Raksta autors
Katrīna Krīgere

Ko mēs kopā paveicām 2022. gadā?

04.04.2023

Mēs “Dzīvnieku brīvībā” strādājam, lai veidotu labāku pasauli visiem dzīvniekiem – bez industriālās lopkopības un dzīvnieku ciešanām. “Dzīvnieku brīvības” darbu kopā rada mūsu biedri, atbalstītāji un partneri ar savu nesavtīgo ieguldījumu – ziedojumiem un darbu kopīga mērķa labā. Visdziļākā pateicība ikvienam par 2022. gadā kopā sasniegto un paveikto!

Ko mēs kopā paveicām 2022?

Kustība “Kažokādas pagātnē!”

2022. gadā “Dzīvnieku brīvība” guva būtiskus panākumus kampaņā pret zvēraudzēšanu, panākot kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā, kā arī virzoties uz kažokādu industrijas aizliegumu visā Eiropas Savienībā. Kontekstam: Pēdējos gados Latvijā darbojās 4-10 zvēraudzētavas, kuras kopumā izaudzēja un kažokādu ieguvei nonāvēja ap 200 000-500 000 dzīvnieku – lapsu, ūdeļu un šinšillu.

Cieši sadarbojoties ar likumdevējiem, valsts iestādēm, medijiem un citām nevalstiskajām organizācijām un iesaistot plašu sabiedrību, mēs panācām, ka Latvijas Republikas Saeima 2022. gada 22. septembrī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas nosaka kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā ar pārejas periodu līdz 2028. gada 1. janvārim. Šīs kampaņas ietvaros mēs arī sarīkojām 3 piketus pie Saeimas, pulcējot simtiem cilvēku.

Iestājoties par kažokādu ražošanas un tirdzniecības aizliegumu visā Eiropas Savienībā, mēs 2022. gadā iesaistījāmies parakstu vākšanā Eiropas pilsoņu iniciatīvai “Eiropa bez kažokādām”. Mūsu aktīvisti izstrādāja mājaslapu pilsoņu parakstu vākšanai www.eiropabezkazokadam.lv, un vasarā izplatīja informatīvas skrejlapas par iniciatīvu un vāca pilsoņu parakstus Rīgā un festivālos “Laba Daba”, “Lampa” un Valmieras pilsētsvētkos.

Rudenī, iesaistot 12 Latvijā pazīstamus cilvēkus, Eiropas pilsoņu iniciatīvas parakstu vākšanas mērķim mēs izveidojām un publicējām īpašu video, kurā redzams, kādas emocijas cilvēkus pārņem, vērojot dokumentālus video no zvēraudzētavām. Šī virālā dzīvnieku aizsardzības video rezultātā iniciatīvu parakstīja vismaz 30 tūkstoši Latvijas pilsoņu, parakstu vākšanā “Eiropa bez kažokādām” izvirzot Latviju pirmajā vietā visā Eiropā pēc parakstu skaita uz iedzīvotāju.Izaicinājums “Neapēd zemeslodi”

Zinātniskie pētījumi apliecina, ka industriālā lopkopība ir viens no vadošajiem klimata krīzes iemesliem un bioloģiskās daudzveidības draudiem. Lai saglabātu zemeslodi apdzīvojamu nākamajām paaudzēm, ir ļoti svarīgi samazināt dzīvnieku produktu patēriņu gan globāli, gan Latvijas sabiedrībā. Tāpēc ik gadu rīkojam izaicinājumu “Neapēd zemeslodi”, kurā mudinām Latvijas iedzīvotājus, uzsākot jaunu gadu, pamēģināt ēst dabai draudzīgāk. Dalībnieki apņemas uz mēnesi samazināt dzīvnieku produktu patēriņu ikdienas uzturā, pieņemot izaicinājumu mājaslapā www.neapedzemeslodi.lv un izvēloties sev piemērotāko līmeni: neēst gaļu trīs reizes nedēļā, janvārī izmēģināt veģetāru uzturu vai mēneša garumā ēst vegāniski. Tālāk ik dienu dalībnieki e-pastā saņem augu ēdienu receptes, noderīgus padomus un iedvesmojošus faktus, kas palīdz iemācīties ēst veselīgāk, daudzveidīgāk un dabai draudzīgāk.

2022. gada izaicinājumā piedalījās vairāk nekā 10 000 cilvēku un izaicinājums tika atspoguļots vairāk nekā 20 publikācijās medijos, turklāt 2022. gada izaicinājumu informatīvi atbalstīja mazumtirdzniecības veikalu tīkls “Maxima”. Starp izaicinājuma vēstnešiem bija TV personība Kristīne Garklāva, reperis Reiks un 2020. gada pasaules labākais skrituļslidotājs Nils Jansons. Mēs arī publicējām un izplatījām izaicinājuma recepšu e-grāmatu Neapēd zemeslodi 2022.

Izaicinājuma mēneša laikā dalībnieki ietaupīja aptuveni tik daudz CO2 izmešu, cik rastos, ar vieglo automašīnu aizbraucot no Rīgas līdz Portugāles galvaspilsētai Lisabonai un atpakaļ 175 reizes. Savukārt, dalībniekiem turpinot pieturēties pie augusta aptaujā norādītā uztura, lēsts, ka līdz gada beigām tika aiztaupīts tik daudz CO2 izmešu, cik rastos, 48 reizes aizbraucot no Rīgas līdz Keiptaunai pašos Āfrikas dienvidos un atpakaļ.*

Izaicinājuma mēnesī arī netika apēsti vismaz 10 499 dzīvnieku, un lēsts, ka visa gada laikā, dalībniekiem turpinot ievērot pusgada aptaujā norādīto uzturu, tika aiztaupīti vismaz 53 680 dzīvnieku.*Programma “Augi & Draugi”

Lai padarītu dabai un dzīvniekiem draudzīgu augu valsts uzturu viegli pieejamu ikvienam, 2022. gadā mēs turpinājām attīstīt programmu “Augi&Draugi”, ar ko motivējam un iespējojam pārtikas uzņēmumus – restorānus, veikalus, ražotājus – veiksmīgi ieviest to sortimentos vairāk gardu augu valsts ēdienu un produktu.

2022. gadā “Augi&Draugi” ietvaros mēs veicām aptauju “Gada augu produkts, 1141 respondentu balsojumā noskaidrojot un apbalvojot aizvadītā gada labākos jaunos augu valsts produktus, kas parādījušies Latvijas mazumtirdzniecības tīklu sortimentos, un izplatot par tiem informāciju medijos.

Septembrī “Augi&Draugi” piedalījās ar savu stendu Latvijā lielākajā pārtikas izstādē “Riga Food 2022”, kur tīklojās ar pārtikas nozares pārstāvjiem un izplatīja izglītojošus materiālus par augu valsts ēdienu un produktu priekšrocībām, patērētāju vēlmēm un šī tirgus segmenta potenciālu.

2022. gada rudenī “Augi&Draugi” īstenoja “Veikalu Vegvērtējumu, izpētot un salīdzinot vegānisko produktu sortimentus 9 populārākajos Latvijas veikalu tīklos. Mēs apsekojām kopumā 41 veikalu visā Latvijā, izanalizējām un publicējām rezultātus un sniedzām padziļinātas konsultācijas mazumtirdzniecības tīkliem, palīdzot tiem uzlabot piedāvājumu ar patērētāju pieprasītākajiem vegāniskajiem produktiem.

“Augi&Draugi” augu valsts ēdienu ieviešanā atbalstīja arī restorānus – konsultēja tos par augu valsts virtuves specifiku, augu ēdienu mārketingu, veidoja profesionālas ēdienu foto sesijas un restorānu piedāvājuma reklāmu sociālajos tīklos. Mēs arī uzturējām un uzlabojām mobilo telefonu aplikāciju “Augi&Draugi”, kas ļauj ikvienam ikdienā ērti uzzināt, kurās sabiedriskās ēdināšanas iestādēs Latvijā iespējams paēst dzīvniekiem draudzīgi.


Palīdzība Ukrainas karā cietušajiem dzīvniekiem

2022. gada 24. februārī Krievijas uzsāktais karš Ukrainā skar ne vien cilvēkus, bet arī ļoti daudzus dzīvniekus – suņus, kaķus un savvaļas dzīvniekus, kā arī dabu, kas tiek izpostīta karadarbības rezultātā. 2022. gada 24. martā biedrība uzsāka līdzekļu vākšanas kampaņu Ukrainas karā cietušo dzīvnieku atbalstam, ko īstenoja ciešā sadarbībā ar Ukrainas dzīvnieku aizstāvības organizāciju “Єдина Планета” (“Viena planēta”). Ar “Dzīvnieku brīvības” savākto līdzekļu palīdzību Ukrainas organizācijas  “Єдина Планета” aktīvisti un sadarbības partneri palīdzēja karā cietušiem un pamestiem dzīvniekiem ar ēdienu, zālēm, pajumti un transportu no karadarbības zonām uz drošākām vietām. Šajā palīdzības akcijā “Dzīvnieku brīvība” savāca un pārskaitīja Ukrainas dzīvnieku aizsardzības organizācijai “Єдина Планета” ziedojumus 47500.97 EUR apmērā.


Videi un dzīvniekiem draudzīgs dzīvesveids

Arī 2022. gadā ar publiskiem pasākumiem un izglītojošām, iesaistošām aktivitātēm mēs turpinājām popularizēt dabai un dzīvniekiem draudzīgu dzīvesveidu Latvijas sabiedrībā.

Mēs izglītojām simtiem tūkstošus cilvēku par videi un dzīvniekiem draudzīgu dzīvesveidu caur medijiem, mūsu jaunumu vēstkopu, mājaslapām un sociālajiem tīkliem. 2022. gadā “Dzīvnieku brīvība” nonāca medijos vairāk nekā 200 publikācijās. Mūsu organizācijas kopējais sociālo tīklu sekotāju skaits visos kanālos – Dzīvnieku brīvība, VeganLv, Augi&Draugi, Neapēd zemeslodi, Vegānfestivāls2022. gadā sasniedza jau 80 179.2022. gadā “Dzīvnieku brīvības” aktīvisti uzstājās astoņos citu organizāciju rīkotu uz dabas un dzīvnieku aizsardzību vērstos pasākumos:


  • 26.01.2022. Prezentācija par dzīvniektiesību aktīvismu (tiešsaistē, rīkoja biedrība “Radi Vidi Pats”);

  • 11.03.2022. Prezentācija Latvijas Zemnieku Savienības biedriem un jauniešiem par dzīvnieku labturības aktualitātēm (tiešsaistē, rīkoja Latvijas Zemnieku Savienības Jaunatnes nodaļa);

  • 23.04.2022. “Neapēd zemeslodi” prezentācija pasākumā "Klimata balss" (tiešsaistē, rīkoja Gaujas Nacionāla parka fonds un “Youth+ Latvia”);

  • 27.05.2022. Prezentācija pasākumā “Citā plūsmā” (Rīgas Tehniskajā Universitātē, rīkoja RSU un RTU Studentu padomes);

  • 06.06.2022. “Mana virtuve: klimatam draudzīga vai nē?” (Āgenskalna tirgū, rīkoja Āgenskalna tirgus, Eiropas Savienības māja and SIA Vides eksperti);

  • 01.07.2022. Uzstāšanās diskusijā “Ērtie mīti un sarežģītā realitāte. Kā dzīvot un saimniekot videi draudzīgi?” (Cēsīs, festivālā “Lampa”);

  • 30.09.2022. Uzstāšanās par augu valsts uzturu konferencē “Novadu garša” (Rīgā, Hanzas peronā, rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs);

  • 08.11.2022. “Neapēd zemeslodi” prezentācija Ulbrokas ekoskolā (Rīgā, organizē Ulbrokas vidusskola).


“Dzīvnieku brīvība” turpināja piedalīties dažādās pilsoniskās sabiedrības aktivitātēs, kā biedrs līdzdarbojoties vairākās nacionālās un starptautiskajās koalīcijās un aliansēs: Open Wing Alliance, Fur Free Alliance un Latvijas Pilsoniskā alianse.

