Ievērojami krities Latvijas iedzīvotāju atbalsts kažokzvēru audzēšanai

26.01.2023

Pēdējo divu gadu laikā būtiski krities Latvijas iedzīvotāju atbalsts kažokzvēru audzēšanai – liecina pētījuma centra SKDS nupat veiktā aptauja. Kopš 2021. gada janvāra, kad tika veikta identiska aptauja, atbalsts kažokzvēru audzēšanai ir krities par vairāk nekā 6 procentpunktiem, un šobrīd dzīvnieku audzēšanu un nonāvēšanu kažokādu ieguvei atbalsta vien 20% iedzīvotāju, savukārt neatbalsta 68% iedzīvotāju.

2022. gada decembrī SKDS veiktā aptauja parāda, ka lapsu, ūdeļu un šinšillu audzēšanu kažokādu ieguvei atbalsta tikai 20% Latvijas iedzīvotāju (pilnībā atbalsta 7%, drīzāk atbalsta 13%), bet to neatbalsta 68% (pilnībā neatbalsta 44%, drīzāk neatbalsta 24%). Savukārt 2021. gada janvārī veiktā identiskā aptaujā kažokzvēru audzēšanu atbalstīja 27% Latvijas iedzīvotāju, bet neatbalstīja 61%.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere komentē: “Mēs redzam, ka Latvijā cilvēku atbalsts dzīvnieku aizsardzībai ar katru gadu pieaug. Cilvēkiem rūp dzīvnieki, un viņi vēlas pārmaiņas dzīvnieku labā. To parāda gan šī SKDS aptauja, gan tas, ka Latvijas iedzīvotāji ir visaktīvākie Eiropā, iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām” pieprasot kažokādu ražošanas un tirdzniecības aizliegumu visā Eiropā. To šobrīd parakstījuši jau vairāk nekā 53 tūkstoši Latvijas pilsoņu.”

SKDS pētījumus 2021. un 2022. gadā veica, aptaujājot 1005 respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem, kas dzīvo Latvijā – gan pilsētās, gan lauku reģionos. Pētījumu mērķis bija noskaidrot Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret kažokzvēru audzēšanu, kā arī noskaidrot, vai sabiedriskajā domā šajā jautājumā ir vērojamas kādas izmaiņas laika gaitā.

Šobrīd Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņiem ir iespēja panākt kažokādu industrijas slēgšanu visā Eiropā, parakstot oficiālo Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Eiropa bez kažokādām”. Balstoties apsvērumos par zvēraudzēšanas neētiskumu, tās radīto kaitējumu videi un apdraudējumu sabiedrības veselībai, šī iniciatīva rosina aizliegt kažokzvēru audzēšanu un zvēraudzētavās iegūtu kažokādu tirdzniecību visā ES. Ja šī iniciatīva gada laikā savāks vismaz miljonu apstiprinātu ES pilsoņu parakstu, tad Eiropas Komisijai būs pienākums to izskatīt. Latvijā parakstu vākšanu iniciatīvā  “Eiropa bez kažokādām” organizē dzīvnieku aizsardzības organizācija “Dzīvnieku brīvība”, un ikviens pilngadīgs Latvijas pilsonis to var parakstīt mājas lapā www.eiropabezkazokadam.lv.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Ceptuve LĀČI apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Ceptuve LĀČI apņēmusies no 2025. gada visā uzņēmuma darbībā 50% apmērā atteikties no sprostos dētu olu un to produktu izmantošanas, un no 2027. gada 1. janvāra – atteikties pilnībā

“Food Union” atteiksies no sprostos dētām olām

Piena pārstrādes un saldējuma ražotājs "Food Union" plāno atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gada beigām.

Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR” Latvijā ir apņēmies pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam.

ELVI apņēmies atteikties no sprostu olām 2025. gadā

Veikalu tīkls ELVI ar vairāk nekā 100 veikaliem Latvijā paziņojis par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības, noslēdzot pāreju 2025. gadā.

Aicina pieteikties dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Trešdien, 13. decembrī, atvērta pieteikšanās populārajam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas 2024. gada janvārī ikvienam sniegs iespēju atklāt gardas, daudzveidīgas augu valsts ēdienu receptes un

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada