Atklāti šokējoši pārkāpumi kažokzvēru audzētavā Igaunijā

2013. gada 18. Aprīlis

Igaunijas plašsaziņas līdzekļos nonākuši 2012. gadā kažokzvēru audzētavā Karjakilas ciematā slepeni filmēti videomateriāli, kuros redzami šausminoši dzīvnieku labturības pārkāpumi. Audzētava Karjakilā ir vienīgā Igaunijā un lielākā visās Baltijas valstīs.

Dzīvnieku tiesību aizstāvības biedrības “Loomade Nimel” publicētajos video un fotogrāfijās redzami dzīvnieki, kas tiek turēti lielā šaurībā drāšu sprostos un cieš no dažādiem ievainojumiem; kadros vērojami dzīvnieki ar savainotām astēm un acīm un citām veselības problēmām. Karjakilas kažokzvēru audzētavā tiek turēts aptuveni 150 000 ūdeļu, 22 000 lapsu un 1500 jenotu. Uzņēmums “AS Balti Karusnahk”, kam pieder kažokzvēru audzētava, kopš 2010. gada darbojas bez ūdeļu audzēšanai nepieciešamās licences.

“Loomade Nimel” pārstāve Kristīna Meringa norāda, ka “šie kadri ir šokējoši, tomēr tajos redzamais nav nekas neparasts. Ļoti līdzīgi apstākļi novērojami citu Eiropas valstu, tostarp Somijas un Dānijas, kažokzvēru audzētavās uzņemtajos materiālos. Šie regulāri atklātie pārkāpumi nav saistāmi tikai ar atsevišķām audzētavām — tie ir tipiska kažokzvēru industrijas iezīme. Tā kā peļņa ir audzētāju galvenais mērķis, atbilstošu apstākļu nodrošināšana dzīvniekiem ne tikai nav audzētāju interesēs, bet arī nav iespējama.”

Organizācija “Loomade Nimel” iestājas pret savvaļas dzīvnieku turēšanu sprostos un norāda uz to, ka apstākļi audzētavās dzīvniekiem izraisa fiziskas sāpes, stresu un psiholoģiskas slimības. Organizācijas pārstāvji uzskata, ka ir nepieciešams sabiedrību informēt par patiesajiem apstākļiem kažokzvēru audzētavās, jo ievērojamai sabiedrības daļai nav zināms, kas tajās notiek, turklāt šī industrija veicina dzīvnieku nevajadzīgu ekspluatēšanu, lai iegūtu preces, kas mūsdienās cilvēkiem vairs nav nepieciešamas. Igaunijā uzsākta parakstu vākšana par kažokzvēru audzēšanas aizliegšanu.

Kažokzvēru audzēšana jau aizliegta vairākās valstīs: Lielbritānijā, Austrijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Nīderlandē un Slovēnijā. Citviet, tostarp Dānijā, Itālijā, Zviedrijā un Šveicē, savukārt ir spēkā stingri labturības noteikumi vai daļēji aizliegumi. Somijā iniciatīvu par kažokzvēru audzēšanas aizliegumu parakstījuši 70 000 iedzīvotāju, un drīzumā parlamentā saistībā ar šo jautājumu tiks sāktas diskusijas.

Kā jau iepriekš ziņots, arī Latvijā portālā “manabalss.lv” notiek parakstu vākšana par kažokzvēru audzēšanas aizliegšanu. Šī sabiedrības iniciatīva tika uzsākta pēc tam, kad biedrības “Dzīvnieku brīvība” rīcībā nonāca 2012. gada rudenī uzņemti videomateriāli un fotoattēli, kuros dokumentēti apstākļi sešās Latvijas kažokzvēru audzētavās.

# # #

Foto un video materiāli no Igaunijas zvēraudzētavas pieejami “Loomade nimel” mājaslapā: http://www.loomadenimel.org/karusnahalugu/