Atklātībā nonākuši šokējoši materiāli no Lietuvas zvēraudzētavām

Lietuvā medijos nonākuši video materiāli, kas uzņemti šī gada vasarā un rudenī 12 Lietuvas zvēraudzētavās. Materiāli atklāj šokējošos apstākļus, kādos dzīvnieki tiek audzēti: netīrība, šauri sprosti, daudzas ūdeles ir smagi ievainotas, bet dažas ir mirušas jau tik ilgu laiku, ka sākušas sadalīties.

Lietuvas dzīvniektiesību organizācija Tušti narvai ("Tukšie būri") 28. oktobrī publiskojusi videomateriālus no 12 Lietuvas zvēraudzētavām. Jaunā dzīvnieku aizsardzības organizācija materiālus nodevuši Lietuvas policijai un Pārtikas un Veterinārajam dienestam, kā arī uzsākusi kampaņu "Kailiniams NE" (Kažokādām NĒ), vēršot Lietuvas sabiedrības uzmanību uz to, ka nepieciešami stingrāki labturības prasības kažokzvēru audzēšanai.

Lietuvas Pārtikas un Veterinārā dienesta inspektors Giedrius Blekaitis, komentējot videomateriālos redzamo situāciju, televīzijas ziņu raidījumā teica: “Ja fermā ir tik daudz ievainotu dzīvnieku, varbūt dažos gadījumos dzīvnieku audzēšana šādās fermās būtu jāaizliedz. Ja zvēraudzētājs nezina, kā atbildīgi audzēt dzīvniekus, tad vajadzētu ierosināt, lai viņš pārtrauc to darīt, jo dzīvniekus nedrīkst šādi mocīt.”

Kažokzvēru fermas 'Northern Fox' īpašnieks Vitas Palaitis, kura fermā arī uzņemti materiāli ar ievainotiem un beigtiem dzīvniekiem komentēja: “Ūdeles ir plēsēji pēc dabas. Arī dabā viņas uzbrūk viena otrai.” Pēc tam, kad zvēraudzētājs uzzināja, ka šokējošie materiāli ir no viņa fermas, viņš to noliedza: “Kāds ir filmējis kaut ko manā fermā? Vai viņiem ir tiesības to slepeni darīt? Nav pat skaidrs, kur viņi to ir filmējuši. Tas ir nelikumīgi! Es kā īpašnieks neatzīstu nekādus likumpārkāpumus un neatzīstu, ka manā fermā ir ievainoti dzīvnieki.”

Visi videomateriāli uzņemti kopā ar GPS navigācijas ierīcēm, pēc kā var droši secināt, ka tie ir no konkrētajām Lietuvas zvēraudzētavām. Ļoti līdzīga situācija Latvijas un Igaunijas kažokzvēru audzētavās tika fiksēta 2012. gada beigās, atklājot kažokādām audzēto dzīvnieku ikdienu industriālās ražošanas fermās. Vienai lapsai atvēlēta vien 0.75 kvm liela metāla režģu sprosta platība, bet vairākām ūdelēm - 0.3 kvm platība. Visās fermās redzami labturības noteikumu pārkāpumi: slimi, ievainoti, bez veterinārās palīdzības atstāti dzīvnieki, kā arī miruši dzīvnieki sprostos kopā ar dzīvajiem.

Dabā ūdeles dzīvo savrupi daudzus kvadrātkilometrus lielā teritorijā un lielu daļu dzīves pavada peldot. Zvēraudzētavu sprostu šaurība, neatbilstība viņu dabiskajām vajadzībām un tas, ka pretēji instinktiem ūdeles ir spiestas dzīvot grupās, šiem dzīvniekiem rada stresu, kas mēdz rezultēties agresīvā un kanibālistiskā uzvedībā.

“Savvaļas sugu dzīvniekus nav iespējams audzēt rūpnieciskajās fermās bez nopietna kaitējuma viņu labturībai. Dzīvnieku ciešanas un nepatīkamie skati ir šīs nedabiskās vides iznākums,” min Latvijas dzīvnieku aizstāvības organizācijas “Dzīvnieku brīvība” pārstāvis Aivars Andersons. “Ētisku apsvērumu dēļ aizvien vairāk valstis aizliedz zvēraudzēšanu, tāpēc tā pakāpeniski pārvietojas uz Austrumeiropas valstīm. Sabiedrības informētība ir svarīga, lai Latvija netiktu padarīta par šī neētiskā un vidi degradējošā biznesa lielvalsti.”

###

Fotoattēlus no Lietuvas zvēraudzētavām var lejuplādēt:

http://failiem.lv/u/bwvtwpb

Video no Lietuvas zvēraudzētavām:

https://www.youtube.com/watch?v=_Y3utyzVVXA

Organizācijas Tušti narvai kampaņas lapa: www.kailiniamsne.lt

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Šokējošas ainas no gāzes kamerām: dzīvnieki smok agonijā, dažus nosit ar metāla nūjām

Lēna nāve gāzes kamerā, dzīvnieku piekaušana līdz nāvei ar metāla nūjām un vēl elpojošo nospiešana – tādi rezultāti atklājas Open Cages veiktajā pētījumā ūdeļu audzētavā.

Petīcija: Izbeigsim cietsirdīgo un nāvējošo kažokādu biznesu pirms tas izraisa nākamo pandēmiju

Šī petīcija ir daļa no Fur Free Alliance rīkotas starptautiskas kampaņas. Mēs aicinām visas valstis aizliegt zvēraudzēšanu kažokādu ieguvei un aicinām G20 valstu līderus publiski atzīt, ka

Ungārija aizliedz ūdeļu un lapsu audzēšanu

24. novembrī Ungārijas Zemkopības ministrija paziņoja par ūdeļu, lapsu, sesku un nutriju audzēšanas aizliegumu kažokādu iegūšanas nolūkos. Valdības lēmumu pamudinājuši Covid-19 uzliesmojumi citās

Nežēlība, parādi un piesārņojums – Latvijas zvēraudzētāju skaudrā ainava.

Dzīvnieki cits citam dara pāri, radot savainojumus. Darbiniekiem jāstrādā emocionāli un fiziski smagos apstākļos. Viņi neiztur, tāpēc audzētavās ir izteikta darbinieku mainība. Notekūdeņu radītais

Francija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Otrdien, 29. septembrī, Francijas valsts ministrija ekoloģijas pārejas jautājumos izziņoja, ka aizliedz dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei. Papildus zvēraudzēšanas aizliegumam normatīvie akti paredz

Polija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Polijas parlamenta apakšpalāta piektdien pieņēma dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, nosakot zvēraudzēšanas aizliegumu un citus dzīvnieku aizstāvības uzlabojumus. 

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās un