Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

03.12.2020.

Kažokādu industrija ir nāvējoša. Katru gadu visā pasaulē aptuveni 100 miljoni dzīvnieku tiek pakļauti ciešanām un nogalināti kažokādu dēļ. Lielākā daļa no viņiem tiek turēti rūpnieciskās zvēraudzētavās. Tādi dzīvnieki kā lapsas, ūdeles, jenotsuņi un šinšillas visu savu dzīvi tiek turēti mazos būros, pirms tiek nogalināti un nodīrāti tā sauktās modes dēļ.

Šādas sprostu sistēmas ne vien rada neizmērojamas ciešanas dzīvniekiem, bet, kā pierādīts, arī rada nopietnu apdraudējumu sabiedrības veselībai. Saspiestība, sliktie higiēnas apstākļi, stress, ievainojumi un slimības, minimāla veterinārā aprūpe un ģenētiskās daudzveidības trūkums kažokzvēru audzētavās veido perfektus apstākļus vīrusu pārnesamībai un vīrusu mutācijām, radot jaunus to paveidus.

Simtiem ūdeļu fermās tādās valstīs kā Nīderlande, ASV, Dānija, Zviedrija, Itālija, Francija, Grieķija, Spānija un Lietuva konstatēti dzīvnieku inficēšanās gadījumi ar Covid-19. Dānijas zvēraudzētavās mutācijas rezultātā jau radušies jauni vīrusa paveidi, ar ko pēc tam inficējušies arī cilvēki. Slimību profilakses eksperti pauduši nopietnas bažas, tai skaitā arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvji, kas novembra ziņojumā norādīja, ka vīrusa attīstība ūdelēs var nākotnē apdraudēt cilvēkiem paredzēto vakcīnu efektivitāti. Ziņojumā arī minēts, ka “turpmāka SARS-CoV-2 izplatība ūdeļu fermās var novest pie jaunām bīstamām vīrusa mutācijām”.

Valdību atbildes reakcija uz šo krīzi nevar būt vienkārši miljoniem dzīvnieku likvidēšana, lai pēc tam ļautu zvēraudzētājiem atgriezties pie ierastās kārtības. Drausmīgo apstākļu dēļ zveraudzētavas jebkurā brīdī var radīt jaunus pandēmijas draudus. Slimību izplatības eksperti brīdina, ka tas ir tikai laika jautājums līdz mūs skars nākamais nāvējošais vīruss, ja turpināsim turēt dzīvniekus apstākļos, kas lauž to fizisko un psiholoģisko spēju robežas.

Divdesmit valstis jau rīkojušās, lai aizliegtu dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei, jo tā ir cietsirdīga, novecojusi un nevajadzīga nozare. Ņemot vērā jaunos pierādījumus, ka kažokzvēru audzētavas var kļūt par nāvējošu vīrusu perēkļiem, kā arī radīt jaunus vīrusus, mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka zvēraudzēšana kažokādu ieguvei jāizbeidz.

PARAKSTĪT PETĪCIJU

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

UZVARA! RBI atsakās no sprostu olām

Pateicoties tūkstošiem dzīvnieku aizstāvju, viens no pasaules lielākajiem restorānu tīkliem, kam pieder arī zīmols "Burger King", paziņo par 100% atteikšanos no sprostos dētām olām.

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās...

Čehija aizliedz dējejvistu turēšanu sprostos

Čehijas Republikas parlamenta augšpalāta ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstīja likumprojektu, kas nosaka virkni dzīvnieku labturības uzlabojumu, tostarp aizliegumu turēt dējējvistas sprostos...

"Orkla Latvija" paziņo par atteikšanos no sprostos dētām olām

Plaša patēriņa pārtikas produktu ražošanas un izplatīšanas uzņēmums “Orkla Latvija” apņemas līdz 2025. gadam atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas ražošanā. Latvijā tas attiecas uz tādiem...

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais...