Ko mēs kopā paveicām 2019?

Ko mēs kopā paveicām 2019?

“Dzīvnieku brīvības” dzinulis ir miljoni nevainīgu dzīvnieku, kas, paslēpti no sabiedrības acīm, ik dienas cieš no sistemātiskas vardarbības un netaisnības industriālajās fermās. Ieslodzīti šauros būros, šķirti no savām ģimenēm un pakļauti sāpīgām manipulācijām, viņi nekad neredz saules gaismu. Viņiem nav iespēju sevi aizsargāt. Viņu priekšā mēs jūtamies atbildīgi katru mūsu rīcībā nonākušo darba stundu un eiro ieguldīt tur, kur tas nesīs visvairāk labuma – novēršot visvairāk ciešanu visvairāk dzīvniekiem.

Mēs ik dienas sapņojam par pasauli, kurā vairs nav industriālās lopkopības. Un mēs ik dienas nepagurstoši strādājam, lai šo sapni īstenotu. Mūsu nerimtīgā cīņa par cienīgu dzīvi un brīvību visiem dzīvniekiem ir iespējama tikai ar jūsu atbalstu un iedrošinājumu. Tieši “Dzīvnieku brīvības” biedri, atbalstītāji un sadarbības partneri ar savu nesavtīgo ieguldījumu un ziedojumiem kopīgi veido “Dzīvnieku brīvības” darbu dzīvnieku labā. Tāpēc mēs no sirds pateicamies ikvienam par 2019. gadā kopīgi sasniegto un paveikto!

Kustība “Sabiedrība pret kažokādām”

Kažokzvēru audzēšana ir arhaiska un cietsirdīga nodarbe – ne velti tā ir aizliegta jau 15 Eiropas valstīs. Diemžēl Latvijā tā joprojām pastāv un 2019. gadā nonāvēja pusmiljonu dzīvnieku, lai no viņiem ražotu dekoratīvus apģērba elementus. Mēs nedzīvojam alu laikmetā un dabīgās kažokādas vairs nav dzīves nepieciešamība!

Tāpēc ar jūsu palīdzību gada sākumā mēs izvietojām 500 lielformāta sociālās reklāmas pilsētvidē “Kažokādas – atpakaļ pagātnē”. Tās sasniedza simtiem tūkstošus cilvēku, atgādinot par dzīvniekiem Latvijas zvēraudzētavās.

Sadarbībā ar valsts iestādēm, citām dzīvnieku aizsardzības organizācijām un deputātiem mēs izstrādājām priekšlikumu grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kā arī virkni izglītojošu materiālu par kažokzvēru audzēšanas problemātiku.

Gada izskaņā mūsu rīkotais “Gājiens par dzīvniekiem: Kažokādas pagātnē” pulcēja simtiem dalībnieku un plaši izskanēja masu medijos, pievēršot uzmanību zvēraudzēšanas problēmai.

Kampaņa “Olu cena”

Dējējvistu turēšana sprostos ir viena no viscietsirdīgākajām mūsdienu industriālās lopkopības praksēm. Sprostos vistām ir liegts gandrīz viss, kas viņām ir dabisks – 3 miljonu putnu dzīve Latvijā aizrit, stāvot saspiestībā un putekļos uz metāla režģa grīdas. Kamēr Eiropā vidēji jau 50% dējējvistu ir ārpus sprostiem, tikmēr Latvijā sprostos joprojām cieš 93% dējējvistu. Mēs strādājam, lai to mainītu.

Lai reformētu olu industriju un izskaustu dējējvistu turēšanu sprostos, 2019. gadā mēs rosinājām vadošos uzņēmumus – mazumtirdzniecības tīklus, pārtikas produktu ražotājus, restorānus un viesnīcas atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas un tirdzniecības.

