Latvijā pirmā Veikalu vegvērtējuma uzvarētājs – Rimi

15.10.2020.

Latvijā tapis pirmais Veikalu vegvērtējums – pētījums, kurā salīdzināts augu valsts produktu piedāvājums visos populārākajos mazumtirdzniecības veikalu tīklos. Apsekojot 49 veikalus visā Latvijā un izvērtējot to sortimenta atbilstību sabiedrības augošajam pieprasījumam pēc augu valsts maltītēm, par Vegvērtējuma uzvarētāju deviņu konkurentu vidū kļuvis Rimi.

Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju izvēlas uzturā lietot vairāk augu valsts izcelsmes produktu, aizstājot tādus dzīvnieku izcelsmes produktus kā gaļa, piens, zivis, siers, olas un citus. Augu valsts maltītes ir aktuālas gan cilvēkiem, kas samazina dzīvnieku izcelsmes produktus uzturā, lai saudzētu vidi, savu veselību un dzīvnieku labklājību, gan vegāniem, veģetāriešiem un cilvēkiem ar dažādām pārtikas produktu nepanesībām. Veikaliem ir svarīgi ņemt vērā aktuālās tendences un nodrošināt atbilstošu piedāvājumu. Šobrīd Latvijas veikalu vidū to visveiksmīgāk dara Rimi.

Rimi pārspēja konkurentus 3 no 5 kategorijām, piedāvājot plašāko gaļas un piena produktu alternatīvu, kā arī mērču klāstu. Augu alternatīvas gaļas un piena produktiem ir būtiskas sabalansētas un gardas maltītes sastāvdaļas, tādēļ ir atzinīgi vērtējama Rimi iniciatīva šo produktu piedāvājuma paplašināšanā.

Otro vietu uz Veikalu vegvērtējuma pjedestāla ieņem Top!, bet trešo vietu – Maxima. Abi mazumtirgotāji piedāvā plašāku gaļas un piena alternatīvu klāstu nekā vairums konkurentu. Maxima ierindojas pirmajā vietā gatavo maltīšu kategorijā, tomēr jāsecina, ka kopumā Latvijas veikalos gatavo maltīšu (piemēram, sviestmaižu, vrapu un citu) piedāvājums ir neapmierinošs un krietni atpaliek no pieprasījuma.

Pēc Vegvērtējuma datiem, vismazāk augu valsts produktu atrodami Aibe un Vesko veikalos. Pētījuma ietvaros aplūkotajos veikalos gaļas alternatīvas nebija pieejamas vispār, kamēr piena produktu alternatīvu klāsts bija trūcīgs. Topa apakšgalā šie veikali ierindojās arī citās kategorijās.

“Lai gan redzams, ka daudzi veikalu tīkli ir saskatījuši augu uztura potenciālu, joprojām ir vairāki virzieni, kuros piedāvājums jāattīsta,” saka “Dzīvnieku brīvības” pārstāve Beāte Orlova, “Daudzi Latvijas iedzīvotāji priecātos par plašāku augu izcelsmes krējuma, sviesta, saldējuma izvēli. Daudziem ikdienu atvieglotu līdzi ņemamu, gatavu maltīšu pieejamība. Liels izaugsmes potenciāls ir arī augu valsts produktu piedāvājuma attīstīšanā reģionos ārpus lielākajām pilsētām.”

Veikalu vegvērtējumu veica nevalstiskā organizācija “Dzīvnieku brīvība”. Pētījumā aplūkoti kopumā 49 veikali – deviņu populārāko mazumtirdzniecības tīklu (Rimi, Maxima, Mego, LaTS, Aibe, Elvi, Vesko, Top!, Citro) veikali vismaz piecās dažādās Latvijas pilsētās. Konkrētu veikalu izvēle notika pēc principa, ka pētāmajām tirdzniecības vietām jābūt līdzīga izmēra, tādēļ Veikalu vegvērtējums neietver hipermārketu vai mazā formāta veikalu piedāvājumu. Iegūti dati par produktiem tādās kategorijās kā gaļas alternatīvas, piena produktu alternatīvas, gatavās maltītes, saldumi, sāļās uzkodas un mērces. Dati analizēti, izmantojot starptautiski standartizētus kritērijus, kas balstīti Vācijā, Čehijā un citās Eiropas valstīs veiktos veikalu piedāvājuma vērtējumos. Šāda apjoma pētījums par vegānisko produktu piedāvājumu Latvijā tapis pirmo reizi.

Latvijas iedzīvotāju pieaugošo interesi par augu valsts maltītēm jau vairākkārt atzīmējuši Latvijas mazumtirdzniecības tīklu un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju pārstāvji. Maxima Latvijā iegūtie dati liecina, ka augu produktu pieprasījums 2018. gadā audzis par 150%, bet 2019. gada sākumā – vēl par 50%. Savukārt AS "Virši-A" šī gada augustā veiktā pētījumā secinājuši, ka 29% no aptaujātajiem Latvijas reģionu iedzīvotājiem iespēju iegādāties augu valsts maltīties uzskata par svarīgu, kamēr tikai 5% no respondentiem bija veģetārieši vai vegāni.

Vairāk informācijas par Veikalu Vegvērtējumu var lasīt Vegan.lv rakstā.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

UZVARA! RBI atsakās no sprostu olām

Pateicoties tūkstošiem dzīvnieku aizstāvju, viens no pasaules lielākajiem restorānu tīkliem, kam pieder arī zīmols "Burger King", paziņo par 100% atteikšanos no sprostos dētām olām.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka...

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās...

Čehija aizliedz dējejvistu turēšanu sprostos

Čehijas Republikas parlamenta augšpalāta ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstīja likumprojektu, kas nosaka virkni dzīvnieku labturības uzlabojumu, tostarp aizliegumu turēt dējējvistas sprostos...

"Orkla Latvija" paziņo par atteikšanos no sprostos dētām olām

Plaša patēriņa pārtikas produktu ražošanas un izplatīšanas uzņēmums “Orkla Latvija” apņemas līdz 2025. gadam atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas ražošanā. Latvijā tas attiecas uz tādiem...

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais...