1,4 miljoni ES pilsoņu pieprasa aizliegt sprostus lopkopībā

02.10.2020.

Šodien, 2020. gada 2. oktobrī, Pasaules lauksaimniecības dzīvnieku dienā, Eiropas Komisija saņēma Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Neturi būrī”. To parakstījuši 1,4 miljoni cilvēku visā Eiropā, aicinot Eiropas Savienību pārtraukt sprostu izmantošanu lopkopībā. Eiropas pilsoņu iniciatīva “Neturi būrī” (End The Cage Age) sākās 2018. gada rudenī un noslēdzās tieši gadu vēlāk ar teju 1,4 miljoniem parakstu. Lai iniciatīvas nonāktu Eiropas Komisijā, nepieciešams vismaz 1 miljons apstiprinātu parakstu, kā arī jāsasniedz minimālais parakstu slieksnis vismaz 7 Eiropas Savienības valstīs. “Neturi būrī” iniciatīva pārsniedza gan nepieciešamo parakstu kopskaitu, gan minimālo parakstu slieksni 18 dalībvalstīs, tādējādi kļūstot par:

  • trešo lielāko Eiropas pilsoņu iniciatīvu pēc parakstu skaita;
  • sesto veiksmīgo Eiropas pilsoņu iniciatīvu no 98 reģistrētām iniciatīvām pēdējo astoņu gadu laikā;
  • pirmo veiksmīgo Eiropas pilsoņu iniciatīvu par lauksaimniecības dzīvnieku labturību.

Iniciatīvas mērķis ir sprostu aizliegums lauksaimniecības dzīvnieku turēšanai Eiropā. Kopumā Eiropas Savienībā sprostos šobrīd tiek turēti vairāk nekā 300 miljoni cūku, dējējvistu, trušu, pīļu, paipalu un teļu. Industriālo fermu sprosti dzīvniekiem liedz iespēju brīvi kustēties un īstenot dabisku, instinktīvu uzvedību. Piemēram, vienai vistai sprostā ir atvēlēta platība, kas līdzinās A4 papīra lapai, bet vairums cūku ir ieslodzītas sprostos, kuros tās nevar pat apgriezties. “Industriālo fermu sprosti ir nevajadzīgi un ļoti cietsirdīgi. Skaidrs, ka šāda nežēlība pret dzīvniekiem ir klajā pretrunā ar vairākuma Eiropas pilsoņu vērtībām,” komentē biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere. “Eiropas Komisijai ir jāieklausās pilsoņos un jāvirza izmaiņas normatīvajos aktos, lai pakāpeniski izbeigtu sprostu izmantošanu lopkopībā. Ir pienācis laiks beidzot saskaņot sabiedrības ētiskās vērtības ar praktisko realitāti un nodrošināt cieņpilnu dzīvi gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem.” Vairāk nekā miljona parakstu savākšana iniciatīvā par lauksaimniecības dzīvnieku labturības uzlabojumiem ir kopīga darba rezultāts, sadarbojoties ar 170 nevalstiskajām organizācijām visā Eiropā. Vides, patērētāju tiesību un dzīvnieku aizstāvības grupas izveidoja plašu koalīciju, iesaistot pilsoņus no visas Eiropas. Latvijā pilsoņu parakstus iniciatīvā “Neturi būrī” vāca dzīvnieku un vides aizstāvības biedrība “Dzīvnieku brīvība”.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Vēsturiska UZVARA! Balticovo paziņo par atteikšanos no sprostiem

Lielākais olu ražotājs Ziemeļeiropā, Balticovo, pārtrauks turēt dējējvistas sprostos. Lēmums skar 2.15 miljonus jeb 88% no visām Latvijas dējējvistām, kuras pašlaik atrodas cietsirdīgajos sprostos.

Uzvara! Veikalu tīkls CITRO atsakās no sprostu olām

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “CITRO” paziņo par plāniem līdz 2025. gadam atteikties no sprostos turētu dējējvistu olu tirdzniecības. Zīmolam ir 76 tirdzniecības vietas visā Latvijā.

UZVARA! RBI atsakās no sprostu olām

Pateicoties tūkstošiem dzīvnieku aizstāvju, viens no pasaules lielākajiem restorānu tīkliem, kam pieder arī zīmols "Burger King", paziņo par 100% atteikšanos no sprostos dētām olām.

Čehija aizliedz dējejvistu turēšanu sprostos

Čehijas Republikas parlamenta augšpalāta ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstīja likumprojektu, kas nosaka virkni dzīvnieku labturības uzlabojumu, tostarp aizliegumu turēt dējējvistas sprostos...

"Orkla Latvija" paziņo par atteikšanos no sprostos dētām olām

Plaša patēriņa pārtikas produktu ražošanas un izplatīšanas uzņēmums “Orkla Latvija” apņemas līdz 2025. gadam atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas ražošanā. Latvijā tas attiecas uz tādiem...

Globālā kampaņā pieprasa Burger King pārtraukt sprostu olu izmantošanu

Vairāk nekā 80 nevalstiskās organizācijas no visas pasaules šodien uzsāk globālu kampaņu, mudinot vienu no pasaules vislielākajām ātrās ēdināšanas ķēdēm atteikties no sprostiem savās piegādes ķēdēs.

Dzīvniektiesību akcijā veic vairāk nekā 3000 kilometru garu ceļojumu pa Latviju

"Lapsu tūrē", kurā sabiedrība pieprasa izbeigt kažokādu iegūšanu, pārstāvētas 55 Latvijas pilsētas un ciemi. Lapsēnu viesošanās daudzviet ir guvusi plašu atbalstu, uz kopīgu aicinājumu kažokādas...