SLOVĀKIJA AIZLIEDZ KAŽOKZVĒRU AUDZĒŠANU

18.10.2019.

Slovākija kļuvusi par 15. Eiropas valsti, kurā pieņemts kažokzvēru audzēšanas aizliegums.

Ceturtdien, 17. oktobrī, Slovākijas Nacionālā padome galējā lasījumā apstiprināja likuma grozījumus, kas nosaka kažokzvēru audzēšanas aizliegumu valstī. Jaunais likums stāsies spēkā 2021. gadā. Esošajām fermām ir noteikts pārejas periods līdz 2025. gadam.

Likuma grozījumi tika pieņemti pēc 7 mēnešus ilgušas kampaņas, ko īstenoja Slovākijas dzīvnieku aizsardzības organizācija “Humánny pokrok”. Šī gada martā biedrība publicēja pētījumu no Slovākijas zvēraudzētavām, atklājot šokējošos apstākļus, kādos tiek turēti dzīvnieki zvēraudzētavās. Video un foto materiālos bija dokumentēts, kā ūdeles tiek turētas iesprostotas šauros, netīros krātiņos, to atvērtās brūces netiek ārstētas, un dzīvnieki izrāda kanibālisma un stereotipiskas uzvedības pazīmes. Sabiedrības reakcija uz šo pētījumu bija ievērojama: vairāk nekā 76 tūkstoši iedzīvotāju parakstīja petīciju, pieprasot zvēraudzēšanas aizliegumu. Līdz ar to šī kampaņa kļuva par otro lielāko tiešsaistes petīciju Slovākijas vēsturē.

“Šī ir ievērojama uzvara dzīvniekiem, kas parāda, ka Slovākijas sabiedrība ir gatava iestāties un cīnīties par viņu aizsardzību. Šodien, Slovākija ir spērusi lielu soli uz priekšu, un mēs ceram, ka šis ir tikai sākums gaišākai nākotnei dzīvniekiem mūsu valstī,” komentējot pieņemtos likuma grozījumus, pauž nevalstiskās dzīvnieku aizsardzības organizācijas “Humánny pokrok” vadītājs Martins Šmreks.

Saskaņā ar aptauju rezultātiem lielākā daļa iedzīvotāju visā Eiropā, tostarp Latvijā neatbalsta dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Pēc pētījumu kompānijas “SolidData” aptaujas rezultātiem 65% Latvijas iedzīvotāju ir nepieņemama dzīvnieku audzēšana un nogalināšana kažokādu ieguvei.

"Zvēraudzēšanas aizliegums Slovākijā turpina tendenci, ka Eiropā sabiedrības ētiskās vērtības gūst pārsvaru pār šauras uzņēmēju grupas peļņas interesēm. Cilvēkiem nav pieņemama cietsirdība pret dzīvniekiem un tas tiek nostiprināts likumā," komentē biedrības "Dzīvnieku brīvības" vadītājs Aivars Andersons. "Vairāk nekā 25 tūkstoši petīcijas parakstu par zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā parāda, ka arī mums ir laiks atstāt nežēlīgo kažokādu industriju pagātnē."

Ņemot vērā sabiedrības nostāju un nenovēršamās dzīvnieku labturības problēmas zvēraudzētavās, kažokzvēru audzēšanas aizliegums ir jau pieņemts daudzās Eiropas valstīs, tostarp Lielbritānijā, Austrijā, Nīderlandē, Norvēģijā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā, Horvātijā, Slovēnijā un citās. Zvēraudzēšanas industrijas aizliegums tiek apsvērts arī Latvijas tuvākajās kaimiņvalstīs – Lietuvā, Polijā un Ukrainā.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka...

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās...

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais...

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti...

Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus. 

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās...