Ar piketu atvadīsies no lauvām Rīgas cirkā

04.11.2014.

Septembrī no Ukrainas uz Rīgas cirku tika atvestas 17 lauvas, kas kravas automašīnā pavadīja 36 stundas. Rīgas cirkā šie lielie plēsēji dzīvo šauros režģu būros un līdz 9. novembrim uzstājas šovā “Lauvu impērija”. Iestājoties par mūsdienīgu cirka mākslu un cieņpilnu attieksmi pret dzīvniekiem, kā arī atvadoties no lauvām pirms viņu garā ceļa uz nākamo izrāžu vietu, 8. novembrī plkst. 15.00 pie Rīgas cirka notiks protests pret dzīvnieku izmantošanu izrādēs.

Saskaņā ar Pārtikas un veterinārā dienesta sniegto informāciju 15. septembrī no Ukrainas uz Rīgas cirku tika atvestas 17 lauvas, ceļā pavadot 36 stundas. Tā kā pārvadātājam, kurš ievedis lauvas Latvijā, nav atļaujas dzīvnieku pārvadāšanai, ir uzsākta administratīvā lieta par pārkāpumu.

Rīgas cirkā 17 dažāda vecuma lauvu tēviņi tiek turēti metāla režģu sprostos. Vienas lauvas krātiņš ir 2,5 x 2,5 m liels. Pieaugušas lauvas garums mēdz sasniegt 2 metrus, neskaitot asti. Lauvu sprosti tiek turēti kopīgā telpā bez vizuālām barjerām un iespējām dzīvniekiem paslēpties vienam no otra. Pēc Rīgas cirka sniegtās informācijas lauvas ārpus sprostiem katru dienu pavada trīs stundas, kad tās pa grupām atrodas manēžā. Pastaigas svaigā gaisā šiem dzīvniekiem nav pieejamas.

Saskaņā ar Vīnes pilsētas zinātniskās komitejas izdotajām minimālās labturības vadlīnijām savvaļas dzīvnieku turēšanai cirkos, lauvām cirkā ir jānodrošina iespēja katru dienu vismaz 8 stundas pavadīt svaigā gaisā – labiekārtotos āra voljēros ar minimālo platību 80 kvadrātmetri. Iekštelpās dzīvniekiem jānodrošina iespēja paslēpties no citu dzīvnieku un cilvēku redzesloka. Ziņojumā uzsvērts, ka labturības vadlīnijas nedz attaisno, nedz iesaka savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā.

Dzīvnieku aizstāvības organizācija “Dzīvnieku brīvība” lūdza gan Pārtikas un veterināro dienestu, gan Rīgas cirku atļaut piedalīties dzīvnieku novietņu pārbaudēs, lai klātienē iepazītos ar dzīvnieku turēšanas apstākļiem, bet no abām iestādēm saņēma atteikumus. Kultūras ministrijas pārstāvji iepriekš gan aicinājuši Rīgas cirka vadību atļaut organizācijai “Dzīvnieku brīvība” apmeklēt savvaļas dzīvnieku novietnes cirkā.

Rīgas cirks ir valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kuras valsts kapitāla daļu turētāja ir Kultūras ministrija. Šogad pie Rīgas cirka notikuši jau vairāki desmiti protesta akciju pret dzīvnieku izmantošanu izrādēs. Ignorējot plašos sabiedrības protestus, Rīgas cirka vadība slēdz arvien jaunus līgumus ar dzīvnieku dresētājiem. Pavasarī un vasarā Rīgas cirka izrādēs tika izmantoti savvaļā sagūstīti ziloņi, kuru dresētājs pieķerts cietsirdīgā attieksmē pret šiem dzīvniekiem. Pēc tam Rīgas cirks noslēdza līgumu ar lauvu dresētājiem Pinko, kuru dzīvnieki šogad nogalinājuši cilvēku.

Dzīvnieku cirks tiek atzīts par problemātisku daudzās zinātniskās publikācijās, tāpēc dzīvnieku aizsardzības organizācijas visā pasaulē iestājas par to, lai dzīvnieku izmantošana cirkos tiktu izbeigta. Cirka dzīvnieki tiek un turēti ieslodzīti šauros krātiņos vai pieķēdēti, bez iespējām paust savu dabisko uzvedību. Šauros kravas furgonos viņus regulāri transportē lielos attālumos. Lai panāktu, ka dzīvnieki izpilda sugai neraksturīgas darbības, nereti tiek pielietota vardarbīga dresūra. Stresa un nepiemēroto dzīves apstākļu dēļ cirka dzīvnieki bieži cieš no psihiskām un fiziskām saslimšanām un mirst pāragrā nāvē.

Savvaļas dzīvnieku izmantošana cirkā saistās ne tikai ar labturības problēmām, bet apdraud arī cilvēku drošību. Pēdējās desmitgadēs pasaulē reģistrēti simtiem nelaimes gadījumu, kas saistīti ar dzīvnieku izmantošanu cirkos, turklāt daudzi desmiti no tiem beigušies ar cilvēku nāvi.

Nepieciešamību kritiski izvērtēt tradīcijas un atteikties no dzīvnieku cirka jau ir sapratušas daudzas pasaules valstis. Savvaļas dzīvnieku izmantošana cirkā ir aizliegta Beļģijā, Austrijā, Nīderlandē, Izraēlā, Grieķijā, Slovēnijā, Bosnijā un Hercegovinā, Horvātijā, Kiprā, Bolīvijā, Panamā, Kolumbijā, Kostarikā un citur. Lielbritānija un Igaunija plāno ieviest aizliegumu drīzā nākotnē. Pateicoties augošam sabiedrības pieprasījumam, aizvien vairāk pasaules klases cirku izvēlas atteikties no dzīvnieku izmantošanas izrādēs.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Dzīvniektiesību akcijā veic vairāk nekā 3000 kilometru garu ceļojumu pa Latviju

"Lapsu tūrē", kurā sabiedrība pieprasa izbeigt kažokādu iegūšanu, pārstāvētas 55 Latvijas pilsētas un ciemi. Lapsēnu viesošanās daudzviet ir guvusi plašu atbalstu, uz kopīgu aicinājumu kažokādas...

Aicinām piedalīties dzīvnieku aizstāvības akcijā “Lapsu tūre”

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” aicina piedalīties Latvijā vēl nebijušā akcijā “Lapsu tūre”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības un lēmējvaru uzmanību nevajadzīgajām dzīvnieku ciešanām zvēraudzētavās...

Ko mēs kopā paveicām 2019?

Ziņojums par mūsu 2019. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu. 

AICINĀM UZŅĒMUMUS PIETEIKTIES DALĪBAI PASĀKUMĀ "VEGĀNISKĀS LIELDIENAS"

Biedrība "Dzīvnieku brīvība" aicina uzņēmumus un ēdinātājus pieteikties dalībai pasākumā "Vegāniskās Lieldienas", 5. aprīlī, Spīķeru kvartālā.

VAIRĀK NEKĀ 4000 CILVĒKU PIETEIKUŠIES IZAICINĀJUMAM “NEAPĒD ZEMESLODI”

Izaicinājums “Neapēd zemeslodi” piedāvā kopā ar 4000 citiem dalībniekiem uzsākt  Jauno gadu ar dabai draudzīgu apņemšanos un izmēģināt vienu mēnesi ēst veselīgāk un videi draudzīgāk, samazinot...

Ziemas Vegānsvētki Tallinas ielas kvartālā

Svētdien, 15. decembrī, Tallinas ielas kvartāla “Angārā” norisināsies "Ziemas Vegānsvētki", kurā apmeklētāji varēs izbaudīt vegāniskus ēdienus un atrast dzīvniekiem un videi draudzīgas svētku dāvanas.

Gājienā par dzīvniekiem aicinās izbeigt zvēraudzēšanu Latvijā

Sestdien, 30. novembrī, Rīgā norisināsies šī gada lielākā dzīvnieku aizstāvības akcija – "Gājiens par dzīvniekiem: kažokādas pagātnē", aicinot Saeimu pieņemt kažokzvēru audzēšanas aizliegumu...