Mūsu darba rezultātā 2019. gadā vairāk nekā 400 mazumtirdzniecības veikali (tīkli Mego un Vesko), 17 viesnīcas (Wellton, Rixwell, Rija, Bellevue, Gutenbergs) un 15 restorāni (Lido grupa) apņēmās izbeigt sprostos dētu olu izmantošanu. Korporatīvo dējējvistu labturības kampaņu mēs īstenojam ciešā sadarbībā ar Open Wing Alliance (OWA), starptautisku dzīvnieku aizstāvības organizāciju koalīciju, kuras mērķis ir izbeigt vistu turēšanu sprostos visā pasaulē.

Olu cena

Vegānfestivāls

Viens no vislabākajiem veidiem, kā aiztaupīt dzīvniekiem ciešanas, ir nepatērēt viņus uzturā, apģērbā vai izklaidē. Lai ikvienu iedvesmotu dzīvniekiem draudzīgam dzīvesveidam ar aizraujošu un gardu notikumu, mēs 2019. gadā organizējām Vegānfestivālu, kas norisinājās 24. augustā Rīgā, Esplanādes parkā.

Šie grandiozie svētki pulcēja rekordlielu apmeklētāju skaitu – vairāk nekā 10 tūkstošus cilvēku. Vairums (~70%) festivāla apmeklētāju bija cilvēki, kas nav vegāni, tādējādi apliecinot plašas sabiedrības interesi par vegānisku dzīvesveidu.

Festivālu par krāšņu, daudzpusīgu un iedvesmojošu notikumu padarīja vairāk nekā 100 dalībnieku – lekciju, meistarklašu, sporta darbnīcu vadītāji, augu ēdienu un preču tirgotāji, mūziķi, mākslinieki un nevalstiskās organizācijas. Vegānfestivāla organizēšanā piedalījās teju simts “Dzīvnieku brīvības” brīvprātīgie aktīvisti. Festivāls bija bez maksas pieejams ikvienam apmeklētājam, un to iespējamu padarīja gan neskaitāmi individuāli ziedotāji, gan CEVA un VegFund fondi, gan arī virkne sadarbības partneru – uzņēmumu.

Vegānfestivāla 2020 brīvprātīgo komanda

Videi un dzīvniekiem draudzīgs dzīvesveids

Par videi un dzīvniekiem draudzīga dzīvesveida nozīmi un iespējām mēs runājām masu medijos, mūsu jaunumu vēstkopā, mājaslapās un sociālajos tīklos – Facebook un Instagram lapās “Dzīvnieku brīvība”, “Vegan.LV”, “VeganFest” un “Vegan Latvia”. Mēs sasniedzām simtiem tūkstošus cilvēku, rosinot viņus īstenot videi draudzīgas izvēles ikdienā.

“Dzīvnieku brīvības” sekotāju skaits visās sociālo tīklu platformās kopā 2019. gadā sasniedza jau 47000, bet masu medijos mēs parādījāmies vairāk nekā 100 reižu, tādējādi sasniedzot ļoti plašu sabiedrības daļu.

2019. gadā mēs turpinājām arī attīstīt mediju Vegan.lv, kurā regulāri publicējām noderīgu un aktuālu informāciju par augu valsts uzturu un dzīvesveidu. 2019. gadā Vegan.lv mājaslapai bija vairāk nekā 42000 apmeklētāju un vairāk nekā 150000 lapu skatījumu.

Mēs arī sarīkojām 10 publiskus pasākumus ar izglītojošām, iesaistošām aktivitātēm – meistarklasēm, prezentācijām, diskusijām, filmu demonstrācijām u.c.:

15.03.2019. Globālais streiks nākotnei – par klimata rīcību (ar Fridays for Future Latvia)

25.04.2019. Diskusija “Sieviešu reproduktīvā veselība un augu valsts uzturs”, Rīgā

28.05.2019. Diskusija “Vegan Youth – vai viegli būt jaunam un vegānam”, Rīgā

15.06.2019. Performance SMTH UNCN H2O6 kvartālā, Rīgā

21.06.2019. Pasākums “Vegjāņi 2019” Lastādijas kvartālā, Rīgā

29.06.2019. Prāta vētra “Stunda aktīvista dzīvē” Festivālā LAMPA, Cēsīs

09.08.2019. “Vegānfestivāla ieskaņu koncerts” Lastādijas kvartālā, Rīgā

27.09.2019. Filmas “The Game Changers” seanss “Forum Cinemas”, Rīgā

01.11.2019. “Pasaules vegānisma diena” Tallinas kvartālā, Rīgā

15.12.2019. “Ziemas Vegānsvētki” Tallinas kvartālā, Rīgā

Diskusija "Augu valsts uzturs un sievietes reproduktīvā veselība"

