Botokss un izmēģinājumi ar dzīvniekiem

2013. gada 27. Jūlijs

Laikā no 22. līdz 28. jūlijam Eiropā norisinājās nedēļa pret izmēģinājumiem ar dzīvniekiem botoksa ražošanā, ko organizē Eiropas Koalīcija par eksperimentu ar dzīvniekiem izbeigšanu. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību faktam, ka botoksa jeb botulīna toksīna ražošanā joprojām izmanto izmēģinājumus ar dzīvniekiem, lai gan eksistē ES apstiprinātas alternatīvās metodes.


Botulīna toksīns, kas ir viens no bīstamākajiem toksīniem pasaulē, iedarbojas uz signālu pārnesi no nerva uz muskuli, kā rezultātā iestājas muskuļu paralīze. 1946. gadā pirmo reizi tika iegūts attīrīts neirotoksīns, un jau 80. gados neirotoksīnu sāka lietot medicīnā, lai ārstētu šķielēšanu. Attīstoties pētījumiem, tika atklāts, ka ar tā palīdzību var ārstēt arī daudzas citas nervu un muskuļu saslimšanas. Mūsdienās botulīna toksīnu lieto vairāk nekā 50 dažādu slimību ārstēšanai, tomēr tā īstais “uzvaras gājiens” sākās ar atklājumu, ka to var izmantot kosmētiskajās procedūrās, lai novērstu novecošanās pazīmes. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs 15 gadu laikā pieprasījums pēc šādām procedūrām ir pieaudzis par 4700%.

Lai gan ES ir oficiāli aizliegta kosmētikas izstrādājumu izmēģināšana ar dzīvniekiem, botulīns šobrīd ir atzīts par izņēmumu, jo šo neirotoksīnu izmanto gan medicīniskiem, gan kosmētiskiem nolūkiem. Tomēr lielākais pieprasījums pēc botoksa ir tieši kosmētiskajās procedūrās.

Katrai jaunai botoksa sērijai ir nepieciešams pārbaudīt tās toksicitāti. Šajās pārbaudēs par visatbilstošāko un lētāko metodi tiek uzskatīts LD50 izmēģinājums ar pelēm. Pelēm injicē dažādas toksīna devas, lai noteiktu, cik liela deva nogalina pusi no pārbaudē izmantotajiem dzīvniekiem. Toksīna iedarbības rezultātā peles tiek pakļautas mokošai nāvei – dzīvnieki cieš no muskuļu paralīzes, sāpēm un redzes zuduma, vienlaikus paliekot pie pilnas apziņas. Lielākā daļa no pelēm nomirst 3–4 dienu laikā nosmokot; arī izdzīvojušās peles pēc tam tiek nogalinātas. Metode arī neparedz atsāpinošu līdzekļu piemērošanu testa laikā. Pēc neoficiāliem datiem šādās pārbaudēs katru gadu tiek nogalinātas ap 600 000 peļu, taču kopējo skaitu nav iespējams noteikt, jo uzņēmumi rūpīgi slēpj šos datus. Botulīna toksīna ietekme tiek pārbaudīta arī, izmantojot suņus, kaķus, trušus, mērkaķus u.c.

Jau kopš 2005. gada ir pieejamas vairākas ES akceptētas alternatīvās metodes, kuru izmantošana ievērojami samazina izmantoto dzīvnieku skaitu, tomēr izmēģinājumos iesaistītie uzņēmumi nelabprāt ievieš šīs alternatīvas, jo šobrīd spēkā esošā ES direktīva nepieprasa alternatīvo metožu obligātu lietošanu. Tomēr ir arī pozitīvs piemērs: ASV uzņēmums “Allergan” – tas no ASV un Eiropas institūcijām saņēmis atļauju lietot jaunu metodi, kura neparedz dzīvnieku izmantošanu, tādējādi apliecinot, ka botoksa pārbaudes var veikt bez vardarbības pret dzīvniekiem.

Latvijā, tāpat kā citās Eiropas valstīs, šobrīd tiek vākti paraksti Eiropas pilsoņu iniciatīvā “Nē vivisekcijai”. Iniciatīvas mērķis ir panākt, lai Eiropas Komisija pārskatītu šobrīd spēkā esošo direktīvu 2010/63/ES par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību un veiktu izmaiņas punktos, kas attiecas uz alternatīvo metožu izmantošanu, izmēģinājumu ar dzīvniekiem rezultātu publicēšanu un izmēģinājumos izmantoto dzīvnieku labturības prasībām.
 
Paraksti Eiropas pilsoņu iniciatīvu par pašreizējās direktīvas uzlabošanu! http://ej.uz/vivisekcija
 
 
Izmantotie avoti:
1. S. Bitz. (2010) The Botulinum Neurotoxin LD50 Test – Problems and Solutions.
http://www.aerzte-gegen-tierversuche.de/images/pdf/botox_altex_2_2010.pdf

2. Doctors Against Animal Experiments Germany: Botox - Animal cruelty for a questionable beauty.
http://www.aerzte-gegen-tierversuche.de/en/resources/cosmetics/194-botox...
 
3. ECEAE: Europe-wide Week of Action against botox animal tests. 
 
4. EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA 2010/63/ES par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību. 
 
 
Video:
Neglītā patiesība par Botox — izmēģinājumi ar pelēm (BUAV, 2010)