Slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās

21.09.2023

Igaunijas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Nähtamatud Loomad” (“Neredzamie dzīvnieki”) 20. septembrī publicējusi slepeni uzņemtus kadrus no Igaunijas lielākajām olu ražotnēm, atklājot nežēlīgus un antisanitārus apstākļus sprostos turētām dējējvistām.

2023. gadā organizācijas “Nähtamatud Loomad” aktīviste strādāja Igaunijas trīs lielākajās dējējvistu fermās, kuras kopā saražo 95% no Igaunijas sprostos dētajām olām: “Eesti Muna OÜ”, “Linnu Talu” un “DAVA Foods Estonia”. Aktīvistes uzņemtajos foto un video materiālos redzami daudzi ievainoti, asiņaini, parazītu nomocīti putni, kuri teju pilnībā zaudējuši spalvas. Redzamas arī kanibālisma pazīmes un vistas, kuras no sliktajiem dzīves apstākļiem un ievainojumiem mirušas. 

Organizācijā “Nähtamatud Loomad” norāda, ka slepenais pētījums publicēts ar nolūku vairot sabiedrības izpratni par vistu turēšanas apstākļiem sprostu sistēmās, ļaujot cilvēkiem pieņemt labāk informētu lēmumu par to, vai iegādāties šādi ražotas olas.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere komentē: “Dējējvistu turēšana sprostos ir nevajadzīga cietsirdība pret dzīvniekiem. Sprostos vistas nevar pat normāli pastaigāt vai izplest spārnus – visa viņu dzīve paiet, troksnī un saspiestībā stāvot uz metāla režģiem. Pērkot olas, ikviens var izvēlēties, vai ar savu naudu atbalstīt šādu dzīvnieku mocīšanu. Aicinu ikvienu, kam rūp dzīvnieki, nepirkt sprostos dētas olas!”

Igaunijā lielākais olu ražotājs “DAVA Foods Estonia” pieder Dānijā bāzētajam Skandināvijas vadošajam olu izplatīšanas uzņēmumam “DAVA Foods A/S", kurš darbojas arī Norvēģijā, Zviedrijā un Somijā. Dānijā pērn tika pieņemts aizliegums dējējvistu turēšanai sprostu sistēmās – vairs nav atļauts atvērt jaunas sprostos dētu olu ražotnes, un pašreizējiem ražotājiem nākamo 12 gadu laikā pakāpeniski jāpārtrauc sprostu sistēmu izmantošana. Sprostu sistēmas dējējvistām ir aizliegtas arī Austrijā un Čehijā. 

Visā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, pastāv vienota olu marķēšanas prakse, ļaujot patērētājiem uzzināt, kādos apstākļos olas ražotas. Sprostos dētās olas tiek marķētas ar numuru “3”. Latvijā 2022. gadā sprostu sistēmās atradās 77% dējējvistu, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta dati.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

"Ezītis miglā" 16 kafejnīcas pilnībā atteikušās no sprostos dētām olām

Kafejnīcu tīkls "Ezītis miglā" visās savās 16 filiālēs ir pilnībā atteicies no sprostos dētu olu izmantošanas ēdienu gatavošanā. Līdz ar to "Ezītis miglā" ir kļuvis par pirmo kafejnīcu tīklu Latvijā,

Ko mēs kopā paveicām 2023. gadā?

Ziņojums par mūsu 2023. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ceptuve LĀČI apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Ceptuve LĀČI apņēmusies no 2025. gada visā uzņēmuma darbībā 50% apmērā atteikties no sprostos dētu olu un to produktu izmantošanas, un no 2027. gada 1. janvāra – atteikties pilnībā

“Food Union” atteiksies no sprostos dētām olām

Piena pārstrādes un saldējuma ražotājs "Food Union" plāno atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gada beigām.

Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR” Latvijā ir apņēmies pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam.

ELVI apņēmies atteikties no sprostu olām 2025. gadā

Veikalu tīkls ELVI ar vairāk nekā 100 veikaliem Latvijā paziņojis par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības, noslēdzot pāreju 2025. gadā.

Aicina pieteikties dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Trešdien, 13. decembrī, atvērta pieteikšanās populārajam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas 2024. gada janvārī ikvienam sniegs iespēju atklāt gardas, daudzveidīgas augu valsts ēdienu receptes un