Protests Eiropas Parlamentā pret kažokādām

2014. gada 01. Februāris

No 21. līdz 23. janvārim Eiropas kažokādu informācijas centra, kas vērsts uz kažokādu noieta veicināšanu, pārstāvji Eiropas Parlamentā (EP) uzstājās ar prezentāciju par kažokzvēru industrijas izstrādājumiem. Pateicoties daļai EP darbinieku, kas nebaidījās atklāti paust savu nostāju pret kažokzvēru audzēšanas nozari, pasākums izvērtās pretējs kažokzvēru nozares pārstāvju iecerētajam.

Nav zināms iemesls, kādēļ atbildīgie deputāti atļāva parlamenta izstāžu zālē rīkot pasākumu par nozari, ko liela daļa sabiedrības nosoda: tradīcijas un arī daži noteikumi paredz, ka šīs telpas atļauts izmantot ar politiku nesaistītu, neprovokatīvu pasākumu — visbiežāk kultūras pasākumu — rīkošanai.

Kažokzvēru industrijas atbalsta pasākums neizdevās, kā iecerēts, vairāku iemeslu dēļ: jau pirms šī notikuma EP deputāts no Slovēnijas Ivo Vajgls (Ivo Vajgl) saviem kolēģiem e-pastā izteicis šaubas, vai tik respektablai institūcijai kā EP būtu jāatļauj savās telpās eksponēt “mirušu dzīvieku atliekas”.

Arī EP deputāts no Čehijas Vojteks Minars (Vojtech Mynář) savā mājas lapas blogā ievietojis ierakstu, kurā kritizē kažokzvēru audzēšanu un atbalsta nostāju, ka nozari vajadzētu aizliegt ētisku un labturības apsvērumu dēļ. Savukārt organizācija “Fur Free Alliance” nosūtīja visiem EP deputātiem vēstuli, raksturojot problēmas, kas saistītas ar kažokzvēru audzēšanu.

Industrijas pārstāvju centieni attēlot dzīvnieku audzēšanu kažokādu ieguvei pozitīvā gaismā, runājot par viņu “laimīgo dzīvi” būros, piedzīvoja neveiksmi — prezentācijas laikā EP darbinieku grupa, tērpta t-kreklos ar saukļiem pret kažokādām un ar plakātiem rokās, nostājās rindā priekšā runātājam, klusi, bet izteiksmīgi paužot nosodījumu. Pasākuma rīkotāji bija neapmierināti ar šo pavērsienu un centās traucēt fotogrāfu darbu, taču neveiksmīgi. Šīs zibakcijas mērķis bija paust eiropiešu jaunās paaudzes apņemšanos cīnīties, lai izbeigtu kažoku ražošanā ekspluatēto dzīvnieku ciešanas.