Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

01.11.2023

1. novembrī, Pasaules vegānisma dienā, noslēdzas 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Secināts, ka produktu skaits veikalu plauktos gada laikā ir teju dubultojies, taču piedāvājums veikalu starpā krasi atšķiras.

Pētījums norit ceturto gadu un tiek rīkots biedrības “Dzīvnieku brīvība” programmas “Augi & Draugi” ietvaros. Šogad pētīti 9 no Latvijas lielākajiem mazumtirdzniecības tīkliem – Aibe, Elvi, LaTS, Lidl, Maxima, Mego, Rimi, top! un SPAR. 

Kopš iepriekšējā pētījuma 2022. gada rudenī vegānisku gaļas un piena produktu alternatīvu, desertu un gatavo maltīšu skaits pārtikas veikalos pieaudzis vidēji par 83%. Tikmēr pieejamība jeb tas, cik daudzos veikalos patērētājs var atrast šos produktus, pieaugusi par 27%. Visplašāk pieejamas ir piena alternatīvas, savukārt straujākā izaugsme kopš 2022. gada novērota gaļas alternatīvu pieejamībā. Vairākos veikalos ieviestas arī inovatīvas zivs produktu alternatīvas, piemēram, tuncim līdzīgi konservi un vegāniski “zivju pirkstiņi”.

Vegvērtējuma 2023 rezultāti. Par augu valsts uzturam draudzīgākajiem veikalu tīkliem šogad atzīti Rimi, Maxima un top!

Augu valsts produktiem bagātākais piemājas veikals ceturto gadu ir Rimi. Citi tīkli ik gadu sacenšas ar pakāpeniskiem uzlabojumiem sortimentā: reitingā augstākas vietas nekā pērn ieguvuši Maxima, top! un Lidl, kamēr LaTS saglabājis vidēju pozīciju, savukārt Elvi un Mego nonākuši zemāk. Jaunpienācējs, starptautiskais veikalu tīkls SPAR, šogad atrodas priekšpēdējā vietā virs Aibe, kaut arī ārzemēs piedāvā augu valsts produktu līniju.

“Arvien vairāk cilvēku vēlas ēst mazāk dzīvnieku valsts produktu, lai uzlabotu savu veselību, mazinātu ietekmi uz klimatu un dzīvniekiem,” komentē pētījuma rīkotāja Alise Miļūna. “Veikalu ekoloģiskā pēda un ietekme uz pircēju ieradumiem paredz atbildību veidot dabai draudzīgāku sortimentu un atbalstīt sabiedrību, nodrošinot augu valsts pārtikas izvēli par pieejamu cenu. Prieks redzēt, ka to dara pieaugoša daļa uzņēmumu. Lai Vegvērtējums atvieglo iepirkšanos un motivē tirgotājus strādāt pie vēl mūsdienīgāka un visiem draudzīgāka sortimenta!”

Datus šī gada septembrī un oktobrī ievāca brīvprātīgie pētnieki, apsekojot 49 veikalus 17 pilsētās un ciematos visā Latvijā. Katrā mazumtirdzniecības tīklā pētīti 4-6 maza līdz vidēja izmēra jeb “piemājas” veikali. Vairāk par rezultātiem iespējams uzziāt Vegan.LV rakstā: https://vegan.lv/vegvertejums/veikalu-vegvertejums-2023/

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

"Veikalu Vegvērtējums 2022" rezultāti

Apsekojot 41 pārtikas veikalu no 9 populārākajām veikalu ķēdēm visā Latvijā, atklāts, ka ievērojami atšķiras mazumtirgotāju gatavība apmierināt augošo interesi par augu valsts jeb vegānisku pārtiku.