Rīgas pašvaldības izglītības iestādes vairs neiepirks sprostos dētas olas

Sākot no 2023. gada rudens, jaunajos departamenta iepirkumos ēdinātājiem ir noteikta prasība neizmantot olas, kuru ražošanā dējējvistas ir turētas sprostos – olas, ko apzīmē ar 3. numuru. Jaunā bezsprostu olu prasība ir papildinājusi citus, jau iepriekš bijušos noteikumus, piemēram, atbilstību bioloģiskās lauksaimniecības, nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas vai lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas prasībām.

“Izglītības iestādēs bērni ir pelnījuši vislabāko pārtiku, kas ražota ilgtspējīgā, dabai un dzīvniekiem draudzīgā veidā. Dējējvistu turēšana sprostos ir nežēlīga pret dzīvniekiem un pretrunā sabiedrības vairākuma vērtībām, līdz ar to šis ir likumsakarīgs solis Rīgas pašvaldības virzībā uz ilgtspēju. Ilgtspēja un dabas aizsardzība sākas klasē un skolā, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka esam izvēlējušies šādu pieeju,” norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere komentē: “Tās ir ļoti labas ziņas gan daudziem putniem, kam vairs nebūs jācieš šauros būros, gan arī Latvijas sabiedrībai, jo Latvijā cilvēki nevēlas, lai dzīvnieki nevajadzīgi ciestu. Šī jaunā prasība kalpos par iedvesmojošu piemēru arī daudzām citām valsts un pašvaldību iestādēm, kas arī ieviesīs dzīvniekiem un dabai draudzīgākas prakses savos iepirkumos.”

Virzība uz atteikšanos no sprostos dētu olu izmantošanas Latvijā norit jau kopš 2017. gada, kad pirmie mazumtirgotāji paziņoja par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības ar pāreju līdz 2025. gadam. Šobrīd Latvijā no sprostos dētām olām atteikties ir apņēmušies jau gandrīz visi lielākie pārtikas veikalu tīkli, kā arī desmitiem restorānu, viesnīcu un pārtikas ražotāju.

Visā Eiropas Savienībā ir vienots olu marķējums, kas tiek izmantots arī Latvijā. Uz katras olas ir uzdrukāts kods – pirmais cipars norāda dējējvistu turēšanas metodi. Jo tas ir mazāks, jo labvēlīgākos apstākļos vista dzīvojusi: 0 – olas nāk no bioloģiskas saimniecības, 1 – olas dētas brīvās turēšanas apstākļos, 2 – kūtī dētas olas, 3 – sprostos dētas olas.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments īsteno pašvaldības politiku izglītības, kultūras, sporta nozarē, darbā ar jaunatni un sabiedrības integrācijas jomā.

Departamenta padotībā ir pašvaldības izglītības, izglītības atbalsta, kultūras, sporta iestādes, tajā skaitā 145 pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī 103 pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādes Rīgā.

18.10.2023
Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada

Lietuva aizliedz kažokzvēru audzēšanu

Ceturtdien, 21. septembrī, Lietuvas Seims galējā lasījumā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas nosaka zvēraudzēšanas aizliegumu Lietuvā no 2027. gada.

Slepeni uzņemti kadri atklāj nežēlību Igaunijas vistu fermās

Igaunijas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Nähtamatud Loomad” (“Neredzamie dzīvnieki”) 20. septembrī publicējusi slepeni uzņemtus kadrus no Igaunijas lielākajām olu ražotnēm, atklājot nežēlīgus un

Spītējot lietum, priekpilni aizvadīts Vegānfestivāls 2023

30. jūlijā, Rīgā, Lastādijas kultūras kvartālā notikušais Vegānfestivāls par spīti lietum pulcēja ap 3000 apmeklētāju, kuri visas dienas garumā baudīja dažādus augu valsts ēdienus un apguva ar

Meklējam brīvprātīgos sociālo tīklu satura autorus

"Dzīvnieku brīvība" meklē atbildīgus un ambiciozus cilvēkus, kuri vēlas nemitīgi mācīties un ar savu darbu sasniegt vislabākos rezultātus dzīvnieku labā.