Ievērojami krities Latvijas iedzīvotāju atbalsts kažokzvēru audzēšanai

26.01.2023.

Pēdējo divu gadu laikā būtiski krities Latvijas iedzīvotāju atbalsts kažokzvēru audzēšanai – liecina pētījuma centra SKDS nupat veiktā aptauja. Kopš 2021. gada janvāra, kad tika veikta identiska aptauja, atbalsts kažokzvēru audzēšanai ir krities par vairāk nekā 6 procentpunktiem, un šobrīd dzīvnieku audzēšanu un nonāvēšanu kažokādu ieguvei atbalsta vien 20% iedzīvotāju, savukārt neatbalsta 68% iedzīvotāju.

2022. gada decembrī SKDS veiktā aptauja parāda, ka lapsu, ūdeļu un šinšillu audzēšanu kažokādu ieguvei atbalsta tikai 20% Latvijas iedzīvotāju (pilnībā atbalsta 7%, drīzāk atbalsta 13%), bet to neatbalsta 68% (pilnībā neatbalsta 44%, drīzāk neatbalsta 24%). Savukārt 2021. gada janvārī veiktā identiskā aptaujā kažokzvēru audzēšanu atbalstīja 27% Latvijas iedzīvotāju, bet neatbalstīja 61%.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere komentē: “Mēs redzam, ka Latvijā cilvēku atbalsts dzīvnieku aizsardzībai ar katru gadu pieaug. Cilvēkiem rūp dzīvnieki, un viņi vēlas pārmaiņas dzīvnieku labā. To parāda gan šī SKDS aptauja, gan tas, ka Latvijas iedzīvotāji ir visaktīvākie Eiropā, iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām” pieprasot kažokādu ražošanas un tirdzniecības aizliegumu visā Eiropā. To šobrīd parakstījuši jau vairāk nekā 53 tūkstoši Latvijas pilsoņu.”

SKDS pētījumus 2021. un 2022. gadā veica, aptaujājot 1005 respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem, kas dzīvo Latvijā – gan pilsētās, gan lauku reģionos. Pētījumu mērķis bija noskaidrot Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret kažokzvēru audzēšanu, kā arī noskaidrot, vai sabiedriskajā domā šajā jautājumā ir vērojamas kādas izmaiņas laika gaitā.

Šobrīd Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņiem ir iespēja panākt kažokādu industrijas slēgšanu visā Eiropā, parakstot oficiālo Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Eiropa bez kažokādām”. Balstoties apsvērumos par zvēraudzēšanas neētiskumu, tās radīto kaitējumu videi un apdraudējumu sabiedrības veselībai, šī iniciatīva rosina aizliegt kažokzvēru audzēšanu un zvēraudzētavās iegūtu kažokādu tirdzniecību visā ES. Ja šī iniciatīva gada laikā savāks vismaz miljonu apstiprinātu ES pilsoņu parakstu, tad Eiropas Komisijai būs pienākums to izskatīt. Latvijā parakstu vākšanu iniciatīvā  “Eiropa bez kažokādām” organizē dzīvnieku aizsardzības organizācija “Dzīvnieku brīvība”, un ikviens pilngadīgs Latvijas pilsonis to var parakstīt mājas lapā www.eiropabezkazokadam.lv.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Izaicinājumam “Neapēd zemeslodi” jau 8000 dalībnieku, iesaistās 50 uzņēmumi

Sācies ikgadējais dabai draudzīgās ēšanas izaicinājums “Neapēd zemeslodi”, kurā jau piedalās vairāk nekā 8000 indivīdu un 60 dalībnieku komandas.

LOSP ar maldināšanu cenšas apklusināt publisku personu atbalstu ilgtspējīgām iniciatīvām

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis paudis atbalstu janvāra augu valsts produktu ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, norādot, ka domes pasākumos izaicinājuma mēnesī tiks pasniegti tikai veģetāri ēdieni.

Atvērta pieteikšanās dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Ceturtdien, 8. decembrī, sākās pieteikšanās ikgadējam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas jau sesto gadu pēc kārtas ļauj tūkstošiem cilvēku caur daudzveidīgām receptēm iepazīt dabai draudzīgāku...

Latvijas pilsoņi visaktīvākie Eiropā, pieprasot zvēraudzēšanas aizliegumu ES

Latvija izvirzījusies pirmajā vietā visā Eiropā parakstu vākšanā par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Eiropas Savienībā, krietni apsteidzot citas Eiropas valstis pēc parakstu skaita uz iedzīvotāju.

"Veikalu Vegvērtējums 2022" rezultāti

Apsekojot 41 pārtikas veikalu no 9 populārākajām veikalu ķēdēm visā Latvijā, atklāts, ka ievērojami atšķiras mazumtirgotāju gatavība apmierināt augošo interesi par augu valsts jeb vegānisku...

Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi 2022" rezultāti

Dabai un dzīvniekiem draudzīgās ēšanas izaicinājumā “Neapēd zemeslodi” jau otro gadu pēc kārtas piedalījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku. Iepazīsties ar izaicinājuma rezultātiem!