņojums Eiropas Parlamenta mājaslapā.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Iesniedz 880 457 parakstus par zvēraudzēšanas izbeigšanu visā pasaulē

Petīcijā "Fur Free Alliance" kopā ar biedrību "Dzīvnieku brīvība" mudina G20 valstu līderi mudināti jau tuvākajā samitā atzīt, ka ir nepieciešams visā pasaulē pārtraukt zvēraudzēšanu.

Mēnesis sprostā pie Saeimas, lai apturētu zvēraudzēšanu

Likumprojekts par zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā ir iesniegts Saeimā! No 15. septembra līdz 14. oktobrim pie Saeimas rīkojam akciju "Mēnesis sprostā".

Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi" rezultāti

Šī gada “Neapēd zemeslodi” izaicinājumā pirmo reizi piedalījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku! Iepazīsties ar izaicinājuma rezultātiem.

Vairums Latvijas iedzīvotāju neatbalsta zvēraudzēšanu

Lielākā daļa jeb 63% Latvijas iedzīvotāju neatbalsta dzīvnieku audzēšanu un nogalināšanu kažokādu ieguvei, liecina sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Ko mēs kopā paveicām 2020?

Ziņojums par mūsu 2020. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Piesedzot zvēraudzētājus, Zemkopības ministrija darbojas pret sabiedrības interesēm

Gerharda kunga izsludinātās inspekcijas ir drīzāk rīcības imitācija. Labturības problēmas, kas rodas no savvaļas sugu dzīvnieku ieslodzīšanas sprostos, nav atrisināmas pat ar ideālām pārbaudēm.