Vairāk nekā 1,5 miljoni ES pilsoņu pieprasa Eiropu bez kažokādām

Eiropas Komisijā (EK) pēc parakstu verifikācijas oficiāli iesniegta iniciatīva “Eiropa bez kažokādām”. To parakstījuši 1 502 319 Eiropas Savienības (ES) pilsoņu, aicinot aizliegt kažokzvēru audzēšanu un tajās iegūto kažokādu laišanu ES tirgū. 

Iniciatīva tika uzsākta 2022. gada maijā, un parakstu vākšanā iesaistījās vairāk nekā 80 organizācijas visā Eiropā. Parakstu vākšana slēgta šī gada 1. martā – divarpus mēnešus pirms oficiālā beigu termiņa, jo rekordīsā laikā tika savākti vairāk nekā 1,7 miljoni parakstu. 

Lai Eiropas pilsoņu iniciatīvu izskatītu EK, jābūt savāktam vismaz vienam miljonam verificētu parakstu, kā arī jāsasniedz minimālais parakstu slieksnis vismaz 7 ES valstīs. Iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām” šis slieksnis sasniegts 18 valstīs. 

Latvijā, kur parakstu vākšanu organizēja biedrība “Dzīvnieku brīvība”, tika savākti 71 306 paraksti, no tiem verificēti 64 162. Attiecībā pret iedzīvotāju skaitu Latvija bija visrezultatīvākā starp visām ES valstīm – parakstījās gandrīz 4% Latvijas iedzīvotāju. Iniciatīvas ierosinātāji – dzīvnieku aizsardzības organizāciju apvienības “Eurogroup for Animals” pārstāvji – norāda: ja visas ES dalībvalstis būtu tikpat rezultatīvas kā Latvija, tad iniciatīvā kopā būtu savākti 16 miljoni parakstu. 

Katrīna Krīgere, biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja: “Šie rezultāti skaidri apliecina, ka Latvijas cilvēkiem ļoti rūp dzīvnieku aizsardzība. Latvijā zvēraudzēšanas aizliegums jau ir pieņemts, tagad cilvēki pieprasa šīs nežēlīgas industrijas slēgšanu visā Eiropā. Mocīt ūdeles, lapsas un šinšillas šauros būros un nogalināt tikai, lai iegūtu pūkainas apģērbu dekorācijas, ir necilvēcīgi, nevajadzīgi un vairumam sabiedrības pilnīgi nepieņemami.”

Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Eiropa bez kažokādām” prasība ir pamatota ar kažokzvēru audzēšanas neētiskumu, tās radīto kaitējumu videi un apdraudējumu sabiedrības veselībai. Tās organizatori norāda, ka kažokādu industrija apdraud ne tikai dzīvnieku, bet arī cilvēku veselību – COVID-19 pandēmijas laikā vīrusa mutācijas no ūdelēm tika pārnestas arī uz cilvēkiem. 

Iniciatīvas organizatori drīzumā tiksies ar Eiropas Komisiju un piedalīsies atklātā iniciatīvas izskatīšanā Eiropas Parlamentā. Pēc tās Eiropas Komisijai būs līdz gada beigām jāsniedz oficiāla atbilde uz inciatīvu. 

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir rīks, ar kuru ES dalībvalstu pilsoņi var ierosināt izmaiņas ES likumos, tieši vēršoties Eiropas Komisijā. “Eiropa bez kažokādām” ir desmitā vajadzīgo parakstu skaitu sasniegusī Eiropas pilsoņu iniciatīva un līdz šim parakstu skaita ziņā visveiksmīgākā dzīvnieku labturības iniciatīva.

15.06.2023
Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada

Rīgas pašvaldības izglītības iestādes vairs neiepirks sprostos dētas olas

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta publisko iepirkumu noteikumos ieviesta jauna prasība ēdinātājiem – neizmantot sprostos dētas olas. Jaunā prasība nosaka, ka ēdinātāji

Lietuva aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Ceturtdien, 21. septembrī, Lietuvas Seims galējā lasījumā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas nosaka zvēraudzēšanas aizliegumu Lietuvā no 2027. gada.

Slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās

Igaunijas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Nähtamatud Loomad” (“Neredzamie dzīvnieki”) 20. septembrī publicējusi slepeni uzņemtus kadrus no Igaunijas lielākajām olu ražotnēm, atklājot nežēlīgus un

Spītējot lietum, priekpilni aizvadīts Vegānfestivāls 2023

30. jūlijā, Rīgā, Lastādijas kultūras kvartālā notikušais Vegānfestivāls par spīti lietum pulcēja ap 3000 apmeklētāju, kuri visas dienas garumā baudīja dažādus augu valsts ēdienus un apguva ar

Meklējam brīvprātīgos sociālo tīklu satura autorus

"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas nemitīgi mācīties un ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.