Anglijā un Velsā aizliegs savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā

2013. gada 23. Aprīlis

Anglijas valdība izstrādājusi likumprojektu, kas paredz savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu ceļojošajos cirkos, sākot ar 2015. gada decembri.
 
Saskaņā ar likumprojektu 2015. gada 1. decembrī stāsies spēkā aizliegums izmantot tādu sugu dzīvniekus, kas Lielbritānijā netiek uzskatītas par domesticētām. Lauksaimniecības ministrs Deivids Hīts skaidrojis, ka divarpus gadus ilgais pārejas posms nepieciešams, lai ceļojošo cirku īpašnieki varētu pielāgoties jaunajam likumam un nodrošināt turpmāku aprūpi pašlaik cirkos izmantotajiem savvaļas dzīvniekiem. Jau kopš šī gada 20. janvāra cirka īpašniekiem jābūt īpašām licencēm, kas apliecina, ka savvaļas dzīvnieki tiek turēti atbilstoši augstiem labturības standartiem. Kopš šī noteikuma ieviešanas viens no aktīvajiem cirkiem jau pārtraucis izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus.
 
Kā galvenie argumenti aizlieguma pieņemšanai likumprojektā norādīti vairāki apsvērumi. Pirmkārt, savvaļas dzīvnieku izmantošana mūsdienās nav nepieciešama veiksmīgai cirka darbībai. Otrkārt, savvaļas dzīvnieki nav piemēroti ceļojošajiem cirkiem, un, nespējot uzvesties atbilstoši saviem dabīgajiem instinktiem, dzīvnieki var izjust ciešanas. Treškārt, ir būtiski atzīt savvaļas dzīvnieku īpatnējo dabu un cienīt tai raksturīgos instinktus, atbilstoši pret šiem dzīvniekiem izturoties. Visbeidzot, šo dzīvnieku izmantošana cirkā neveicina izpratni ne par savvaļas dzīvnieku dzīvi savā dabīgajā vidē, ne par šo dzīvnieku aizsardzību.
 
Dzīvnieku izmantošana cirkos pilnībā aizliegta Bolīvijā, Bosnijā un Hercegovinā, Grieķijā. Savvaļas dzīvnieku izmantošana - Austrijā, Nīderlandē un Slovēnijā.

Attēls: Simon Hogson