Īrija aizliedz kažokzvēru audzēšanu

01.04.2022.

29. martā Īrijas Senāts ar pārliecinošu balsu pārsvaru pieņēma zvēraudzēšanas aizliegumu valstī. Pilnīgu kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Īrijā atbalstīja vairums deputātu no visdažādākajām politiskajām partijām. Sagaidāms, ka atlikušās trīs zvēraudzētavas Īrijā tiks slēgtas līdz 2022. gada beigām. 


Zvēraudzēšanas aizliegums Īrijā pieņemts pēc daudzus gadus ilgušas dzīvnieku aizsardzības kampaņas, ko īstenoja Īrijas dzīvnieku un vides aizsardzības organizācijas. Būtisks pagrieziena punkts virzībā uz aizliegumu notika 2018. gadā, kad Īrijas Veterinārārstu asociācija paziņoja, ka, ņemot vērā pieejamos zinātniskos pētījumus, tā rekomendē steidzami aizliegt ūdeļu un citu savvaļas sugu dzīvnieku audzēšanu kažokādām. Īrijas veterinārārsti savā paziņojumā arī pauda, ka zvēraudzētāju īstenotā WelFur programma nespēj novērst regulāras labturības problēmas zvēraudzētavās kā, piemēram, stereotipisku uzvedību un nopietnus ievainojumus. Turklāt nepastāvot tādu labturības stadartu vai pārbaužu režīmu, kas varētu novērst šādu problēmu regulāru rašanos zvēraudzētavās.

Latvijas dzīvnieku aizstāvības biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere: “Īrijas Parlaments ir pieņēmis pareizu lēmumu, ieklausoties sabiedrības vairākuma nostājā un zinātnieku atzinumos par labturības neiespējamību zvēraudzētavās. Mūsdienās kažokvēru audzēšana ir pilnīgi nevajadzīga cietsirdība pret dzīvniekiem. Arī Latvijā sabiedrības vairākums uzskata par nepieņemamu lapsu, ūdeļu un šinšillu audzēšanu kažokādu ieguvei.”

Eiropā dzīvnieku audzēšana kažokādām ir aizliegta jau 19 valstīs, un vairākās valstīs uzsāktas parlamentāras diskusijas par aizlieguma pieņemšanu, tostarp Lietuvā, Polijā un Latvijā. Nesen zvēraudzēšanas aizliegumus pieņēma arī Francija, Itālija un Igaunija.

Arī Latvijas Saeimā šobrīd tiek skatīts kažokzvēru audzēšanas aizlieguma likumprojekts, ko parakstījuši deputāti no dažādām frakcijām. 2022. gada janvārī Saeima atbalstīja zvēraudzēšanas aizliegumu pirmajā lasījumā. Šobrīd likumprojekts gaida skatīšanu uz otro lasījumu Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā.


Kļūsti par

atbalstītāju

Ikmēneša atbalsts palīdzēs “Dzīvnieku brīvībai” ilgtermiņā strādāt, izcīnot arvien jaunas uzvaras dzīvnieku labā Latvijā.

Jaunumi

Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi 2022" rezultāti

Dabai un dzīvniekiem draudzīgās ēšanas izaicinājumā “Neapēd zemeslodi” jau otro gadu pēc kārtas piedalījās vairāk nekā 10 000 dalībnieku. Iepazīsties ar izaicinājuma rezultātiem!

Mēs to paveicām: Latvija aizliedz zvēraudzēšanu

Šī gada 22. septembrī Latvijas Saeima pēdējā, izšķirošajā balsojumā pieņēma zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā.

Ko mēs kopā paveicām 2021. gadā?

Ziņojums par mūsu 2021. gada projektiem, darba rezultātiem un budžetu.

Aicina parakstīt Eiropas pilsoņu iniciatīvu par zvēraudzēšanas aizliegumu ES

Vairāk nekā 60 dzīvnieku aizsardzības organizācijas visā Eiropā ir sākušas parakstu vākšanu oficiālā Eiropas pilsoņu iniciatīvā “Eiropa bez kažokādām”.

Saeima 2. lasījumā atbalsta kažokzvēru audzēšanas aizliegumu

Ceturtdien, 5. maijā Saeima ar pārliecinošu balsu vairākumu — 67 PAR, 6 PRET, 2 ATTURAS — atbalstīja zvēraudzēšanas aizliegumu Latvijā.

Kā tiek izlietota Ukrainas dzīvniekiem saziedotā nauda?

Informācija to, kā tiek tērēti biedrības “Dzīvnieku brīvība” organizētajā ziedojumu vākšanas kampaņā saziedotie līdzekļi Ukrainas dzīvniekiem. Pēdējoreiz atjaunināts: 29.07.2022.