Slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās

Igaunijas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Nähtamatud Loomad” (“Neredzamie dzīvnieki”) 20. septembrī publicējusi slepeni uzņemtus kadrus no Igaunijas lielākajām olu ražotnēm, atklājot nežēlīgus un antisanitārus apstākļus sprostos turētām dējējvistām.

2023. gadā organizācijas “Nähtamatud Loomad” aktīviste strādāja Igaunijas trīs lielākajās dējējvistu fermās, kuras kopā saražo 95% no Igaunijas sprostos dētajām olām: “Eesti Muna OÜ”, “Linnu Talu” un “DAVA Foods Estonia”. Aktīvistes uzņemtajos foto un video materiālos redzami daudzi ievainoti, asiņaini, parazītu nomocīti putni, kuri teju pilnībā zaudējuši spalvas. Redzamas arī kanibālisma pazīmes un vistas, kuras no sliktajiem dzīves apstākļiem un ievainojumiem mirušas. 

Organizācijā “Nähtamatud Loomad” norāda, ka slepenais pētījums publicēts ar nolūku vairot sabiedrības izpratni par vistu turēšanas apstākļiem sprostu sistēmās, ļaujot cilvēkiem pieņemt labāk informētu lēmumu par to, vai iegādāties šādi ražotas olas.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere komentē: “Dējējvistu turēšana sprostos ir nevajadzīga cietsirdība pret dzīvniekiem. Sprostos vistas nevar pat normāli pastaigāt vai izplest spārnus – visa viņu dzīve paiet, troksnī un saspiestībā stāvot uz metāla režģiem. Pērkot olas, ikviens var izvēlēties, vai ar savu naudu atbalstīt šādu dzīvnieku mocīšanu. Aicinu ikvienu, kam rūp dzīvnieki, nepirkt sprostos dētas olas!”

Igaunijā lielākais olu ražotājs “DAVA Foods Estonia” pieder Dānijā bāzētajam Skandināvijas vadošajam olu izplatīšanas uzņēmumam “DAVA Foods A/S", kurš darbojas arī Norvēģijā, Zviedrijā un Somijā. Dānijā pērn tika pieņemts aizliegums dējējvistu turēšanai sprostu sistēmās – vairs nav atļauts atvērt jaunas sprostos dētu olu ražotnes, un pašreizējiem ražotājiem nākamo 12 gadu laikā pakāpeniski jāpārtrauc sprostu sistēmu izmantošana. Sprostu sistēmas dējējvistām ir aizliegtas arī Austrijā un Čehijā. 

Visā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, pastāv vienota olu marķēšanas prakse, ļaujot patērētājiem uzzināt, kādos apstākļos olas ražotas. Sprostos dētās olas tiek marķētas ar numuru “3”. Latvijā 2022. gadā sprostu sistēmās atradās 77% dējējvistu, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta dati.

21.09.2023
Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada

Rīgas pašvaldības izglītības iestādes vairs neiepirks sprostos dētas olas

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta publisko iepirkumu noteikumos ieviesta jauna prasība ēdinātājiem – neizmantot sprostos dētas olas. Jaunā prasība nosaka, ka ēdinātāji

Lietuva aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Ceturtdien, 21. septembrī, Lietuvas Seims galējā lasījumā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas nosaka zvēraudzēšanas aizliegumu Lietuvā no 2027. gada.

Spītējot lietum, priekpilni aizvadīts Vegānfestivāls 2023

30. jūlijā, Rīgā, Lastādijas kultūras kvartālā notikušais Vegānfestivāls par spīti lietum pulcēja ap 3000 apmeklētāju, kuri visas dienas garumā baudīja dažādus augu valsts ēdienus un apguva ar

Meklējam brīvprātīgos sociālo tīklu satura autorus

"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas nemitīgi mācīties un ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.