Latvijā pirmā Veikalu vegvērtējuma uzvarētājs – Rimi

15.10.2020.

Latvijā tapis pirmais Veikalu vegvērtējums – pētījums, kurā salīdzināts augu valsts produktu piedāvājums visos populārākajos mazumtirdzniecības veikalu tīklos. Apsekojot 49 veikalus visā Latvijā un izvērtējot to sortimenta atbilstību sabiedrības augošajam pieprasījumam pēc augu valsts maltītēm, par Vegvērtējuma uzvarētāju deviņu konkurentu vidū kļuvis Rimi.

Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju izvēlas uzturā lietot vairāk augu valsts izcelsmes produktu, aizstājot tādus dzīvnieku izcelsmes produktus kā gaļa, piens, zivis, siers, olas un citus. Augu valsts maltītes ir aktuālas gan cilvēkiem, kas samazina dzīvnieku izcelsmes produktus uzturā, lai saudzētu vidi, savu veselību un dzīvnieku labklājību, gan vegāniem, veģetāriešiem un cilvēkiem ar dažādām pārtikas produktu nepanesībām. Veikaliem ir svarīgi ņemt vērā aktuālās tendences un nodrošināt atbilstošu piedāvājumu. Šobrīd Latvijas veikalu vidū to visveiksmīgāk dara Rimi.

Rimi pārspēja konkurentus 3 no 5 kategorijām, piedāvājot plašāko gaļas un piena produktu alternatīvu, kā arī mērču klāstu. Augu alternatīvas gaļas un piena produktiem ir būtiskas sabalansētas un gardas maltītes sastāvdaļas, tādēļ ir atzinīgi vērtējama Rimi iniciatīva šo produktu piedāvājuma paplašināšanā.

Otro vietu uz Veikalu vegvērtējuma pjedestāla ieņem Top!, bet trešo vietu – Maxima. Abi mazumtirgotāji piedāvā plašāku gaļas un piena alternatīvu klāstu nekā vairums konkurentu. Maxima ierindojas pirmajā vietā gatavo maltīšu kategorijā, tomēr jāsecina, ka kopumā Latvijas veikalos gatavo maltīšu (piemēram, sviestmaižu, vrapu un citu) piedāvājums ir neapmierinošs un krietni atpaliek no pieprasījuma.

Pēc Vegvērtējuma datiem, vismazāk augu valsts produktu atrodami Aibe un Vesko veikalos. Pētījuma ietvaros aplūkotajos veikalos gaļas alternatīvas nebija pieejamas vispār, kamēr piena produktu alternatīvu klāsts bija trūcīgs. Topa apakšgalā šie veikali ierindojās arī citās kategorijās.

“Lai gan redzams, ka daudzi veikalu tīkli ir saskatījuši augu uztura potenciālu, joprojām ir vairāki virzieni, kuros piedāvājums jāattīsta,” saka “Dzīvnieku brīvības” pārstāve Beāte Orlova, “Daudzi Latvijas iedzīvotāji priecātos par plašāku augu izcelsmes krējuma, sviesta, saldējuma izvēli. Daudziem ikdienu atvieglotu līdzi ņemamu, gatavu maltīšu pieejamība. Liels izaugsmes potenciāls ir arī augu valsts produktu piedāvājuma attīstīšanā reģionos ārpus lielākajām pilsētām.”

Veikalu vegvērtējumu veica nevalstiskā organizācija “Dzīvnieku brīvība”. Pētījumā aplūkoti kopumā 49 veikali – deviņu populārāko mazumtirdzniecības tīklu (Rimi, Maxima, Mego, LaTS, Aibe, Elvi, Vesko, Top!, Citro) veikali vismaz piecās dažādās Latvijas pilsētās. Konkrētu veikalu izvēle notika pēc principa, ka pētāmajām tirdzniecības vietām jābūt līdzīga izmēra, tādēļ Veikalu vegvērtējums neietver hipermārketu vai mazā formāta veikalu piedāvājumu. Iegūti dati par produktiem tādās kategorijās kā gaļas alternatīvas, piena produktu alternatīvas, gatavās maltītes, saldumi, sāļās uzkodas un mērces. Dati analizēti, izmantojot starptautiski standartizētus kritērijus, kas balstīti Vācijā, Čehijā un citās Eiropas valstīs veiktos veikalu piedāvājuma vērtējumos. Šāda apjoma pētījums par vegānisko produktu piedāvājumu Latvijā tapis pirmo reizi.

Latvijas iedzīvotāju pieaugošo interesi par augu valsts maltītēm jau vairākkārt atzīmējuši Latvijas mazumtirdzniecības tīklu un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju pārstāvji. Maxima Latvijā iegūtie dati liecina, ka augu produktu pieprasījums 2018. gadā audzis par 150%, bet 2019. gada sākumā – vēl par 50%. Savukārt AS "Virši-A" šī gada augustā veiktā pētījumā secinājuši, ka 29% no aptaujātajiem Latvijas reģionu iedzīvotājiem iespēju iegādāties augu valsts maltīties uzskata par svarīgu, kamēr tikai 5% no respondentiem bija veģetārieši vai vegāni.

Vairāk informācijas par Veikalu Vegvērtējumu var lasīt Vegan.lv rakstā.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Noskaidroti aptaujas "Gada augu produkts 2022" uzvarētāji

Aug pieprasījums un inovācijas dzīvnieku izcelsmes produktu alternatīvām. Patērētāji par 2022. gada labākajām jaunajām alternatīvām Latvijā atzinuši sojas šašliku, auzu dzērienu, musli un zefīrus...

"Veikalu Vegvērtējums 2022" rezultāti

Apsekojot 41 pārtikas veikalu no 9 populārākajām veikalu ķēdēm visā Latvijā, atklāts, ka ievērojami atšķiras mazumtirgotāju gatavība apmierināt augošo interesi par augu valsts jeb vegānisku...

VAIRĀK NEKĀ 4000 CILVĒKU PIETEIKUŠIES IZAICINĀJUMAM “NEAPĒD ZEMESLODI”

Izaicinājums “Neapēd zemeslodi” piedāvā kopā ar 4000 citiem dalībniekiem uzsākt  Jauno gadu ar dabai draudzīgu apņemšanos un izmēģināt vienu mēnesi ēst veselīgāk un videi draudzīgāk, samazinot...

Ziemas Vegānsvētki Tallinas ielas kvartālā

Svētdien, 15. decembrī, Tallinas ielas kvartāla “Angārā” norisināsies "Ziemas Vegānsvētki", kurā apmeklētāji varēs izbaudīt vegāniskus ēdienus un atrast dzīvniekiem un videi draudzīgas svētku dāvanas.

Krāšņi nosvinēts Vegānfestivāls 2019

24. augustā Esplanādē veiksmīgi aizvadījām jau trešo Latvijas Vegānfestivālu. Tas bija gan dalībnieku, gan apmeklētāju ziņā grandiozākais Vegānfestivāls līdz šim, pulcējot vairāk nekā 100...

Aicinām uz Vegjāņiem Lastādijā!

Piektdien, 21. jūnijā, plkst. 18:00 Lastādijā, "Free Riga" pagalmā, aicinām visus sagaidīt Saulgriežus "Dzīvnieku brīvības" rīkotajā pasākumā "Vegjāņi 2019".