Ievērojami krities Latvijas iedzīvotāju atbalsts kažokzvēru audzēšanai

26.01.2023.

Pēdējo divu gadu laikā būtiski krities Latvijas iedzīvotāju atbalsts kažokzvēru audzēšanai – liecina pētījuma centra SKDS nupat veiktā aptauja. Kopš 2021. gada janvāra, kad tika veikta identiska aptauja, atbalsts kažokzvēru audzēšanai ir krities par vairāk nekā 6 procentpunktiem, un šobrīd dzīvnieku audzēšanu un nonāvēšanu kažokādu ieguvei atbalsta vien 20% iedzīvotāju, savukārt neatbalsta 68% iedzīvotāju.

2022. gada decembrī SKDS veiktā aptauja parāda, ka lapsu, ūdeļu un šinšillu audzēšanu kažokādu ieguvei atbalsta tikai 20% Latvijas iedzīvotāju (pilnībā atbalsta 7%, drīzāk atbalsta 13%), bet to neatbalsta 68% (pilnībā neatbalsta 44%, drīzāk neatbalsta 24%). Savukārt 2021. gada janvārī veiktā identiskā aptaujā kažokzvēru audzēšanu atbalstīja 27% Latvijas iedzīvotāju, bet neatbalstīja 61%.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere komentē: “Mēs redzam, ka Latvijā cilvēku atbalsts dzīvnieku aizsardzībai ar katru gadu pieaug. Cilvēkiem rūp dzīvnieki, un viņi vēlas pārmaiņas dzīvnieku labā. To parāda gan šī SKDS aptauja, gan tas, ka Latvijas iedzīvotāji ir visaktīvākie Eiropā, iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām” pieprasot kažokādu ražošanas un tirdzniecības aizliegumu visā Eiropā. To šobrīd parakstījuši jau vairāk nekā 53 tūkstoši Latvijas pilsoņu.”

SKDS pētījumus 2021. un 2022. gadā veica, aptaujājot 1005 respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem, kas dzīvo Latvijā – gan pilsētās, gan lauku reģionos. Pētījumu mērķis bija noskaidrot Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret kažokzvēru audzēšanu, kā arī noskaidrot, vai sabiedriskajā domā šajā jautājumā ir vērojamas kādas izmaiņas laika gaitā.

Šobrīd Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņiem ir iespēja panākt kažokādu industrijas slēgšanu visā Eiropā, parakstot oficiālo Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Eiropa bez kažokādām”. Balstoties apsvērumos par zvēraudzēšanas neētiskumu, tās radīto kaitējumu videi un apdraudējumu sabiedrības veselībai, šī iniciatīva rosina aizliegt kažokzvēru audzēšanu un zvēraudzētavās iegūtu kažokādu tirdzniecību visā ES. Ja šī iniciatīva gada laikā savāks vismaz miljonu apstiprinātu ES pilsoņu parakstu, tad Eiropas Komisijai būs pienākums to izskatīt. Latvijā parakstu vākšanu iniciatīvā  “Eiropa bez kažokādām” organizē dzīvnieku aizsardzības organizācija “Dzīvnieku brīvība”, un ikviens pilngadīgs Latvijas pilsonis to var parakstīt mājas lapā www.eiropabezkazokadam.lv.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Lietuva aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Ceturtdien, 21. septembrī, Lietuvas Seims galējā lasījumā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas nosaka zvēraudzēšanas aizliegumu Lietuvā no 2027. gada.

Slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās

Igaunijas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Nähtamatud Loomad” (“Neredzamie dzīvnieki”) 20. septembrī publicējusi slepeni uzņemtus kadrus no Igaunijas lielākajām olu ražotnēm, atklājot nežēlīgus...

Spītējot lietum, priekpilni aizvadīts Vegānfestivāls 2023

30. jūlijā, Rīgā, Lastādijas kultūras kvartālā notikušais Vegānfestivāls par spīti lietum pulcēja ap 3000 apmeklētāju, kuri visas dienas garumā baudīja dažādus augu valsts ēdienus un apguva ar...

Meklējam brīvprātīgos sociālo tīklu satura autorus

"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas nemitīgi mācīties un ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.

Vairāk nekā 1,5 miljoni ES pilsoņu pieprasa Eiropu bez kažokādām

Eiropas Komisijā (EK) pēc parakstu verifikācijas oficiāli iesniegta iniciatīva “Eiropa bez kažokādām”. To parakstījuši 1 502 319 Eiropas Savienības (ES) pilsoņu, aicinot aizliegt kažokzvēru...

Slepeni kadri no Lietuvas zvēraudzētavām atklāj nežēlību pret dzīvniekiem

Lietuvas dzīvnieku aizsardzības biedrība “Tušti narvai” publicējusi slepeni filmētus videomateriālus no astoņām Lietuvas zvēraudzētavām, kas atklāj vardarbību pret dzīvniekiem un ūdeļu ciešanas,...

Ko mēs kopā paveicām 2022. gadā?

Ziņojums par mūsu 2022. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.