Saldus novada dome liedz būvēt jaunu zvēraudzētavu Zirņos

Ieklausoties iedzīvotāju viedoklī un ekspertu vērtējumā, Saldus novada dome ceturtdien, 28. augustā, nolēma neatļaut būvēt jaunu zvēraudzētavu Saldus novada Zirņu pagastā, Cieceres upes krastā.

Domes lēmums balstīts novada būvvaldes atzinumā, ka iedzīvotāji sabiedriskajā apspriešanā ir skaidri pauduši noraidošu viedokli pret zvēraudzētavas būvi, turklāt projekta virzītājs nav iesniedzis nepieciešamos apkārtējo māju īpašnieku saskaņojumus. Tāpat būvvalde ņēmusi vērā ekspertu atzinumus, ka plānotais projekts var radīt būtisku apdraudējumu apkārtējai videi.

Vairāk nekā 500 parakstu „pret”

Sabiedriskajā apspriešanā par zvēraudzētavas būvi savu viedokli kopumā pauda 570 iedzīvotāji ne tikai no Saldus novada, bet visas Latvijas. Tikai 29 anketās bija pausts atbalsts šai iecerei, savukārt 541 anketā cilvēki izteicās pret, pamatojot, ka kažokādu ražošanas bizness ir neētisks, rada ciešanas dzīvniekiem un piesārņo apkārtējo vidi.

„Vairākus mēnešus ilgušās diskusijas un sabiedriskā apspriešana par Zirņu zvēraudzētavas būvi ir piemērs tam, cik liela nozīme ir vietējo iedzīvotāju aktivitātei un skaidri paustam viedoklim. Zirņu pagasta ļaudis bija gatavi cīnīties pret neētiskas un cietsirdīgas uzņēmējdarbības uzsākšanu savā pagastā un par savām tiesībām dzīvot tīrā un nesagandētā vidē, un šajā cīņā uzvarēja. Lai šis panākums iedvesmo cilvēkus arī citviet Latvijā, jo nav noslēpums, ka, aizvien vairāk Eiropas valstīm aizliedzot zvēraudzēšanu, kažokādu ražotāji meklē iespējas pārcelties uz valstīm, kur tas vēl ir atļauts, tostarp Latviju. Tas notiek par spīti tam, ka nozare kopumā pašlaik piedzīvo grūtus laikus, jo kažokādu cenas pasaulē krīt,” norāda „Sabiedrības pret kažokādām” pārstāve, nodibinājuma „Dzīvnieku Drauga fonds” valdes locekle Solvita Vība.

Foreļu vietā 10 000 ūdeles

Jau ziņots, ka uzņēmums „Perspect Investments” bija iecerējis Saldus novada Zirņu pagastā, pašā foreļupes Cieceres krastā būvēt kažokzvēru audzētavu ar 10 000 vaislas ūdelēm. Gan eksperti, gan vietējie iedzīvotāji pauda bažas, ka šis projekts apdraudēs vienu no lielākajām Zirņu pagasta un visa Saldus novada vērtībām – Cieceres upi, kas ir mājvieta vairākām aizsargājamām zivju un putnu sugām un kurā tikai pirms dažiem gadiem projekta „Miljons foreļu atgriešanās” ietvaros ielaisti strauta foreļu mazuļi, lai atjaunotu šo zivju populāciju. Vairāki eksperti Saldus domei iesniegtos atzinumos norādīja, ka upi apdraudēs gan zvēraudzētavas radītais gaisa, ūdens un zemes piesārņojums, gan arī izbēgušās Amerikas ūdeles - plēsēji, kas viegli aklimatizējas Latvijas apstākļos, izspiež no vides vietējo Eiropas ūdeli un spēj nodarīt lielu postu ne tikai savvaļas putnu un zivju populācijai, bet arī mājdzīvniekiem. Tāpat šādas audzētavas un tajās atrodamā barības bāze piesaista citu sugu dzīvniekus – vārnas, kaijas, žurkas, kas var nodarīt būtiskus postījumus apkārtējai videi, sējumiem, stādījumiem un mājdzīvniekiem.

Pasaule atsakās no cietsirdīgā biznesa

Pakāpeniski pieaugot sabiedrības izpratnei, aizvien vairāk pasaules valstīs sāk apzināties kažokzvēru audzēšanas neētisko iedabu un šo industriju slēdz. Pagājušajā gadā lēmumu par kažokzvēru nozares slēgšanu pieņēma Nīderlande, kas bija trešā lielākā ūdeļādu ražotāja pasaulē. Arī vairākās citās Eiropas valstīs kažokzvēru audzēšana jau ir pilnībā aizliegta, piemēram, Austrijā, Lielbritānijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā un Slovēnijā, savukārt Šveicē, Vācijā un Itālijā pieņemti tik stingri labturības noteikumi, ka zvēraudzēšana kļuvusi ekonomiski neizdevīga.

Arī Latvijā jau savākti vairāk nekā 10 500 paraksti kažokzvēru audzēšanas aizlieguma virzīšanai.

„Sabiedrība pret kažokādām” ir 10 Latvijas lielāko vides un dzīvnieku aizsardzības organizāciju izveidota sabiedriska kustība ar mērķi panākt kažokādu ražošanas aizliegumu Latvijā.

Sagatavojawww.dzd.lv

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz

Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus. 

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un