Pasaules dzīvnieku dienā aicina: “Nosargāt brīvību!”

4. oktobrī pasaulē atzīmē Pasaules dzīvnieku dienu, un arī Latvijā oktobra pirmajā nedēļā notiks dažādi pasākumi, ko rīko organizācijas “Dzīvnieku Drauga fonds” un “Dzīvnieku brīvība”. Pasaules dzīvnieku dienas moto Latvijā šogad ir “Nosargāt brīvību!”, pievēršoties savvaļas dzīvniekiem, kurus tur nebrīvē un izmanto cilvēku vajadzībām.

Miljoniem savvaļas dzīvnieku visā pasaulē savu mūžu pavada ieslodzījumā pie cilvēkiem kā “mājas mīluļi”, kažokzvēru audzētavās, zinātniskajās laboratorijās, cirkos, zooloģiskajos dārzos vai izklaidējot tūristus uz ielām. Lielākoties savvaļas dzīvnieki nebrīvē tiek turēti nepiemērotos apstākļos, pakļauti stresam, sāpēm un emocionālām ciešanām tikai tāpēc, lai cilvēki varētu izklaidēties vai “izdzīvot” savu cietsirdīgo estētiku. Nezināms skaits bruņurupuču, čūsku, ķirzaku, papagaiļu, kanārijputniņu un citu eksotisko dzīvnieku lēni mirst cilvēku mājokļos par prieku saimniekiem, kuri diemžēl neprot vai nevēlas sagādāt tiem piemērotus apstākļus. Miljoniem lapsu un ūdeļu tur ieslodzītas kažokzvēru fermās, lai pēc īsas, ciešanu pilnas dzīves nogalinātu un nodīrātu. Cirka dzīvnieki visu savu mūžu pavada šauros krātiņos vai piesieti, bez iespējas pietiekami izkustēties. Vienīgā “pastaiga” tiem ir uz manēžu, kur viņiem liek izpildīt trikus, kas nereti “iemācīti” ar cietsirdīgām metodēm – sitieniem, elektrošoku vai cita veida fizisku ietekmēšanu.

Tāpēc aizvien vairāk valstu aizliedz dzīvnieku cirku un kažokādu industriju, ierobežo eksotisko dzīvnieku turēšanu mājās un izvirza aizvien stingrākas prasības zooloģiskajiem dārziem, lai tie no izklaides vietām kļūtu par zinātniskām iestādēm, kas rūpējas par izmirstošo sugu saglabāšanu. Daudzas pasaules valstis, tostarp arī Latvija, ir apvienojušās tā dēvētajā CITES konvencijā (Konvencija par tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām (CITES), ratificējušas 178 valstis), lai ierobežotu apdraudēto savvaļas dzīvnieku un to izstrādājumu tirdzniecību. Tomēr tas joprojām ir miljardus vērts bizness, kas ne vien rada ciešanas tūkstošiem dzīvnieku, bet arī nodara milzīgu kaitējumu sugām, kuras jau tāpat ir uz izmiršanas robežas. Lai gan daudzu savvaļas sugu dzīvniekus mūsdienās audzē un pavairo nebrīvē, lielu daļu tomēr joprojām iegūst brīvā dabā – gan legāli, gan nelegāli. Saskaņā ar Starptautiskā savvaļas dzīvnieku tirdzniecības monitoringa tīkla TRAFFIC datiem, no 2005. līdz 2009. gadam ik gadu pilnīgi legāli dzīvei būros tika pārdoti 317 000 dzīvu putnu, vairāk nekā 2 miljoni dzīvu reptiļu un 300 000 čūsku.Arī Latvijā nebrīvē tiek turēti tūkstošiem savvaļas dzīvnieku, tostarp, kā liecina Dabas aizsardzības pārvaldes informācija, vairāk nekā 700 apdraudēto sugu dzīvnieku. Vilki, lāči, lapsas, kamieļi, strausi, žirafes un simtiem citu dzīvnieku mīt gan zooloģiskajos dārzos, gan individuālās kolekcijās, taču viņu dzīves apstākļu uzraudzība ir vāja un sadrumstalota starp vairākām iestādēm, tāpēc Latvija ir saņēmusi pamatotu kritiku no starptautiskajām dzīvnieku aizsardzības organizācijām. Vēl bēdīgāka ir situācija ar eksotiskajiem mājdzīvniekiem – bruņurupučiem, ķirzakām, putniem un grauzējiem, kurus tirgo zooveikalos vai privātpersonas, – tos var iegādāties ikviens, un nekāda uzraudzība netiek veikta.

“Dzīvnieku Drauga fonds”, aicinot 4. oktobra nedēļā skolās diskutēt par to, vai ir pieļaujams izmantot savvaļas dzīvniekus cilvēku greznības kāres apmierināšanai un izklaidei, kā ik gadu ir sagatavojis materiālus Latvijas skolām. 200 Rīgas, Jūrmalas un Olaines skolas saņems īpašus Pasaules dzīvnieku dienas plakātus, uzlīmes un e-bukletu “Dzimuši brīvībai”, ko varēs izmantot stundās. E-buklets visiem interesentiem pieejams arī patversmes “Dzīvnieku Draugs” mājas lapā: http://ej.uz/dzimushi_brivibai. Fonda pārstāvji arī dosies uz skolām ar lekcijām un priekšlasījumiem.