Augi & Draugi

Dzīvnieku produktu patēriņa samazināšanu cilvēkiem mēdz kavēt ierobežotais piedāvājums pilnvērtīgām un gardām augu maltītēm kafejnīcās un restorānos. Tāpēc “Augi & Draugi” strādā, lai padarītu gardus augu valsts ēdienus pieejamus ikvienam.

2019. gadā ar projektu ”Augi & Draugi” mēs sniedzām praktisku atbalstu restorāniem, veiksmīgi ieviešot to ēdienkartēs daudzveidīgus un kvalitatīvus augu ēdienus. Gada laikā projektam "Augi & Draugi" pievienojās vairāk nekā 30 jauni restorāni. Mēs izstrādājām un publicējām "Augi & Draugi" lietotnes viedtālruņiem, kas ļauj ikvienam ikdienā ātri un ērti uzzināt, kur paēst vegāniski. Daudzos restorānos mēs arī izplatījām augu ēdienu recepšu brošūras “Zaļš gurķis virtuvē”.

Izaicinājums “Neapēd zemeslodi”

Arvien vairāk cilvēku sāk apzināties, cik postoša ir industriālās lopkopības ietekme uz vidi, un daudzi piekrīt, ka mūsdienu sabiedrībai ir steidzami jāmaina savus ēšanas paradumus, lai saglabātu planētu apdzīvojamu nākamajām paaudzēm. Taču ikdienas steigā nereti cilvēkiem pietrūkst iedrošinājuma un praktiskas informācijas, lai šādu uztura pāreju veiktu.

Ar ikgadējo izaicinājumo “Neapēd zemeslodi” mēs palīdzam indivīdiem mainīt paradumus uz videi un dzīvniekiem draudzīgākiem. Mēs mudinām un iespējojam cilvēkus pāriet uz augu valsts uzturu, apņemoties uz mēnesi samazināt vai pārtraukt dzīvnieku produktu patēriņu. Izaicinājuma dalībnieki mēneša gaitā ik dienas saņem e-pastā iedvesmojošus faktus, noderīgu informāciju par uzturu un gardas receptes, lai ēstu veselīgi un daudzveidīgi, bet, pats galvenais – videi draudzīgi.

2019. gada janvāra izaicinājumā piedalījās teju četri tūkstoši cilvēku un mēs saņēmām daudzas pozitīvas atsauksmes par dalībnieku pieredzi. Pēc izaicinājuma dalībnieku aptaujas, ko veicām pusgadu pēc norises, var spriest, ka izaicinājuma rezultātā apmēram 900 cilvēku ir kļuvuši par vegāniem vai veģetāriešiem, provizoriski aiztaupot vismaz 30000 dzīvnieku dzīvību ik gadu.

Augi un draugi projekts

Organizācijas budžets

2019. gadā mūsu izdevumi kopā bija 63 940 EUR, bet ieņēmumi 80 071 EUR.

Vairāk nekā pusi no “Dzīvnieku brīvības” 2019. gada ieņēmumiem veidoja mūsu biedru un atbalstītāju ziedojumi un biedru naudas – finansiāli mūs atbalstīja 619 cilvēki. Otrs lielākais finansu avots bija granti, ko piesaistījām no starptautiskām dzīvnieku aizsardzības organizācijām un aliansēm – no koalīcijas “Open Wing Allinace” kampaņas “Olu cena” īstenošanai, bet no “The Center for Effective Vegan Advocacy” (CEVA) un “VegFund” Vegānfestivāla rīkošanai. Visbeidzot mazāko daļu sastādīja citi ieņēmumi, ko veidoja dalības maksas no tirgotājiem Vegānfestivālā un Ziemas vegānsvētkos.

