Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi" rezultāti

06.09.2021

Ar prieku paziņojam, ka šī gada “Neapēd zemeslodi” izaicinājumā pirmo reizi piedalījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku! Dalībnieki varēja izvēlēties vienu no trim izaicinājuma līmeņiem un mēneša garumā savos e-pastos saņēma gardas receptes, izglītojošu informāciju, kā arī noderīgus padomus dabai draudzīgāka uztura ieviešanai ikdienā. Izaicinājuma rezultāti aprēķināti, balstoties uz dalībnieku atbildēm pieteikšanās formā, aptaujā uzreiz pēc izaicinājuma un augusta aptaujā aptuveni pusgadu pēc izaicinājuma.

Pozitīva ietekme uz vidi, dzīvniekiem un veselību

Galvenie dalībnieku pieteikšanās iemesli bija dzīvnieku aizsardzība, vides aizsardzība un veselība. Izaicinājuma rezultāti parāda, ka, pateicoties jaunajām diētām, visās trīs jomās tika sasniegti lieliski rezultāti:

  • Mēneša laikā dalībnieki ietaupīja tik daudz CO2 izmešu, cik rastos, ar vieglo automašīnu 736 reizes apbraucot apkārt Latvijas robežai. Savukārt, ja dalībnieki turpinās pieturēties pie augusta aptaujā norādītā uztura, līdz gada beigām tiks aiztaupīts tik daudz CO2 izmešu, cik rastos, 200 reižu apbraucot ap ekvatoru!*

  • Tāpat dalībnieki var lepoties ar milzīgu ieguldījumu dzīvnieku aizsardzības jomā – vienā mēnesī netika apēsti vismaz 10 000 dzīvnieku, bet visa gada laikā tiks aiztaupīti vismaz 60 500 dzīvnieku!*

  • Gandrīz divas trešdaļas aptaujāto novēroja pozitīvas izmaiņas ķermenī. Visbiežāk tika pieminēta viegluma sajūta, vairāk enerģijas, svara kritums, labāka pašsajūta un ādas uzlabojumi.

Pakāpeniskas pārmaiņas

Mēnesi ēst vegāniski apņēmās 29,1 % dalībnieku, veģetāri – 31,3 %, bet visvairāk dalībnieku izmēģināja pirmo līmeni jeb ēst veģetāri trīs reizes nedēļā (39,6 %). Šie dati parāda, ka arī Latvijā sabiedrība ar augošu entuziasmu vēlas samazināt dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanu uzturā un katrs izvēlas savām iespējām atbilstošāko ritmu.

Lielākā daļa aptaujas dalībnieku (86,2 %) norāda, ka pieturēties pie izvēlētā līmeņa ir ļoti viegli vai vidēji viegli, ļaujot secināt, ka dzīvnieku valsts produktus aizstāt var ikkatrs.

Noturīgas uztura izmaiņas

Lielākā daļa dalībnieku no izaicinājuma smeļas iedvesmu uz vairāk nekā vienu mēnesi – pirms izaicinājuma 84 % no dalībniekiem uzturā lietoja gaļu un/vai zivis un pēc izaicinājuma 74,1 % no tiem apņēmās turpināt samazināt šo produktu patēriņu arī turpmāk. Jāatzīmē, ka gandrīz trešā daļa no šiem dalībniekiem pēc izaicinājuma nolēma piekopt veģetāru vai vegānisku uzturu!

Augusta aptaujas dati liecina, ka šīs nebija īslaicīgas apņemšanās, jo 71 % dalībnieku izaicinājumā apgūto veģetāro vai vegānisko uzturu saglabāja arī pēc pusgada. Līdzīgi rezultāti vērojami arī starp tiem, kas samazina savu gaļas patēriņu:

  • Pirms izaicinājuma lielākā daļa dalībnieku ēda gaļu pāris reizes nedēļā, bet septiņus mēnešus pēc izaicinājuma beigām visvairāk cilvēku ēd gaļu pāris reizes mēnesī vai retāk.

  • Pirms izaicinājuma 20 % dalībnieku gaļu uzturā lietoja katru dienu, bet augustā šādu respondentu bija vairs tikai 2,3 %!

Augu valsts uzturs – pieejamāks un populārāks

Šogad dalībnieki mazāk saskārās ar problēmām, skaidrojot savu izvēli apkārtējiem – tikai 24,5 % respondentu norādīja šo kā galveno sarežģījumu salīdzinājumā ar pagājušā gada 34,1 %. Tāpat šī gada dalībniekiem bija vieglāk paēst ārpus mājām, ko kā visgrūtāko norādīja 20,6 % respondentu salīdzinājumā ar pagājušā gada 32,2 %. Šie dati vēlreiz pierāda, ka augu valsts uzturs turpina kļūt populārāks mūsu sabiedrībā, kā arī to, ka videi draudzīgāki ēdieni arvien vairāk ienāk restorānu un kafejnīcu ēdienkartēs. Priecē arī tas, ka lielai daļai izaicinājuma dalībnieku pievienojas apkārtējie – vairāk nekā puse no aptaujas dalībniekiem norādīja, ka izaicinājumā piedalījās arī viņu ģimenes locekļi, draugi, dzīvokļa biedri utt. Kopā jautrāk!

