Aptauja: 49% Latvijas jauniešu vēlas ēst mazāk dzīvnieku produktu

22.12.2021.
Raksta autors
Katrīna Krīgere

Teju puse jeb 49% Latvijas jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem grib samazināt vai jau samazina savu gaļas, zivju, olu un piena patēriņu, liecina sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Vairāk nekā četri no desmit iedzīvotājiem šajā vecuma grupā jeb 42% mēdz izvēlēties ēdienus bez gaļas un zivīm, kad ēd ārpus mājām. Gandrīz tikpat daudziem jauniešiem jeb 40% paziņu lokā ir kāds ar nepanesamību pret olām vai piena produktiem un seši no desmit jeb 61% norāda, ka viņiem ir svarīgi, lai kafejnīcās un restorānos būtu pieejami augu valsts ēdieni vai ēdieni bez alergēniem.

Šīs vecuma grupas jaunieši arī ir tie, kuri, salīdzinot ar citiem Latvijas iedzīvotājiem, visbiežāk ēd ārpus mājas: 81% vismaz reizi nedēļā ēd kafejnīcā vai restorānā gatavotu maltīti.

Ulrika Skakovska, augu valsts maltīšu pieejamības veicināšanas projekta “Augi & Draugi” koordinatore: “‘Arvien vairāk jauniešu grib samazināt savu dzīvnieku produktu patēriņu un regulāri izvēlas ēdienus bez gaļas un zivīm. Tas skaidri liecina: ja kafejnīca vai restorāns ieviesīs kvalitatīvas augu valsts opcijas, tad jaunieši to apmeklēs biežāk. Turklāt jaunieši ārpus mājas visbiežāk ēd kopā ar draugiem, nevis vieni. Parasti, ja draugu kompānijā ir kaut viens, kurš neēd dzīvnieku produktus, visa kompānija dosies uz vietu, kurā var paēst visi.”

Arī citu vecumu grupu iedzīvotāji izvēlas maltītes bez gaļas un zivīm. No visiem respondentiem teju katrs trešais jeb 31% norāda, ka pēdējā gada laikā ir samazinājis savu gaļas patēriņu. Ēdot ārpus mājas, maltītes bez gaļas un zivīm mēdz izvēlēties 37% no visiem aptaujātajiem, savukārt mājās ēdienus bez gaļas un zivīm mēdz gatavot 51% iedzīvotāju.

Aptauja tika veikta 2021. gadā un tajā piedalījās 1005 cilvēki 18-75 gadu vecumā no visiem Latvijas reģioniem un ar dažādu ienākumu līmeni: no zemiem (līdz 349 eiro mēnesī) līdz augstiem (virs 900 eiro mēnesī). Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kādi ir Latvijas iedzīvotāju gaļas, zivju, olu un piena produktu lietošanas paradumi, kā tie pēdējā gada laikā ir mainījušies un vai iedzīvotāji vēlas tos mainīt nākotnē.

Projektā “Augi & Draugi” šobrīd ir iesaistījušies jau 120 ēdināšanas uzņēmumi, kuru sortimentā ir vairāki vegāniski ēdieni, tostarp “Pica Lulū”, AS “Virši-A”, “Ezītis Miglā”, “Lage”, “Delisnack”, “DerBruder”, “Innocent Cafe”, “L’Acquerello”, “Lokāls Veldze”, “Moltto Coffee” u.c. Projektā iesaistītie uzņēmumi saņem profesionālu praktiskus ieteikumus augu valsts ēdienu veiksmīgai ieviešanai.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi 2022" rezultāti

Dabai un dzīvniekiem draudzīgās ēšanas izaicinājumā “Neapēd zemeslodi” jau otro gadu pēc kārtas piedalījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku. Iepazīsties ar izaicinājuma rezultātiem!

Mēs to paveicām: Latvija aizliedz zvēraudzēšanu

Šī gada 22. septembrī Latvijas Saeima pēdējā, izšķirošajā balsojumā pieņēma zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā.

Ko mēs kopā paveicām 2021. gadā?

Ziņojums par mūsu 2021. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Aicina parakstīt Eiropas pilsoņu iniciatīvu par zvēraudzēšanas aizliegumu ES

Vairāk nekā 60 dzīvnieku aizsardzības organizācijas visā Eiropā ir sākušas parakstu vākšanu oficiālā Eiropas pilsoņu iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām”.

Saeima 2. lasījumā atbalsta kažokzvēru audzēšanas aizliegumu

Ceturtdien, 5. maijā Saeima ar pārliecinošu balsu vairākumu — 67 PAR, 6 PRET, 2 ATTURAS — atbalstīja zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā.

Kā tiek izlietota Ukrainas dzīvniekiem saziedotā nauda?

Informācija to, kā tiek tērēti biedrības “Dzīvnieku brīvība” organizētajā ziedojumu vākšanas kampaņā saziedotie līdzekļi Ukrainas dzīvniekiem. Pēdējoreiz atjaunināts: 29.07.2022.

Īrija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

29. martā Īrijas Senāts ar pārliecinošu balsu pārsvaru pieņēma zvēraudzēšanas aizliegumu valstī. Aizliegumu Īrijā atbalstīja vairums deputātu no visdažādākajām politiskajām partijām.