Vairāk nekā 1,5 miljoni ES pilsoņu pieprasa Eiropu bez kažokādām

15.06.2023

Eiropas Komisijā (EK) pēc parakstu verifikācijas oficiāli iesniegta iniciatīva “Eiropa bez kažokādām”. To parakstījuši 1 502 319 Eiropas Savienības (ES) pilsoņu, aicinot aizliegt kažokzvēru audzēšanu un tajās iegūto kažokādu laišanu ES tirgū. 

Iniciatīva tika uzsākta 2022. gada maijā, un parakstu vākšanā iesaistījās vairāk nekā 80 organizācijas visā Eiropā. Parakstu vākšana slēgta šī gada 1. martā – divarpus mēnešus pirms oficiālā beigu termiņa, jo rekordīsā laikā tika savākti vairāk nekā 1,7 miljoni parakstu. 

Lai Eiropas pilsoņu iniciatīvu izskatītu EK, jābūt savāktam vismaz vienam miljonam verificētu parakstu, kā arī jāsasniedz minimālais parakstu slieksnis vismaz 7 ES valstīs. Iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām” šis slieksnis sasniegts 18 valstīs. 

Latvijā, kur parakstu vākšanu organizēja biedrība “Dzīvnieku brīvība”, tika savākti 71 306 paraksti, no tiem verificēti 64 162. Attiecībā pret iedzīvotāju skaitu Latvija bija visrezultatīvākā starp visām ES valstīm – parakstījās gandrīz 4% Latvijas iedzīvotāju. Iniciatīvas ierosinātāji – dzīvnieku aizsardzības organizāciju apvienības “Eurogroup for Animals” pārstāvji – norāda: ja visas ES dalībvalstis būtu tikpat rezultatīvas kā Latvija, tad iniciatīvā kopā būtu savākti 16 miljoni parakstu. 

Katrīna Krīgere, biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja: “Šie rezultāti skaidri apliecina, ka Latvijas cilvēkiem ļoti rūp dzīvnieku aizsardzība. Latvijā zvēraudzēšanas aizliegums jau ir pieņemts, tagad cilvēki pieprasa šīs nežēlīgas industrijas slēgšanu visā Eiropā. Mocīt ūdeles, lapsas un šinšillas šauros būros un nogalināt tikai, lai iegūtu pūkainas apģērbu dekorācijas, ir necilvēcīgi, nevajadzīgi un vairumam sabiedrības pilnīgi nepieņemami.”

Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Eiropa bez kažokādām” prasība ir pamatota ar kažokzvēru audzēšanas neētiskumu, tās radīto kaitējumu videi un apdraudējumu sabiedrības veselībai. Tās organizatori norāda, ka kažokādu industrija apdraud ne tikai dzīvnieku, bet arī cilvēku veselību – COVID-19 pandēmijas laikā vīrusa mutācijas no ūdelēm tika pārnestas arī uz cilvēkiem. 

Iniciatīvas organizatori drīzumā tiksies ar Eiropas Komisiju un piedalīsies atklātā iniciatīvas izskatīšanā Eiropas Parlamentā. Pēc tās Eiropas Komisijai būs līdz gada beigām jāsniedz oficiāla atbilde uz inciatīvu. 

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir rīks, ar kuru ES dalībvalstu pilsoņi var ierosināt izmaiņas ES likumos, tieši vēršoties Eiropas Komisijā. “Eiropa bez kažokādām” ir desmitā vajadzīgo parakstu skaitu sasniegusī Eiropas pilsoņu iniciatīva un līdz šim parakstu skaita ziņā visveiksmīgākā dzīvnieku labturības iniciatīva.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Noskaidroti gardākie aizvadītā gada jaunie augu valsts produkti

Sabiedrības balsojumā noskaidroti labākie aizvadītā gada vegāniskie produkti. Laureātu vidū ir tādi uzņēmumi kā Lidl, Atlantika, Alpro, Avenei, Orkla u.c.

Vecrīgā ar virtuālās realitātes palīdzību izglītos par dzīvnieku aizsardzību

17. un 18. jūnijā Vecrīgā, Doma laukumā, notiks īpaša izstāde "Par dzīvniekiem – Eirotūre 2024", kas veltīta dzīvnieku aizsardzībai un ierīkota speciāli piemērotā kravas automašīnā.

Restorānu tīkls "Vairāk Saules" apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Restorānu tīkls "Vairāk Saules" publicējis apņemšanos līdz 2025. gada beigām pilnībā atteikties no sprostos dētām olām un to produktiem.

"Ezītis miglā" 16 kafejnīcas pilnībā atteikušās no sprostos dētām olām

Kafejnīcu tīkls "Ezītis miglā" visās savās 16 filiālēs ir pilnībā atteicies no sprostos dētu olu izmantošanas ēdienu gatavošanā. Līdz ar to "Ezītis miglā" ir kļuvis par pirmo kafejnīcu tīklu Latvijā,

Ko mēs kopā paveicām 2023. gadā?

Ziņojums par mūsu 2023. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ceptuve LĀČI apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Ceptuve LĀČI apņēmusies no 2025. gada visā uzņēmuma darbībā 50% apmērā atteikties no sprostos dētu olu un to produktu izmantošanas, un no 2027. gada 1. janvāra – atteikties pilnībā

“Food Union” atteiksies no sprostos dētām olām

Piena pārstrādes un saldējuma ražotājs "Food Union" plāno atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gada beigām.