"Veikalu Vegvērtējums 2022" rezultāti

29.11.2022

Pētījumā “Veikalu Vegvērtējums” apsekojot 41 pārtikas veikalu no 9 populārākajām veikalu ķēdēm visā Latvijā, atklāts, ka ievērojami atšķiras mazumtirgotāju gatavība apmierināt augošo interesi par augu izcelsmes jeb vegānisku pārtiku. Pirmoreiz vērtēts samērīgums starp dzīvnieku piena un tā augu valsts alternatīvu cenām.

Novembrī, Pasaules vegānisma mēnesī, noslēdzies pētījums “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu salīdzina vegānisku produktu sortimentu populārākajās Latvijas veikalu ķēdēs, lai atvieglotu pārtikas iegādi augošajai sabiedrības daļai, kuru interesē augu valsts uzturs.   

Augu valsts uzturs ir dzīvniekiem draudzīga pārtikas izvēle. Arī veselības un ilgtspējas eksperti Latvijā un pasaulē aicina ēst vairāk augu un mazāk dzīvnieku izcelsmes produktu. Latvijā to jau dara vai vēlas darīt teju trešdaļa iedzīvotāju un gandrīz puse jauniešu. Ņemot vērā to, ka ne visi var piekļūt specializētajām un lielajām mazumtirdzniecības vietām, “Veikalu Vegvērtējums” analizē vegānisku produktu pieejamību mazos līdz vidējos (“piemājas”) veikalos visā Latvijā.

Ar visplašāko vegānisku produktu klāstu šī tipa veikalos jau trešo gadu ir uzvarējis Rimi. "Rimi jau vairākus gadus nopietni pievērsies vegāniskās kategorijas izpētei un izveidei, tāpēc esam lepni, ka mūs atzīst par labākajiem un novērtē mūsu pūliņus. Arī turpmāk attīstīsim šo virzienu, tāpēc sekojiet jaunumiem, kas regulāri parādās mūsu veikalos, kā arī esam atvērti priekšlikumiem un idejām no vegāniskā uztura gardēžiem," komentē “Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers.

Otro vietu guvis veikalu tīkls Mego, savukārt trešo vietu – ELVI. Mego mārketinga nodaļas vadītājs Aleksandrs Afanasjevs pauž: “Mego šogad ir paplašinājis veģetāro un vegānisko produktu segmentu, un esam gandarīti ar paveikto darbu, par ko liecina pētījuma rezultāti.” ELVI komercdirektore Laila Vārtukapteine sauc šīs kategorijas paplašināšanu par vienu no pēdējo gadu prioritātēm, norādot: “Pieprasījums pēc veģetāriešiem un vegāniem piemērotiem produktiem gadu no gada aug – tātad Latvijas sabiedrība arvien vairāk domā par savu uzturu un savai ēdienkartei izvēlas videi draudzīgākus risinājumus.” 

Šogad pētījumā papildus sortimentam pirmoreiz aplūkota cenu samērīgums starp dzīvnieku un augu izcelsmes produktiem piena un tā alternatīvu kategorijā. Visās veikalu ķēdēs pat lētākās augu valsts alternatīvas bijušas dārgākas par dzīvnieku pienu. Vistuvāk samērīgumam bijuši ELVI, Mego un Lidl, kur vidējā cenu starpība starp lētākajiem augu un dzīvnieku izcelsmes pieniem bijusi viena eiro robežās.

“Katram, kurš vēlas veselības, vides un citu atbalstāmu iemeslu dēļ ēst vairāk augu produktu, būtu jābūt tādai iespējai. Pagaidām piedāvājums Latvijā ir nevienlīdzīgs, taču paldies Rimi un pārējiem veikaliem, kas to uzlabo! Cerams, 2023. gadā vegāniskās alternatīvas kļūs visiem Latvijas cilvēkiem pieejamākas gan fiziskā piedāvājuma, gan relatīvās cenas ziņā,” komentē pētījuma koordinatore Alise Miļūna.

Pētījums “Veikalu Vegvērtējums” 2022. gadā rīkots sabiedriskā labuma programmas “Augi & Draugi” ietvaros. 20 brīvprātīgi pētnieki divu koordinatoru vadībā oktobrī izpētīja 41 veikalu no 9 Latvijas populārākajām veikalu ķēdēm 15 pilsētās un pagastu centros. Detalizēti rezultāti atrodami “Augi & Draugi” sociālo tīklu lapās un rakstā: https://vegan.lv/vegvertejums/veikalu-vegvertejums-2022/

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada

Noskaidroti aptaujas "Gada augu produkts 2022" uzvarētāji

Aug pieprasījums un inovācijas dzīvnieku izcelsmes produktu alternatīvām. Patērētāji par 2022. gada labākajām jaunajām alternatīvām Latvijā atzinuši sojas šašliku, auzu dzērienu, musli un zefīrus bez

Latvijā pirmā Veikalu vegvērtējuma uzvarētājs – Rimi

Latvijā tapis pirmais Veikalu vegvērtējums – pētījums, kurā salīdzināts augu valsts produktu piedāvājums visos populārākajos mazumtirdzniecības veikalu tīklos. Apsekojot 49 veikalus visā Latvijā un

VAIRĀK NEKĀ 4000 CILVĒKU PIETEIKUŠIES IZAICINĀJUMAM “NEAPĒD ZEMESLODI”

Izaicinājums “Neapēd zemeslodi” piedāvā kopā ar 4000 citiem dalībniekiem uzsākt  Jauno gadu ar dabai draudzīgu apņemšanos un izmēģināt vienu mēnesi ēst veselīgāk un videi draudzīgāk, samazinot

Ziemas Vegānsvētki Tallinas ielas kvartālā

Svētdien, 15. decembrī, Tallinas ielas kvartāla “Angārā” norisināsies "Ziemas Vegānsvētki", kurā apmeklētāji varēs izbaudīt vegāniskus ēdienus un atrast dzīvniekiem un videi draudzīgas svētku dāvanas.

Krāšņi nosvinēts Vegānfestivāls 2019

24. augustā Esplanādē veiksmīgi aizvadījām jau trešo Latvijas Vegānfestivālu. Tas bija gan dalībnieku, gan apmeklētāju ziņā grandiozākais Vegānfestivāls līdz šim, pulcējot vairāk nekā 100 dalībnieku