4 soļi, lai aicinātu uzņēmumu atteikties no sprostos dētām olām

2018. gada 29. Janvāris
 
Ja kāds uzņēmums izmanto cietsirdīgas izcelsmes produktu, piemēram, sprostos turētu vistu olas, Tev ir tiesības to uzzināt un aicināt uzņēmumu mainīties. Šajā rakstā izklāstīta vienkārša metode, kā uzsākt sarunu par sprostu olu izmantošanu ar uzņēmumiem Latvijā.
 
Uzņēmumu nostājai ir liela nozīme vistu ciešanu mazināšanā, jo tie pasūta olas no ražotājiem apjomos, kas daudzkārt pārsniedz individuāla patērētāja iepirkumus. Vairāk par uzņēmuma lomu lasīt rakstā “Kāpēc dzīvniekiem visvairāk var palīdzēt tieši uzņēmumi?” 
 
Savu apņemšanos atteikties no sprostos turētu vistu olu iegādes uzņēmums pauž ar publisku paziņojumu. Apņemšanos iespējams īstenot ar pārejas posmu līdz 2025. gadam. (Kāpēc tik ilgi? Lasīt šeit.)
 
Bezsprostu olu politiku jau pieņēmuši Latvijā pazīstami lielveikalu tīkli (Rimi, SKY lielveikali, Maxima un Supernetto), restorāni un viesnīcas (Laivas, Hotel Wolmar, Neiburgs, ID Gourmet, Street Burgers, Domini Canes u.c.), un vairāki starptautiski uzņēmumi (Narvesen, McDonalds, Nestle u.c.). Starptautiskā koalīcija Open Wing Alliance, kuras dalīborganizācija Latvijā ir Dzīvnieku brīvība, darbojas ar mērķi pārtraukt sprostu olu tirdzniecību visā pasaulē.
 
Ikviens var uzrunāt uzņēmumu un pievērst tā uzmanību dzīvnieku labturības jautājumiem. Lūk, četri soļi saziņai ar Tevi interesējošu veikalu, kafejnīcu, restorānu vai viesnīcu.

1. Veido kontaktu ar uzņēmumu.

Uzzini uzņēmuma kontakttālruni un e-pastu no darbiniekiem uz vietas vai internetā.
Piezvanot, aizrakstot vai uz vietas palūdz kontaktus atbildīgai personai, kas varētu ar Tevi parunāt par produktiem, kurus uzņēmums izmanto, un tā dzīvnieku labturības politiku. 
Tas var būt uzņēmuma vadītājs, iepirkumu vai mārketinga vadītājs, šefpavārs vai kāds cits pārstāvis. Turpmāk sazinies ar viņu.

2. Pārliecinies, vai uzņēmums izmanto sprostos dētas olas.

Pajautā, vai uzņēmums izmanto sprostos turētu vistu jeb trešā numura olas. Jāņem vērā: olas var tikt izmantotas gan veselā, gan šķidrā, gan pulvera formā.
  • Atbilde: nezina. Lūdz uzņēmuma pārstāvi noskaidrot šo informāciju.
  • Atbilde: neizmanto. Pajautā, vai un kur uzņēmums šo informāciju publicējis. Informē "Dzīvnieku brīvību", lai papildinātu publisko sarakstu ar uzņēmumiem, kas pieņēmuši bezsprostu olu politiku.
  • Atbilde: izmanto. Turpini sarunu.

3. Uzzini uzņēmuma plānus sprostu olu sakarā.

Pajautā, vai uzņēmums plāno atteikties no sprostos dētām olām savā produkcijā un piegādes ķēdē.
  • Atbilde: plāno atteikties.  Pajautā, vai un kur uzņēmums šo apņemšanos publicējis. Informē “Dzīvnieku brīvību”, lai papildinātu publisko sarakstu ar uzņēmumiem, kas pieņēmuši bezsprostu olu politiku.
  • Atbilde: nezina vai neplāno atteikties. Paud savu viedokli par sprostu olu izmantošanu un aicini uzņēmumu apsvērt atteikšanos no tās.

4. Informē uzņēmumu par problēmu.

Arvien lielākai sabiedrības daļai rūp industriālajā lopkopībā audzēto dzīvnieku dzīves apstākļi, taču pastāv iespēja, ka uzņēmums, ko uzrunā, vēl nav saskāries ar šo problēmu. Tādēļ, sazinoties ar uzņēmuma darbiniekiem, iesaki viņiem vielu pārdomām:
  • sprostu olu patiesā cena - vistu ciešanas sprostu fermās;
  • sprostos dētu olu alternatīvas;
  • Latvijas un Eiropas uzņēmumu tendence atteikties no sprostu olām;
  • sabiedrības atbalsts - Latvijā petīcijā pret sprostu olu izmantošanu parakstījušies jau 13 000 cilvēku.
Komunicējot ar uzņēmumu, esi pieklājīgs un tiešs. Atceries - Tev nav jāzina atbildes uz visiem jautājumiem par putnkopību un piegādes tīkliem, lai iestātos par labāku nākotni vistām. Tava iniciatīva un ieteikumi uzņēmumam ir signāls, ka dzīvnieku labturība ir svarīga un vistu turēšana sprostos nav pieņemama prakse. 
 
Katrs uzņēmums, kas ievieš bezsprostu olu politiku, ietekmē neskaitāmu dzīvnieku likteņus. Katrs cilvēks, kas vēršas pret sprostos dētu olu izmantošanu, var veicināt uzņēmuma rīcību.
 
Ja Tev rodas jautājumi vai problēmas sakarā ar uzņēmuma uzrunāšanu, sazinies ar biedrību Dzīvnieku brīvība, un mēs centīsimies palīdzēt.  
 
Interesentiem, kas vēlas dzīvnieku aizstāvības kustībā darboties aktīvāk, piedāvājam pievienoties brīvprātīgu aktīvistu kolektīvam. Pieteikties iespējams šeit.