Starptautiskā mērogā stiprinot sadarbību, mācoties un apmainoties ar pieredzi dzīvnieku aizstāvības aktīvismā, 2022. gada vasarā mūsu aktīvisti pavadīja trīs dienas dzīvnieku aizsardzības konferencē “Conference on Animal Rights Europe” Polijā.


"Dzīvnieku brīvības" budžets

2022. gadā mūsu izdevumi kopā bija 155162  EUR, bet ieņēmumi 149050 EUR.

Ieņēmumi 2022

IEŅĒMUMI

2022. gadā lielāko daļu jeb teju 87 % no “Dzīvnieku brīvības” ieņēmumiem EUR 129 002 apmērā veidoja mūsu biedru un atbalstītāju ziedojumi, kā arī biedru naudas – kopā mūs finansiāli atbalstīja 3473 cilvēki. 

Otrs lielākais finanšu avots jeb 10,3 % no mūsu ieņēmumiem veidoja granti, ko piesaistījām no starptautiskām dzīvnieku aizsardzības organizācijām, aliansēm un fondiem. Mēs saņēmām grantus no ProVeg International un VegFund, ko izmantojām izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” īstenošanai, kā arī grantu no Animal Charity Evaluators, ko likām lietā projekta “Augi & Draugi” īstenošanai.

Vismazākā daļa jeb 3,1 % ir “Citi ieņēmumi”, ko sastāda ieņēmumi no valūtu konversācijas kursu izmaiņu svārstībām un biedrības sniegtajiem konsultāciju pakalpojumiem.

Papildus 2022. gadā mēs arī piesaistījām dotācijas EUR 10131 apmērā no ESF projektiem Atbalsts bezdarbnieku izglītībai un Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem. Šīs dotācijas tika izmantotas 6 jauniešu praktiskai apmācībai dzīvnieku aizsardzības projektu īstenošanā.


Izdevumi 2022

IZDEVUMI

Samaksa par darbu “Dzīvnieku brīvībā”

Kopš “Dzīvnieku brīvības” dibināšanas 2012. gadā mūsu projektu virzības pamatā ir bijis brīvprātīgais darbs un atbalstītāju ziedojumi. Taču brīvprātīgajam darbam ir arī ierobežojumi, jo tikai ar pastāvīgu, pilna laika algotu darbaspēku ir iespējams nodrošināt ilgstošu, sistemātisku darbu pie tik apjomīgiem un atbildīgiem projektiem, kādus šobrīd īsteno "Dzīvnieku brīvība". Līdz ar to kopš 2017. gada atalgojumu par darbu saņem vairāki algoti darbinieki, kuri gan plāno un vada projektus, gan vairo to kapacitāti, koordinējot brīvprātīgo aktīvistu iesaisti mūsu darbā.

Aprēķinot samaksu par darbu "Dzīvnieku brīvībā", par pamatu tiek ņemta vidējā alga (mediāna) Latvijā ar piemaksu par pieredzi. 2022. gada noslēgumā "Dzīvnieku brīvībā" strādāja 5 algoti darbinieki, kas saņēma ikmēneša atalgojumu no 1140 līdz 1300 EUR (bruto).

Visiem pastāvīgajiem darbiniekiem tika nodrošināta veselības apdrošināšana, kā arī pie standarta 4 nedēļu atvaļinājuma gadā piešķirtas papildus 5 brīvdienas gadā.

“Dzīvnieku brīvības” komanda pateicas ikvienam, kas kopā ar mums 2022. gadā iestājās par labāku pasauli dzīvniekiem. Kopīgiem spēkiem mēs 2023. gadā panāksim vēl vairāk labu pārmaiņu dzīvnieku labā!

*Rezultāti iegūti, balstoties uz “ProVeg International” aprēķiniem un izaicinājuma dalībnieku sniegtajiem uztura datiem.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Ko mēs kopā paveicām 2023. gadā?

Ziņojums par mūsu 2023. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ko mēs kopā paveicām 2021. gadā?

Ziņojums par mūsu 2021. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ko mēs kopā paveicām 2020 gadā?

Ziņojums par mūsu 2020. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ko mēs kopā paveicām 2019 gadā?

Ziņojums par mūsu 2019. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.