Samaksa par darbu “Dzīvnieku brīvībā”

Kopš “Dzīvnieku brīvības” dibināšanas 2012. gadā mūsu projektu virzības pamatā ir bijis brīvprātīgais darbs un mūsu biedru, atbalstītāju ziedojumi. Organizācijai attīstoties, pēdējo trīs gadu laikā mēs esam izauguši līdz iespējai atalgot dažus projektu vadītājus. Tas ļauj mums sistemātiski strādāt pie lieliem, atbildīgiem, ilgtermiņa projektiem, kuru specifika prasa pieejamību darba laikā (kontaktējoties ar uzņēmumiem, valsts iestādēm u.c.). Tomēr joprojām ļoti lielu daļu no “Dzīvnieku brīvības” darbiem paveic brīvprātīgie aktīvisti, nesavtīgi ieguldot savu laiku un pūles gan visos projektos, gan organizācijas attīstīšanā.

2019. gadā “Dzīvnieku brīvības” projektos atalgotie aktīvisti samaksu par darbu saņēma kā pašnodarbinātie par sniegtajiem projektu vadības pakalpojumiem. Atalgojuma apmērs jeb stundas likme bija visiem vienāda – neatkarīgi no ieņemtā amata vai projekta. Mēnesī saņemtās summas atšķīrās tikai pēc nostrādāto stundu daudzuma. Darba stundas likmi projektu vadītājiem 2019. gada laikā mēs pakāpeniski paaugstinājām no 4 līdz 5 EUR (bruto) par darba stundu.

2019. gadā atlīdzībās par projektu vadītāju sniegtajiem pakalpojumiem tika kopumā izmaksāti 37 816 EUR, jeb 3151 EUR vidēji mēnesī. Vidējais atlīdzību saņēmušo pašnodarbināto skaits mēnesī 2019. gadā bija 5,50. Vienā mēnesī izmaksātā atlīdzība (pirms nodokļu nomaksas) vienam pašnodarbinātajam nepārsniedza 720 EUR. Valdes locekļi, tostarp valdes priekšsēdētāji, savus pienākumus pildīja bez papildu atlīdzības.

Papildus, saskaņā ar līgumiem, kas noslēgti ar Nodarbinātības Valsts aģentūru, programmā “Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība nevalstiskajā sektorā” mēs 2019. gadā nodarbinājām arī vienu projektu vadītāju asistentu, kas saņēma stipendiju vidēji 100 EUR mēnesī.

“Dzīvnieku brīvības” komanda saka milzīgu paldies ikvienam, kurš bija kopā ar mums 2019. gadā. Ar jūsu iesaistīšanos un atbalstu mēs 2020. gadā palīdzēsim vēl vairāk dzīvniekiem!

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Ko mēs kopā paveicām 2022. gadā?

Ziņojums par mūsu 2022. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ko mēs kopā paveicām 2021. gadā?

Ziņojums par mūsu 2021. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ko mēs kopā paveicām 2020?

Ziņojums par mūsu 2020. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Dzīvniektiesību akcijā veic vairāk nekā 3000 kilometru garu ceļojumu pa Latviju

"Lapsu tūrē", kurā sabiedrība pieprasa izbeigt kažokādu iegūšanu, pārstāvētas 55 Latvijas pilsētas un ciemi. Lapsēnu viesošanās daudzviet ir guvusi plašu atbalstu, uz kopīgu aicinājumu kažokādas

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un

AICINĀM UZŅĒMUMUS PIETEIKTIES DALĪBAI PASĀKUMĀ "VEGĀNISKĀS LIELDIENAS"

Biedrība "Dzīvnieku brīvība" aicina uzņēmumus un ēdinātājus pieteikties dalībai pasākumā "Vegāniskās Lieldienas", 5. aprīlī, Spīķeru kvartālā.