Kanādas infektologi aicina aizliegt zvēraudzēšanu

Kanādas infektologi Jans Hajeks (Jan Hajek) un Roberts Reinoldss (Robert Reynolds) atklātā vēstulē aicina Kanādu sekot Nīderlandes piemēram un aizliegt kažokzvēru audzēšanu. Speciālisti uzsver, ka zvēraudzētavu apstākļi, kādos tiek turēti miljoni ūdeļu, rada nevajadzīgu vīrusu mutācijas risku. Šo mutāciju rezultātā var rasties un cilvēkus inficēt citas, vēl bīstamākas vīrusu formas, pret kurām nav ne medikamentu, ne vakcīnu.

Šis ir, iespējams, pirmais tiešais infektoloģijas speciālistu aicinājums aizliegt zvēraudzēšanu. Bažas par Covid-19 un citu zoonožu saistību ar zvēraudzētavām iepriekš pauduši arī Vācijas vadošais Covid-19 eksperts Kristians Drostens (Christian Drosten) un HIV/AIDS pētniecības pamatlicējs Viljams A. Heizeltains (William A. Haseltine).

Līdz šim Covid-19 konstatēts zvēraudzētavu ūdelēm Nīderlandē, Dānijā un Spānijā. Kopumā piesardzības nolūkos nokauti vairāk nekā miljons dzīvnieku. Kažokzvēru audzētavās tiek konstatēti arvien jauni inficēšanās gadījumi, piemēram, nupat, 27. jūlijā ziņots, ka Covid-19 infekcija atrasta arī zvēraudzētavā Oplo ciemā Nīderlandē. Tiek arī uzskatīts, ka no dzīvniekiem inficējušies vairāki zvēraudzētavu strādnieki. Iepriekš ziņots, ka Nīderlandes parlaments jūnijā lēmis par visu valstī esošo zvēraudzētavu slēgšanu jau tuvākajā laikā, lai nepieļautu, ka zvēraudzētavās audzētās ūdeles kļūst par rezervuāru bīstamā koronavīrusa izplatībai.

Pārtikas un veterinārā dienesta sniegtā informācija biedrībai “Dzīvnieku brīvība” liecina, ka šovasar Latvijas zvēraudzētavās Covid-19 testi kažokzvēriem nav veikti un Covid-19 simptomi dzīvniekiem nav novēroti. Tomēr, šāda pieeja negarantē Covid-19 atklāšanu, jo liela daļa no ūdelēm slimību pārslimo asimptomātiski. Piemēram, Nīderlandē tikai astoņās no 26 inficētajām zvēraudzētavām Covid-19 tika atklāts, novērojot simptomus, tāpēc katru nedēļu tika veikti Covid-19 testi mirušajiem dzīvniekiem.

“Arī Latvijā zvēraudzēšana nozīmē šauros sprostos turēt tūkstošiem aktīvu, teritoriālu dzīvnieku, lai no viņiem ražotu bezjēdzīgas apģērba dekorācijas,” komentē “Dzīvnieku brīvības” pārstāvis Artūrs Kaņepājs. “Ceram, ka gan Kanādas, gan citu valstu vadītāji ieklausīsies speciālistos, kuri aizvien aktīvāk norāda uz zvēraudzēšanas radītajiem draudiem cilvēku veselībai.”

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz

Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus. 

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un