Vēsturiska UZVARA! Balticovo paziņo par atteikšanos no sprostiem

11.02.2021.

Ziemeļeiropas vadošais olu un olu produktu ražotājs Balticovo plāno pārtraukt dējējvistu turēšanu sprostos ar pārejas periodu līdz 2026. gadam. Lēmums pieņemts, balstoties uz uzņēmuma ilgtermiņa attīstības stratēģiju un sekojot aizvien pieaugošajam patērētāju un pārtikas produktu ražotāju pieprasījumam pēc ārpus sprostiem dētām olām. 

“Apņēmības pilni esam uzsākuši pāreju ceļā uz vistu labturības apstākļu uzlabošanu, pakāpeniski palielinot ārpus sprosta dēto olu apjomus, un ticam, ka arī patērētāji un tirgotāji to novērtēs. Ja viss noritēs pēc plāna, paredzam, ka jau līdz 2026. gadam varēsim pilnībā atteikties no kūtīm ar sprostiem. Uzsākot ceļu uz 100% atteikšanos no sprostā turētu vistu dētām olām, vēlamies ieņemt virzienu, kam sekos arī citi olu ražotāji Baltijas valstīs. Esam pārliecināti, ka speram būtisku soli pretī atbildīgākai un ilgtspējīgākai olu ražošanai ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē,” komentē Balticovo valdes priekšsēdētājs  Vladimirs Mhitarjans.

Apņemšanās atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gadam pasaulē izskan gan no lielāko olu ražotāju, gan mazumtirdzniecības uzņēmumu puses. Balticovo uzsāktais ceļš ir loģisks solis visas nozares tālākā attīstībā, kas kalpos kā piemērs arī citām Baltijas un Austrumeiropas reģiona valstīm, kur šādas pārmaiņas notiek salīdzinoši lēnāk.

“Balticovo atteikšanās no sprostiem ir milzīgs grūdiens visai industrijai ne tikai Latvijā, bet arī visā Austrumeiropā. Šis lēmums ir satriecošs jaunums miljoniem Latvijas vistu, kuras pašlaik ir ieslodzītas šauros, briesmīgos sprostos. Tomēr mūsu darbs nebeidzas – “Dzīvnieku brīvība” turpinās mērķtiecīgi strādāt, lai arvien vairāk uzņēmumu pārtikas nozarē atteiktos no sprostiem,” norāda “Dzīvnieku brīvības” pārstāve Paula Cukura.

Pakāpenisku pāreju no sprostos dētu olu ražošanas Balticovo apņēmīgi uzsācis jau aizvadītajos gados, izveidojot kūtis, kurās vistas uzturas ārpus sprostiem. Balticovo iecerētās pārmaiņas paredz pilnīgu ražošanas infrastruktūras maiņu, kas nozīmē, ka katrā no jaunuzbūvētajām kūtīm uzreiz tiks paredzēta putnu brīva pārvietošanās. Jau šobrīd Balticovo ir vadošais ārpus sprosta olu ražotājs Austrumeiropā.

Latvijā ir gandrīz 3 miljoni dējējvistu, no kurām 75% aizvada savas dzīves nežēlīgajos sprostos. Balticovo fermās tās ir 2.15 miljoni vistu – teju 88% no kopējā sprostos ieslodzīto dējējvistu skaita Latvijā.

Latvijā politikas par atteikšanos no sprostu olām ir pieņēmuši jau aptuveni 70% mazumtirgotāju tīklu, kā arī vairāk nekā 50 uzņēmumi citos sektoros – restorāni, viesnīcas un pārtikas produktu ražotāji.

Visā Eiropas Savienībā ir vienots olu marķējums, kas tiek izmantots arī Latvijā. Uz katras olas ir uzdrukāts kods – pirmais cipars norāda dējējvistu turēšanas metodi. Jo tas ir mazāks, jo labvēlīgākos apstākļos vista dzīvojusi: 0 – olas nāk no bioloģiskas saimniecības, 1 – olas dētas brīvās turēšanas apstākļos, 2 – kūtī dētas olas, 3 – sprostos dētas olas. 

Ar Latvijas atbildīgo uzņēmumu sarakstu iespējams iepazīties kampaņas "Olu cena" mājaslapā.

Publiskais paziņojums pieejams Balticovo mājaslapā.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Uzvara! Veikalu tīkls CITRO atsakās no sprostu olām

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “CITRO” paziņo par plāniem līdz 2025. gadam atteikties no sprostos turētu dējējvistu olu tirdzniecības. Zīmolam ir 76 tirdzniecības vietas visā Latvijā.

UZVARA! RBI atsakās no sprostu olām

Pateicoties tūkstošiem dzīvnieku aizstāvju, viens no pasaules lielākajiem restorānu tīkliem, kam pieder arī zīmols "Burger King", paziņo par 100% atteikšanos no sprostos dētām olām.

Čehija aizliedz dējejvistu turēšanu sprostos

Čehijas Republikas parlamenta augšpalāta ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstīja likumprojektu, kas nosaka virkni dzīvnieku labturības uzlabojumu, tostarp aizliegumu turēt dējējvistas sprostos...

"Orkla Latvija" paziņo par atteikšanos no sprostos dētām olām

Plaša patēriņa pārtikas produktu ražošanas un izplatīšanas uzņēmums “Orkla Latvija” apņemas līdz 2025. gadam atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas ražošanā. Latvijā tas attiecas uz tādiem...

Globālā kampaņā pieprasa Burger King pārtraukt sprostu olu izmantošanu

Vairāk nekā 80 nevalstiskās organizācijas no visas pasaules šodien uzsāk globālu kampaņu, mudinot vienu no pasaules vislielākajām ātrās ēdināšanas ķēdēm atteikties no sprostiem savās piegādes ķēdēs.

1,4 miljoni ES pilsoņu pieprasa aizliegt sprostus lopkopībā

Šodien, 2020. gada 2. oktobrī, Pasaules lauksaimniecības dzīvnieku dienā, Eiropas Komisija saņēma Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Neturi būrī”. To parakstījuši 1,4 miljoni cilvēku visā Eiropā, aicinot...