Viena no emocionālākajām Pasaules dzīvnieku dienas tradīcijām ir cilvēka “mazajiem brāļiem” veltīti dievkalpojumi, kas notiek daudzās pasaules valstīs. Latvijā šī tradīcija tika aizsākta 2007. gadā, un arī šogad šāds dievkalpojums notiks Eņģeļa Mihaēla un visu eņģeļu dienā 29. septembrī plkst. 12.00 Rīgas Lutera draudzes dievnamā Torņakalnā. “Zvēri, eņģeļi, cilvēki – kas ir tas, kas mūs vieno? Kas ir tas, ko mums vienam no otra jāmācas? Kā Jēzus bija kopā ar zvēriem? Varbūt tad, ja mēs to sapratīsim un piedzīvosim, atklāsim, kā eņģeļi arī mums kalpo? Zvēri, eņģeļi, cilvēki – varbūt ne svešinieki un viens no otra tālie un atšķirīgie, bet draugi, kuri viens otru aizstāv, viens otram kalpo, viens ar otru ir kopā?” atsaucoties uz Bībeles citātu: “Jēzus bija kopā ar zvēriem, un eņģeļi viņam kalpoja.” (Mk 1:13), dievkalpojuma virstēmu iezīmē mācītājs Linards Rozentāls.

Savukārt 3. oktobrī plkst. 12.00 patversmē „Dzīvnieku draugs” uz apaļā galda diskusiju pulcēsies dzīvnieku patversmes un citas organizācijas, kas iesaistītas bezpajumtes dzīvnieku glābšanā, lai vienotos par ciešāku sadarbību un kopīgiem principiem šajā grūtajā darbā. Patversmes vadītāja Solvita Vība norāda, ka klaiņojošo dzīvnieku situācija Latvijā, lai gan pēdējās desmitgadēs uzlabojusies, tomēr joprojām ir ļoti smaga, tāpēc svarīgi, lai patversmes apvienotu spēkus un savstarpēji sadarbotos ne vien konkrētu dzīvnieku glābšanā, bet arī valsts politikas veidošanā un sabiedrības izglītošanā.

Pasaules dzīvnieku dienas centrālais pasākums būs performance “Brīvības stīgas”, kas notiks 4. oktobrī plkst. 14.00 laukumā pie Kongresu nama un simboliski atainos visbiežāk nebrīvē turēto savvaļas dzīvnieku likteņus, aicinot “nosargāt brīvību”.

Uzziņai

Vispasaules dzīvnieku dienas tradīcija aizsākās 1931. gadā Florencē, kad grupa ekologu vērsa uzmanību uz nepieciešamību aizsargāt izzūdošās dzīvnieku sugas. Par atzīmējamo dienu tika izvēlēts 4.oktobris par godu dabas un līdzsvara uzturēšanas Dieva radītajā pasaulē aizbildnim Svētajam Asīzes Franciskam. Viņš uzskatīja, ka visa radība dzīvo par slavu Dievam, apliecina Dieva radīto daiļumu un cilvēkam ir jābūt līdzcietīgam pret jebkuru dzīvo radību līdzās.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Dzīvniektiesību akcijā veic vairāk nekā 3000 kilometru garu ceļojumu pa Latviju

"Lapsu tūrē", kurā sabiedrība pieprasa izbeigt kažokādu iegūšanu, pārstāvētas 55 Latvijas pilsētas un ciemi. Lapsēnu viesošanās daudzviet ir guvusi plašu atbalstu, uz kopīgu aicinājumu kažokādas

1,4 miljoni ES pilsoņu pieprasa aizliegt sprostus lopkopībā

Šodien, 2020. gada 2. oktobrī, Pasaules lauksaimniecības dzīvnieku dienā, Eiropas Komisija saņēma Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Neturi būrī”. To parakstījuši 1,4 miljoni cilvēku visā Eiropā, aicinot

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un

Efektīvais altruisms: Kā visātrāk izglābt visvairāk dzīvnieku?

Dzīvnieku aizstāvības kustības visā pasaulē pierāda, ka aktīvisms apvienojumā ar pārdomātu stratēģiju spēj panākt milzu uzlabojumus dzīvnieku dzīvēs. Ja arī Tu vēlies palielināt savu pozitīvo ietekmi

Ko mēs kopā paveicām 2019?

Ziņojums par mūsu 2019. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu. 

AICINĀM UZŅĒMUMUS PIETEIKTIES DALĪBAI PASĀKUMĀ "VEGĀNISKĀS LIELDIENAS"

Biedrība "Dzīvnieku brīvība" aicina uzņēmumus un ēdinātājus pieteikties dalībai pasākumā "Vegāniskās Lieldienas", 5. aprīlī, Spīķeru kvartālā.

AR MĪLESTĪBU UN CIEŅU PRET DZĪVNIEKIEM

RSU Studentu medija "Runā skaļāk!" intervija ar biedrības "Dzīvnieku brīvība" līdzdibinātāju Katrīni Krīgeri.