Eiropas Parlaments iestājas pret sprostiem

11.06.2021.
Raksta autors
Paula Cukura

Ar satriecošu balsu vairākumu Eiropas Parlaments (EP) mudina Eiropas Komisiju aizliegt lauksaimniecības dzīvnieku turēšanu sprostos ar pārejas periodu līdz 2027. gadam, skaidri iezīmējot sprostu ēras beigas Eiropas Savienībā. 

Vēsturiskajā 10. jūnija plenārsēdē Eiropas Parlaments apstiprināja Eiropas pilsoņu iniciatīvas “End the Cage Age” jeb "Izbeigt sprostu laikmetu" rezolūciju ar satriecošu balsu vairākumu. Par balsoja 558 EP deputāti, pret – 37, bet 85 atturējās. 

Rezolūcija mudina Komisiju pārskatīt novecojušo ES lauksaimniecības dzīvnieku direktīvu, iekļaujot aizliegumu turēt dzīvniekus sprostos. Šīs izmaiņas skars vairāk nekā 300 miljonus dzīvnieku katru gadu, kuri šobrīd tiek ieslodzīti sprostos – dējējvistas, cūkas, trušus u.c. Taču šīs izmaiņas neskar dzīvniekus, kurus izmanto kažokādu ieguvei.

Rezolūcijā arī uzsvērts, ka visiem produktiem ES tirgū, tajā skaitā importētajiem, būs jāatbilst bezsprostu standartam. Tas nozīmē, ka šis aizliegums ietekmēs arī ļoti daudzus dzīvniekus ārpus Eiropas Savienības robežām.

Šis straujais progress dzīvnieku labturības uzlabošanai nebūtu iespējams bez aktīvas dzīvnieku aizstāvju iesaistes. Arī Latvijas sabiedrība piedalījās “End the Cage Age” iniciatīvas parakstu vākšanā, neskaitāmās vēstulēs uzrunāja EP deputātus un komisārus, aicinot viņus paust atbalstu sprostu aizliegumam, un citādi turpina atbalstīt iniciatīvas virzību.


“Dzīvnieku brīvības” pārstāve Paula Cukura norāda: “Eiropas Savienības pilsoņi gadiem ilgi ir gaidījuši sprostu aizliegumu. Mēs esam patiesi priecīgi par Eiropas Parlamenta nepārprotamo nostāju pret dzīvnieku turēšanu sprostos, ieklausoties 1,4 miljonos pilsoņu, kuri parakstīja “End the Cage Age” iniciatīvu un kuri turpina aktīvi iestāties pret sprostiem. Šis ir vēsturisks balsojums, kas ietekmē neiedomājami daudzu dzīvnieku likteņus. Tagad viss ir atkarīgs no Eiropas Komisijas."

"Mēs sagaidām, ka vārdiem sekos darbi, piedāvājot skaidru plānu, kā jau drīzumā atteikties no šiem novecojušajiem dzīvnieku spīdzināšanas instrumentiem – sprostiem.”

Eiropas Komisija, institūcija, kas Eiropas Savienībā izstrādā likumprojektus, plāno paziņot savu atbildi uz “End the Cage Age” pilsoņu iniciatīvu šī gada 30. jūnijā, kā rezultātā paredzamas izmaiņas normatīvajos aktos. Priekšlikumi būs jāapstiprina Eiropas Parlamentā un Eiropas Savienības Padomē. 

Paziņojums Eiropas Parlamenta mājaslapā.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Piesedzot zvēraudzētājus, Zemkopības ministrija darbojas pret sabiedrības interesēm

Gerharda kunga izsludinātās inspekcijas ir drīzāk rīcības imitācija. Labturības problēmas, kas rodas no savvaļas sugu dzīvnieku ieslodzīšanas sprostos, nav atrisināmas pat ar ideālām pārbaudēm.

Publicēts šokējošs slepenais pētījums Latvijas lielākajā zvēraudzētavā

Sabiedriskā labuma organizācija “Dzīvnieku brīvība” publicējusi slepeni filmētus videomateriālus no Latvijas lielākās kažokzvēru audzētavas, kas atklāj šokējošu vardarbību un cietsirdību pret...

Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības un lauku attīstības komiteja aicina aizliegt dzīvnieku turēšanu sprostos

Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības un lauku attīstības komiteja maija beigās aicināja Eiropas Komisiju ieviest tiesību aktu, kas aizliegtu dzīvnieku turēšanu sprostos. #EndTheCageAge

Pārzveja, piezveja un spoku tīkli. Ko okeāniem nodara industriālā zvejniecība?

Izsmelti okeāni, tīklos sapinušies ronēni un bruņurupuči, pamesti zvejas tīkli, kuros iet bojā nejauši garāmpeldētāji – šī brīža situācija jūrās un okeānos.

BEZSPROSTU KAMPAŅA IZGAISMO NEŽĒLĪGU IZTURĒŠANOS PRET DZĪVNIEKIEM “KFC” PIEGĀDES ĶĒDĒS

Vairāk nekā 75 bezpeļņas organizāciju apvienība “Open Wing Alliance” aicina “Yum! Brands” pilnībā pāriet uz bezsprostu olām

Kā Tu šodien vari palīdzēt 300 miljoniem dzīvnieku?

Eiropas Komisija šobrīd gatavo jaunus dzīvnieku labturības likumdošanas priekšlikumus. Ir laiks aizliegt sprostus – palīdzi tam notikt!