Dalībnieku pieredzes stāsti un komentāri

“Esmu ļoti priecīga un pateicīga par šo izaicinājumu, jo tas iekustināja veselīgākus ieradumus manā dzīvē un visai manai ģimenei. Man ir vīrs un trīs bērni, un tagad visi daudz retāk ēdam gaļu, kā arī vairāk lietojam uzturā dārzeņus un augļus. Jūtamies labāk un rūpējamies par apkārtējo vidi :)”

“Dažas receptes ar ģimeni esam iemīļojuši tik ļoti, ka katru nedēļu mums ir kāds no izaicinājuma recepšu ēdieniem!”

“Šis mēnesis ir pat vēl vairāk satuvinājis mani un manu draugu, ar kuru kopā mēs eksperimentējām virtuvē, svinot veiksmes un ciešot neveiksmes. Bija ļoti forši iziet no ierastajiem rāmjiem un izmēģināt ko jaunu, tajā pašā laikā vairojot apzinību.”

“Pirms gada piedalījos 1. līmenī, šogad – jau otrajā. Gāja salīdzinoši viegli, dažas dienas pat piemirsu, ka vispār izvairos no kādiem produktiem. Ģimenes locekļus neizdevās pavilkt līdzi tik ļoti, cik gribējās, bet vecāki priecīgi, ka mājās gatavoju ēst biežāk. Pašai arī sāk iepatikties veģetāro recepšu gatavošana, turklāt liels gandarījums, ka mājinieki atzīst, ka izdevies tikpat garšīgi kā būtu ar gaļu parasti. Noteikti vēl pārlasīšu izglītojošo informāciju e-pastos un turpināšu šādā kursā iet uz priekšu. Lai izdodas mums visiem! Tiekamies nākamgad – varbūt jau 3. līmenī! :)”

“Man gaļa kādreiz bija gandrīz katrā maltītē, bet pēc izaicinājuma, iepazīstot, cik garšīgi un veselīgi var dzīvot bez gaļas savā uzturā, no gaļas ēdu tikai vistu, un to arī ēdu ne vairāk kā divas reizes mēnesī. Šo izaicinājumu darīju ar savu mammu, un arī viņai gaļa nav vairs tik svarīga no mirkļa, kad uzzināja, cik daudz vieglu recepšu ir bez gaļas. Ir redzams rezultāts, tāpēc ieteicu arī saviem draugiem pieteikties!”

“No visiem mūsu ģimenē vislielākais izaicinājums un nesaprašana bija mūsu mājas mīluļiem – 3 runčiem, kuri bija pieraduši šo to panašķēties no mūsu galda. Bija raduši, ka kādu gaļas/desas gabaliņu iedod arī tiem. Liela neizpratne bija viņiem visiem acīs, kad mēģināju piedāvāt pākšaugu kotletītes vai ko citu. Runči aizvien retāk atrodas man blakus, kad gatavoju ēst. :) Secinājums viens – arī kaķiem veselīgāks dzīvesveids, jo tie tagad ēd tikai kaķiem paredzēto barību, nevis izdiedelētus našķus no mūsu šķīvjiem.”

“Bija pagājis arī otrs mēnesis pēc izaicinājuma pieņemšanas, kad ar vīru attapāmies, ka joprojām nelietojam uzturā gaļu! :)”

Nepiedalījies izaicinājumā janvārī? Nekas nav nokavēts! Izaicinājumam vari pieteikties joprojām “Neapēd zemeslodi” mājaslapā. Dodies uz www.neapedzemeslodi.lv un piedalies!

*Rezultāti iegūti, balstoties uz “ProVeg International” aprēķiniem un izaicinājuma dalībnieku sniegtajiem uztura datiem.

Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Ceptuve LĀČI apņemas atteikties no sprostos dētām olām

Ceptuve LĀČI apņēmusies no 2025. gada visā uzņēmuma darbībā 50% apmērā atteikties no sprostos dētu olu un to produktu izmantošanas, un no 2027. gada 1. janvāra – atteikties pilnībā

“Food Union” atteiksies no sprostos dētām olām

Piena pārstrādes un saldējuma ražotājs "Food Union" plāno atteikties no sprostos dētām olām līdz 2025. gada beigām.

Veikalu tīkls SPAR Latvijā atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības

Mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR” Latvijā ir apņēmies pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam.

ELVI apņēmies atteikties no sprostu olām 2025. gadā

Veikalu tīkls ELVI ar vairāk nekā 100 veikaliem Latvijā paziņojis par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības, noslēdzot pāreju 2025. gadā.

Aicina pieteikties dabai draudzīgas ēšanas izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”

Trešdien, 13. decembrī, atvērta pieteikšanās populārajam izaicinājumam “Neapēd zemeslodi”, kas 2024. gada janvārī ikvienam sniegs iespēju atklāt gardas, daudzveidīgas augu valsts ēdienu receptes un

Apjomīgā pētījumā atklāj šausminošu realitāti 31 zvēraudzētavā Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā

Publicēts jauns slepens pētījums “Šī ir zvēraudzēšana Eiropas Savienībā”, kas atklāj kažokzvēru audzēšanas drūmo realitāti sešās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā, “Gauja AB” zvēraudzētavā.

Noskaidroti augu valsts produktiem bagātākie veikali Latvijā

Noslēgusies 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Produktu skaits veikalu plauktos gada