Raksta autors
Katrīna Krīgere

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums ar nosaukumu “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības (ES) valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā. Pētījumā foto un video materiālos dokumentēti šokējoši kadri, kas liecina par plaši izplatītu cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem kažokzvēru audzētavās.

Foto un video materiālos, kurus šogad vasarā un rudenī dzīvnieku tiesību aktīvisti uzņēmuši 31 fermā Eiropas Savienībā, ir dokumentētas ūdeles, lapsas un jenotsuņi. Kažokādām audzētie dzīvnieki dokumentēti vienā Latvijas fermā, divās Polijas fermās, piecās Somijas fermās, divdesmit Lietuvas fermās, divās Spānijas un vienā Dānijas fermā. Dzīvnieku turēšanas apstākļi starp valstīm būtiski neatšķiras – visās valstīs kažokzvēru fermās dzīvniekus tur šauros un tukšos metāla režģu būros.

Pētījuma materiālos ir redzami daudzi slimi, ievainoti, mirstoši un jau miruši dīvnieki kopā ar saviem būra biedriem antisanitāros apstākļos. Daļa dzīvnieku ir ar vaļējām, asiņojošām un strutainām brūcēm, kas dažkārt arī inficētas ar kāpuriem. Novērojams kanibālisms un pašsakropļošanās. Daudzi dzīvnieki ir pazaudējuši acis un ekstremitātes. Redzams, ka ievainotajiem un slimajiem dzīvniekiem nav sniegta nepieciešamā veterinārā palīdzība. Dzīvnieku līķi gan mētājas būros kopā ar dzīvajiem dzīvniekiem, gan arī sakrauti atkritumu konteineros.

Šis ir līdz šim apjomīgākais slepenais pētījums Eiropas zvēraudzētavās. Neatkarīgu aktīvistu uzņemtie foto un video materiāli tika nodoti dzīvnieku aizsardzības grupām “Oikeutta eläimille” un “Humane Society International”.

Kristo Muurimaa no Somijas dzīvnieku aizsardzības organizācijas “Oikeutta eläimille” komentē: "ES līderiem ir jāatver acis uz šausminošajām dzīvnieku ciešanām kažokzvēru fermās. Nepastāv humāns veids kažokādu ražošanai. Tāpēc, kamēr vien turpināsies kažokzvēru audzēšanas prakse, neizbēgami nāks klājā arvien jauni šokējoši attēli. Ir pienācis laiks uz visiem laikiem izbeigt šo nežēlīgo nozari.”

Šī gada jūnijā Eiropas Komisijā (EK) oficiāli tika iesniegta iniciatīva “Eiropa bez kažokādām”, ko parakstījuši vairāk nekā pusotrs miljons ES pilsoņu, aicinot aizliegt kažokzvēru audzēšanu un tajās iegūto kažokādu laišanu ES tirgū. Eiropas Komisijas atbilde par iniciatīvas tālāko virzību gaidāma decembrī.

Ētisku un dzīvnieku labturības apsvērumu dēļ kažokzvēru audzēšanas aizliegumi ir pieņemti jau 15 Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Austrijā, Francijā, Beļģijā, Nīderlandē, Čehijā. Daļā valstu kažokzvēru aizliegums jau ir iestājies un zvēraudzēšana ir izbeigta. Citās pilnīgs aizliegums iestāsies tuvāko gadu laikā, pēc pārejas perioda beigām.

Latvijā kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Saeima pieņēma 2022. gada rudenī, nosakot pārejas periodu līdz 2028. gada 1. janvārim. Šobrīd dažas vēl strādājošās zvēraudzētavas Satversmes tiesā apstrīd Saeimas pieņemto aizliegumu. Apstrīdot aizliegumu, Satversmes tiesā vērsusies arī “Gauja AB” – zvēraudzētava, kurā arī nupat iznākušajā pētījumā dokumentētas ievainotas un beigtas ūdeles būros kopā ar dzīvajām.

23.11.2023
Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

ELVI apņēmies atteikties no sprostu olām 2025. gadā

Veikalu tīkls ELVI ar vairāk nekā 100 veikaliem Latvijā paziņojis par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības, noslēdzot pāreju 2025. gadā.

Aicina pieteikties dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Trešdien, 13. decembrī, atvērta pieteikšanās populārajam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas 2024. gada janvārī ikvienam sniegs iespēju atklāt gardas, daudzveidīgas augu valsts ēdienu receptes un

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada

Rīgas pašvaldības izglītības iestādes vairs neiepirks sprostos dētas olas

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta publisko iepirkumu noteikumos ieviesta jauna prasība ēdinātājiem – neizmantot sprostos dētas olas. Jaunā prasība nosaka, ka ēdinātāji

Lietuva aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Ceturtdien, 21. septembrī, Lietuvas Seims galējā lasījumā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas nosaka zvēraudzēšanas aizliegumu Lietuvā no 2027. gada.

Slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās

Igaunijas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Nähtamatud Loomad” (“Neredzamie dzīvnieki”) 20. septembrī publicējusi slepeni uzņemtus kadrus no Igaunijas lielākajām olu ražotnēm, atklājot nežēlīgus un