Rīgas pašvaldības izglītības iestādes vairs neiepirks sprostos dētas olas

18.10.2023

Sākot no 2023. gada rudens, jaunajos departamenta iepirkumos ēdinātājiem ir noteikta prasība neizmantot olas, kuru ražošanā dējējvistas ir turētas sprostos – olas, ko apzīmē ar 3. numuru. Jaunā bezsprostu olu prasība ir papildinājusi citus, jau iepriekš bijušos noteikumus, piemēram, atbilstību bioloģiskās lauksaimniecības, nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas vai lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas prasībām.

“Izglītības iestādēs bērni ir pelnījuši vislabāko pārtiku, kas ražota ilgtspējīgā, dabai un dzīvniekiem draudzīgā veidā. Dējējvistu turēšana sprostos ir nežēlīga pret dzīvniekiem un pretrunā sabiedrības vairākuma vērtībām, līdz ar to šis ir likumsakarīgs solis Rīgas pašvaldības virzībā uz ilgtspēju. Ilgtspēja un dabas aizsardzība sākas klasē un skolā, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka esam izvēlējušies šādu pieeju,” norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere komentē: “Tās ir ļoti labas ziņas gan daudziem putniem, kam vairs nebūs jācieš šauros būros, gan arī Latvijas sabiedrībai, jo Latvijā cilvēki nevēlas, lai dzīvnieki nevajadzīgi ciestu. Šī jaunā prasība kalpos par iedvesmojošu piemēru arī daudzām citām valsts un pašvaldību iestādēm, kas arī ieviesīs dzīvniekiem un dabai draudzīgākas prakses savos iepirkumos.”

Virzība uz atteikšanos no sprostos dētu olu izmantošanas Latvijā norit jau kopš 2017. gada, kad pirmie mazumtirgotāji paziņoja par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības ar pāreju līdz 2025. gadam. Šobrīd Latvijā no sprostos dētām olām atteikties ir apņēmušies jau gandrīz visi lielākie pārtikas veikalu tīkli, kā arī desmitiem restorānu, viesnīcu un pārtikas ražotāju.

Visā Eiropas Savienībā ir vienots olu marķējums, kas tiek izmantots arī Latvijā. Uz katras olas ir uzdrukāts kods – pirmais cipars norāda dējējvistu turēšanas metodi. Jo tas ir mazāks, jo labvēlīgākos apstākļos vista dzīvojusi: 0 – olas nāk no bioloģiskas saimniecības, 1 – olas dētas brīvās turēšanas apstākļos, 2 – kūtī dētas olas, 3 – sprostos dētas olas.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments īsteno pašvaldības politiku izglītības, kultūras, sporta nozarē, darbā ar jaunatni un sabiedrības integrācijas jomā.

Departamenta padotībā ir pašvaldības izglītības, izglītības atbalsta, kultūras, sporta iestādes, tajā skaitā 145 pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī 103 pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādes Rīgā.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Ko mēs kopā paveicām 2023. gadā?

Ziņojums par mūsu 2023. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Ceptuve LĀČI apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Ceptuve LĀČI apņēmusies no 2025. gada visā uzņēmuma darbībā 50% apmērā atteikties no sprostos dētu olu un to produktu izmantošanas, un no 2027. gada 1. janvāra – atteikties pilnībā

“Food Union” atteiksies no sprostos dētām olām

Piena pārstrādes un saldējuma ražotājs "Food Union" plāno atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gada beigām.

Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR” Latvijā ir apņēmies pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam.

ELVI apņēmies atteikties no sprostu olām 2025. gadā

Veikalu tīkls ELVI ar vairāk nekā 100 veikaliem Latvijā paziņojis par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības, noslēdzot pāreju 2025. gadā.

Aicina pieteikties dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Trešdien, 13. decembrī, atvērta pieteikšanās populārajam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas 2024. gada janvārī ikvienam sniegs iespēju atklāt gardas, daudzveidīgas augu valsts ēdienu receptes un

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.