Mēnesis sprostā pie Saeimas, lai apturētu zvēraudzēšanu

10.09.2021.

Trešdien, 15. septembrī pie Saeimas sāksies unikāla, mēnesi ilga dzīvnieku aizstāvības akcija “Mēnesis sprostā”. Tā notiks saistībā ar septembrī gaidāmajiem Saeimas balsojumiem par grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas noteiktu kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā. Mediji ir aicināti piedalīties “Mēnesis sprostā” atklāšanā trešdien, 15. septembrī plkst. 11.30 pie Saeimas Rīgā, Jēkaba ielā 11.

Dzīvnieku aizsardzības akcija “Mēnesis sprostā” norisināsies no 15. septembra līdz 14. oktobrim un to organizē dzīvnieku aizsardzības biedrība “Dzīvnieku brīvība”. 30 dienas un naktis pie Saeimas lielā metāla sprostā un infoteltī nepārtraukti atradīsies cilvēki, iestājoties par cilvēcību, dzīvnieku aizsardzību un mudinot Saeimas deputātus balsot par zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere: “Cilvēki apvienojas, katrs brīvprātīgi pavadot 12 stundas sprostā, lai kopā panāktu pārmaiņas un atbrīvotu no ciešanām nevainīgos dzīvniekus, kuri šobrīd nīkst ieslodzīti Latvijas zvēraudzētavu sprostos. Kamēr lielākajā daļā Eiropas šī cietsirdīgā, videi un cilvēku veselībai nedraudzīgā industrija jau ir aizliegta, tikmēr Latvijā daži zvēraudzētāji joprojām ik gadu pavairo šauros būros un nosmacē gāzes kamerās tūkstošiem dzīvnieku, lai pārvērstu viņus bezjēdzīgās apģērba dekorācijās. Ir pienācis laiks atstāt kažokādas pagātnē.”

Jau ziņots, ka SKDS šogad veiktās socioloģiskās aptaujas rezultāti parāda, ka gandrīz divas trešdaļas jeb 63% Latvijas iedzīvotāju ir negatīvi noskaņoti pret dzīvnieku audzēšanu un nogalināšanu kažokādu ieguvei, bet atbalsta vien 24% (un tikai nepilni 8% atbalsta pilnībā).

Latvijā šobrīd darbojas 5 zvēraudzētavas, kurās kopā ir apmēram pusmiljons dzīvnieku – ūdeļu, lapsu un šinšillu. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem dzīvniekus zvēraudzētavās tur nelielos režģu būros – katrai lapsai ir jānodrošina 0.75 kvadrātmetru, bet divām ūdelēm 0.25 kvadrātmetru platība sprostā. Tukšajos, šaurajos sprostos šiem plēsīgajiem savvaļas sugu zvēriem ir liegtas dabiskas uzvedības iespējas – viņi nevar skriet, peldēt, rakt alas, medīt, veidot ģimenes u.c. Rudenī zvēraudzētavu dzīvniekus nonāvē, nosmacējot gāzes kamerās vai nositot ar elektrību.

Ņemot vērā sabiedrības noraidošo attieksmi pret kažokādu industriju, zvēraudzēšana ir pilnībā vai daļēji aizliegta jau 16 Eiropas valstīs. Pēdējo dažu gadu laikā zvēraudzēšanas aizliegumiem pievienojusies Igaunija, Francija, Čehija, Norvēģija, Beļģija, Luksemburga un Slovākija. Aktīva sabiedriskā diskusija par zvēraudzēšanas aizliegumu norisinās arī Lietuvā, Polijā, Bulgārijā, Īrijā un citās valstīs.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Iesniedz 880 457 parakstus par zvēraudzēšanas izbeigšanu visā pasaulē

Petīcijā "Fur Free Alliance" kopā ar biedrību "Dzīvnieku brīvība" mudina G20 valstu līderi mudināti jau tuvākajā samitā atzīt, ka ir nepieciešams visā pasaulē pārtraukt zvēraudzēšanu.

Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi" rezultāti

Šī gada “Neapēd zemeslodi” izaicinājumā pirmo reizi piedalījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku! Iepazīsties ar izaicinājuma rezultātiem.

Vairums Latvijas iedzīvotāju neatbalsta zvēraudzēšanu

Lielākā daļa jeb 63% Latvijas iedzīvotāju neatbalsta dzīvnieku audzēšanu un nogalināšanu kažokādu ieguvei, liecina sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Ko mēs kopā paveicām 2020?

Ziņojums par mūsu 2020. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Eiropas Parlaments iestājas pret sprostiem

Eiropas Parlaments (EP) mudina Eiropas Komisiju aizliegt lauksaimniecības dzīvnieku turēšanu sprostos ar pārejas periodu līdz 2027. gadam, skaidri iezīmējot sprostu ēras beigas Eiropas Savienībā.

Piesedzot zvēraudzētājus, Zemkopības ministrija darbojas pret sabiedrības interesēm

Gerharda kunga izsludinātās inspekcijas ir drīzāk rīcības imitācija. Labturības problēmas, kas rodas no savvaļas sugu dzīvnieku ieslodzīšanas sprostos, nav atrisināmas pat ar ideālām pārbaudēm.